AQSh xalqaro taraqqiyot agentligi (USAID) Markaziy Osiyoga qo‘shimcha sarmoya kiritmoqchi. Bu haqda Amerikaning O‘zbekistondagi elchixonasi xabar berdi.
24-oktabr kuni Samarqandda tashkilot administratori Samanta Pauer raisligida Qozog‘iston, Qirg‘iziston, Tojikiston, Turkmaniston va O‘zbekiston hukumatlari bilan C5+1 mintaqaviy vazirlar, jumladan Investitsiyalar, sanoat va savdo vaziri Laziz Qudratov ishtirokida yig‘ilish o‘tkazildi.
Vazir 2022-yilda Markaziy Osiyo davlatlarining umumiy tashqi savdo aylanmasi 2017-yilga nisbatan qariyb ikki baravar ko‘payib, $220 mlrdni tashkil etgani, o‘zaro investitsiyalar hajmi 5,6 barobar oshganini ta’kidladi. Mintaqaning umumiy YaIM so‘nggi besh yilda 40% o‘sdi va 2022-yil oxiriga kelib $406 mlrddan oshdi.
Tomonlar raqamli va “yashil” iqtisodiyotni rivojlantirish, investitsiyani yaxshilash, mehnat resurslarini rivojlantirish, oziq-ovqat xavfsizligini oshirish, shuningdek, transport, energetika va ekologiya bo‘yicha muhokama olib bordi.
Samanta Pauer AQSh tomonidan Markaziy Osiyoga qo‘shimcha $14,3 mln yordam berilishini e’lon qildi. USAID 100 tagacha mikro, kichik va o‘rta korxonalarga grantlar taqdim etib, xususiy investitsiyalar uchun $10,8 mln ajratadi.
Dastlab, faoliyati chegaralangan jamoalar tomonidan boshqariladigan hamda AKT va yashil iqtisodiyot kabi muhim sektorlarda ishlaydigan startaplar jalb qilinadi. Loyiha 8 mingta markaziy osiyolik uchun ish o‘rinlari yaratish va mavjudlarini yaxshilashga yordam beriladi.
Shuningdek, tashkilot $1,5 mln miqdoridagi mablag‘lar jurnalist va OAV vakillarining mediasavdoxonligini oshirishga yo‘naltiriladi. Energiya xavfsizligi va mintaqaviy elektr energiyasi savdosini rivojlantirish borasida $2 mlnlik qo‘shimcha sarmoya yo‘naltiriladi.
Vazirlar savdo-sotiqni oshirish va issiqxonadan chiqayotgan gazlarni kamaytirish bo‘yicha hamkorlikni chuqurlashtirishga kelishishdi. Tomonlar dekarbonizatsiya va bojxona tartibini raqamlashtirish bo‘yicha anglashuv memorandumlarini imzoladi.
Avvalroq USAID O‘zbekistondagi bir qancha yo‘nalishlardagi loyihalar uchun $14 mln ajratishi haqida xabar berilgandi.

Агентство США по международному развитию (USAID) увеличит инвестиции в развитие Центральной Азии, сообщило американское посольство в Ташкенте.
В Самарканде 24 октября прошла встреча по региональному взаимодействию в формате C5+1. На ней присутствовали ответственные за внешнюю торговлю члены правительств пяти стран региона, включая главу МИПТ Лазиза Кудратова, а также администратор USAID Саманта Пауэр.
Кудратов в приветственном слове отметил, что в 2022 году внешнеторговый оборот стран Центральной Азии достиг $220 млрд — почти вдвое больше, чем пятью годами ранее. Совокупный ВВП за это же время вырос на 40%, до $406 млрд.
На панельных сессиях обсуждалось развитие цифровой и «зелёной» экономики, улучшение деловой и инвестиционной среды. Кроме того, участники затрагивали вопросы торговой и энергетической интеграции, транспортной диверсификации, климатических действий.
Саманта Пауэр анонсировала расширение сотрудничества в сфере «зелёной» энергетики и сокращения атмосферных выбросов, а также содействие в модернизации таможенных систем для упрощения трансграничной торговли. Также для развития региона выделяется новое финансирование.
USAID направит $10,8 млн на гранты, призванные стимулировать частные инвестиции в стартапы. В рамках программы планируется поддержать до 100 микро-, малых и средних предприятий, чтобы создать до 8 тыс. рабочих мест.
Приоритет будет отдаваться проектам с создателями из маргинализированных групп населения в таких отраслях, как IT и «зелёная» экономика. За счёт поддержки они смогут внедрить новые технологии, усовершенствовать практики и операции, чтобы повысить эффективность.
США предоставят $2 млн для поддержки инвестиций в возобновляемую энергетику с целью мотивировать американские компании активнее инвестировать в регион. Ещё $1,5 млн пойдёт на обучение журналистов, повышение медиаграмотности и борьбу с дезинформацией.