Avvalroq “Spot” Sankt-Peterburgda Energetika vazirligi rahbari Jo‘rabek Mirzamahmudov ishtirokida xalqaro gaz forumi o‘tayotgani haqida xabar bergandi. Xususan, O‘zbekiston hukumati va “Gazprom” energetika sohasida hamkorlik bo‘yicha strategik memorandum imzoladi.
Rossiya O‘zbekiston, Qozog‘iston va Qirg‘iziston bilan kelgusi 15 yil davomida gaz bo‘yicha hamkorlikni muhokama qilmoqda. Bu haqda “Gazprom” boshqaruvi raisi Aleksey Millerga tayanib, “TASS” xabar berdi.
“Forum doirasida o‘tkazilgan uchrashuvlar, muzokaralar joriy davrda Qozog‘iston, O‘zbekiston va Qirg‘iziston bilan hamkorlikning qonuniy majburiy shartnoma bazasini 2024-yilning o‘rtalarigacha 15 yil oldinga olib chiqish maqsadida memorandumlar imzolashga qaratilgan”, — dedi Miller.
Gazprom rahbari Rossiya gazini Qozog‘iston va O‘zbekistonga yetkazib berishni ko‘paytirish maqsadida yaqin yillarda yangi yo‘nalishlar va mavjud Buxoro-Ural gaz quvuri o‘rganilayotganini ta’kidladi.
Bundan tashqari, energetika vaziri Mirzamahmudov O‘zbekistonga gaz yetkazib berish bo‘yicha kunlik hajmlar va shartnoma majburiyatlari bajarilayotganini qayd etdi. Kelgusida ko‘k yoqilg‘i importi hajmi O‘zbekistonning iqtisodiy rivojlanishiga bog‘liq bo‘ladi, deya qo‘shimcha qildi u.
“Biz neftni qayta ishlashning o‘sishini hisobga olgan holda ishlayapmiz, lekin bu yerda iste’molchi kompaniyalar darajasida ko‘proq ish olib borilmoqda. Biz neft va neft mahsulotlarini import qilamiz va buni kengaytirishga tayyormiz”, — dedi vazir.
Oktabrdan Rossiyadan Qozog‘iston orqali O‘zbekistonga tabiiy gaz yetkazib berish jarayoniga start berildi. Kelishuvga ko‘ra, kuniga 9 mln kubometr, yillik hajmda esa qariyb 2,8 mlrd kubometr tabiiy gazni import qilish belgilangan.

Как писал Spot, на днях в Санкт-Петербурге проходит международный газовый форум с участием главы Минэнерго Журабека Мирзамахмудова. В частности, правительство Узбекистана и «Газпром» подписали стратегический меморандум о сотрудничестве в энергетическом комплексе.
Россия обсуждает с Узбекистаном, Казахстаном и Кыргызстаном газовое сотрудничество на 15 лет вперед. Об этом сообщает ТАСС со ссылкой на председателя правления «Газпрома» Алексея Миллера.
«Встречи, переговоры, которые уже состоялись и еще состоятся на площадке форума, направлены на то, чтобы в текущий период времени подписать меморандумы с целью, чтобы к середине 2024 года подвести юридически обязывающую договорную базу сотрудничества с Казахстаном, Узбекистаном и Кыргызстаном на 15 лет вперед», — сказал Миллер.
Глава «Газпрома» поделился, что для роста поставок российского газа в Казахстан и Узбекистан в ближайшие годы изучаются новые маршруты и существующий газопровод Бухара — Урал.
Кроме того, министр энергетики Мирзамахмудов отметил, что суточные объемы и контрактные обязательствам по поставкам газа в Узбекистан выполняются. В дальнейшем объем импорта голубого топлива будет зависеть от экономического развития Узбекистана, добавил он.
«Мы по нефти тоже работаем, с учетом роста переработки, но больше здесь на уровне компаний-потребителей идет работа. Мы импортируем и нефть, и нефтепродукты, и готовы это расширить», — заявил чиновник.
Согласно договору между UzGasTrade и «Газпром экспортом», ежегодно в Узбекистан будет поставляться до 2,8 млрд кубометров газа из России.
В начале октября глава Минэнерго Мирзамахмудов сообщил о переговорах с «Газпромом» по поводу заключения контракта на будущие поставки газа.