Energetika vaziri Jo‘rabek Mirzamahmudov O‘zbekistonda benzin defitsiti yo‘qligini ma’lum qildi. Bu haqda u Samarqandda Verona Yevroosiyo iqtisodiy forumida ma’lum qildi, deya xabar beradi “Spot” muxbiri.
Unga ko‘ra, Rossiyadan O‘zbekistonga 7-oktabrdan boshlangan gaz yetkazib berish jarayoni tuzilgan majburiyatlar doirasida amalga oshirilmoqda.
“Gaz kelmoqda. „Gazprom“ bilan [imzolangan] barcha shartnoma majburiyatlari bajarilmoqda. [O‘zbekistonga] allaqachon qariyb 300 mln [kub metr gaz] yetib kelgan”, — dedi vazir.
Biroq, Mirzamahmudov Rossiya va Turkmanistondan import qilingan gaz narxini konfidensiallikka tayangan holda oshkor qilmadi, shuningdek, mamlakatning joriy va kelgusi yil uchun Xitoyga gaz eksporti hajmi bo‘yicha prognozlarini ham ma’lum qilmadi.
Bundan tashqari, vazir joriy yilda O‘zbekistonga 1 mln tonna neft va neft mahsulotlari import qilingani va bu o‘tgan yilga nisbatan bir oz ko‘p ekanligini aytdi. Kelgusida mamlakat o‘sib borayotgan iqtisodiyot ehtiyojlarini qondirish uchun neft importini oshirishni rejalashtirmoqda.
“Ha, biz buni yaqinda [Rossiyaga] tashrifimiz doirasida imzolaganmiz. Hajmlar yo‘q, eng muhim tamoyil — yetkazib berish masalasi”, — dedi vazir Rossiya bilan neft yetkazib berish bo‘yicha hukumatlararo bitim imzolanishiga izoh berib. “Asosiysi, yetkazib berishda hech qanday cheklovlar yo‘q”, deya qo‘shimcha qildi u.
Energetika vazirligi rahbarining ta’kidlashicha, 21-sentabrdan Rossiya tomonidan benzin va dizel yoqilg‘isi eksportiga kiritilgan cheklovlar O‘zbekistonga yetkazib berishga ta’sir qilmagan, bu davlatlar o‘rtasida hukumatlararo kelishuv tuzilgani bilan izohlangan.
Bundan tashqari, Mirzamahmudov Raqobat qo‘mitasi tomonidan birjada AI-80 benzinini sotib olish limiti oshirilganiga izoh berib, mamlakatda yoqilg‘i defitsiti yo‘qligini ta’kidladi.
“Cheklov narxlarni manipulyatsiya qilishning oldini olish uchun kiritildi. Bu aholining arzon benzinga ega bo‘lishini ta’minlash uchun qilingan. Bu [import] hajmiga bog‘liq emas. Defitsit yo‘q”, — deya xulosa qildi vazir.
“Spot” AI-80 benzinini xarid qilishdagi cheklovlar xaridorlar sonining qisqarishiga olib kelgani, shu bois yoqilg‘i quyish shoxobchalari vakillari va birja brokerlari limitni kamaytirishni so‘ragani haqida yozgandi.
Avvalroq O‘zbekiston va Rossiya kelasi yili gaz bo‘yicha 15 yilga mo‘ljallangan shartnoma tuzishi haqida xabar berilgandi.

Министр энергетики Журабек Мирзамахмудов сообщил об отсутствии дефицита бензина в Узбекистане. Об этом он заявил в Самарканде на Веронском евразийском экономическом форуме, передает корреспондент Spot.
По его словам, начавшиеся с 7 октября поставки газа из России в Узбекистан осуществляются в рамках заключенных обязательств.
«Газ идет. Все контрактные обязательства, которые были [подписаны] с „Газпромом“, выполняются. Около 300 млн [кубометров газа] уже поступило [в Узбекистан]», — сказал глава Минэнерго.
Однако Мирзамахмудов отказался озвучивать цену импортируемого из России и Туркменистана газа, сославшись на конфиденциальность, а также прогнозы ведомства по объему экспорта газа в Китай на этот и следующий год.
Также он сообщил, что в нынешнем году Узбекистан импортировал 1 млн тонн нефти и нефтепродуктов, что немного больше, чем в 2022 году. В будущем республика планирует наращивать импорт нефти, чтобы удовлетворить потребности растущей экономики.
«Да, мы в ходе недавнего визита [в Россию] подписали. Там без объемов, самый главный принцип — это вопрос поставок», — прокомментировал министр подписание межправительственного соглашения с Россией по поставкам нефти. — «Главное, чтобы не было ограничений в вопросе поставок», — добавил он.
Глава Минэнерго подчеркнул, что введенные Россией с 21 сентября ограничения на экспорт бензина и дизеля не коснулись поставок в Узбекистан, так как между странами заключено межправительственное соглашение.
Кроме того, Мирзамахмудов прокомментировал повышение лимита на покупку бензина АИ-80 на бирже со стороны Комитета по развитию конкуренции, подчеркнув, что дефицита топлива в стране не наблюдается.
«Ограничение введено, чтобы не манипулировали ценами. Это для того, чтобы для населения доступный бензин был. Это не связано с объемами [импорта]. Дефицита нет», — резюмировал чиновник.
Spot сообщал, что ограничения на закупку бензина АИ-80 привели к сокращению количества покупателей, в связи с чем представители заправок и биржевые брокеры просили снизить размер лимита.