Hukumat qarori bilan issiqxona xo‘jaliklari va meva-sabzavotlarni eksport qiluvchilarni qo‘llab-quvvatlash chora-tadbirlari tasdiqlandi.
Hujjat bilan, issiqxonalarni 2023−2024-yillar kuz-qish mavsumida gaz bilan ta’minlash shartlari keltirilgan. Xususan, tabiiy gaz nazorati va hisobga olishning avtomatlashtirilgan tizimiga (GNHOAT) ulangan hamda tabiiy gaz iste’moli bo‘yicha ma’lumotlarni onlayn uzatishni tashkil etish belgilangan.
Bir oy muddatda issiqxona xo‘jaliklarining GNHOATga ulanganligi monitoring qilinib, ulanmagan issiqxonalar “Insofsiz iste’molchilar ro‘yxati"ga kiritiladi. Ularga gaz yetkazib berish bo‘yicha shartnomalari bekor qilinadi.
Issiqxona xo‘jaligi gazdan yuzaga kelgan debitor qarzdorligini so‘ndirishi hamda tabiiy gaz uchun belgilangan to‘lovni oldindan to‘lashi kerak. Bundan tashqari, favqulodda vaziyatlarda muqobil yoqilg‘ining yetarli zaxirasiga ega bo‘lish zarur.
Joriy mavsumdan boshlab issiqxonalar “Hududgazta'minot” filiallari va viloyatlar hokimliklari bilan uch tomonlama shartnomalar tuzishi kerak. Ularga yoqilg‘i mahsulotlarini (ko‘mir yoki tabiiy gaz) uzluksiz yetkazib berish kafolati beriladi.
O‘z navbatida, issiqxonalar rahbariyati yetkazib berilgan yoqilg‘i uchun to‘lovlarni to‘liq to‘lashi va yetishtirilgan mahsulotlarni ichki va tashqi bozorga sotish majburiyatini oladi. Shuningdek, yangi issiqxonalarni gaz quvurlari va issiqlik tarmoqlariga ulanish hamda texnik shartlar berish ham taqiqlanadi.
1-noyabrdan issiqxonalarga ko‘mir qozonlarini xarid qilish xarajatlarining 20%i miqdorida kompensatsiya to‘lanadi. Buning uchun Bog‘dorchilik va issiqxona xo‘jaligini rivojlantirish jamg‘armasiga 25 mlrd so‘m ajratiladi.
Tijorat banklari tomonidan ko‘mir saqlash omborlarini qurish xarajatlari uchun 3 yil muddatga 1 yillik imtiyozli davr bilan maqsadli kreditlar ajratiladi. Shuningdek, issiqxonalarga yoqilg‘i sotib olishga aylanma mablag‘lar uchun 1 yil muddatga 6 oylik imtiyozli davr bilan kredit beriladi.
2022-yilning kuzida issiqxona egalari gaz ta’minotining uzilishidan ommaviy ravishda shikoyat qilishdi. Energetika vazirligi “muqobil yoqilg‘i"ga o‘tish majburiy shart sifatida gaz ta’minoti shartnomalarida nazarda tutilganini qayd etdi.
Joriy yilning oktabrida Qishloq xo‘jaligi vazirligi Energetika vazirligi tomonidan kuz-qish mavsumida aholi gaz tarmoqlariga ulanmagan issiqxonalarga gaz yetkazib berish bo‘yicha shartnoma tuzish ishlari yakunlanayotganini ma’lum qilgandi.

Кабмин 27 октября утвердил меры по поддержке тепличных хозяйств и экспортёров плодоовощной продукции. Постановление опубликовано в базе Lex.uz.
Документ обозначает условия для газоснабжения теплиц зимой 2023−2024 годов. Так, обязательно подключение к автоматической системе контроля и учёта природного газа (АСКУГ) и организация онлайн-передачи данных о потреблении топлива.
В течение месяца поручено внести хозяйства, не подключившиеся к АСКУГ, в реестр. неблагонадёжных потребителей. Договора об их газоснабжении будут аннулированы.
Хозяйство должно погасить задолженность за подачу газа и вносить предоплату. Помимо этого, требуется иметь достаточный запас альтернативного топлива на случай чрезвычайных ситуаций.
Начиная с нынешнего сезона, теплицы должны будут заключать с филиалами «Худудгазтаъминот» и региональными хокимиятами трёхсторонние соглашения. Им предоставят гарантию бесперебойной поставки топлива — газа либо угля.
В свою очередь, руководство теплиц примет на себя обязательства полной оплаты поставленного топлива и реализации произведённой продукции. Также предусмотрен запрет на подключение к газопроводам и теплосетям новых теплиц.
С 1 ноября теплицам за приобретение отопительных котлов, работающих на угле, будут компенсировать 20% их стоимости. На эти цели Фонду развития садоводства и тепличного хозяйства выделят 25 млрд сумов.
Коммерческим банкам поручено выделять целевые кредиты на строительство угольных складов сроком на 3 года. Теплицы смогут рассчитывать и на предоставление оборотных средств для закупки топлива на год (льготный период — 6 месяцев).
Помимо того, 13 банкам поставлена задача изучить финансовое состояние заёмщиков и на этой основе принять решение об отсрочке по возврату кредитов.
Тогдашний глава Администрации президента Сардор Умурзаков поручил срочно восстановить подачу газа в теплицы для сохранения их продукции.