Fransiyaning “Orano” kompaniyasi O‘zbekistonda uran qazib olish va qayta ishlashga $500 mlngacha sarmoya kiritadi. Bu haqda “Verona” Yevroosiyo iqtisodiy forumida Tog‘-kon sanoati va geologiya vaziri Bobur Islomov “Spot"ga ma’lum qildi.
Vazir mamlakat “Orano” bilan strategik sheriklik to‘g‘risida shartnoma imzolaganini qayd etdi. Fransiya kompaniyasi hozirda geologiya-qidiruv ishlarini olib bormoqda, joriy yil oxirigacha loyihaning dastlabki texnik-iqtisodiy asoslari ishlab chiqiladi.
“Strategik kelishuvda [Navoiy viloyatining Tomdi tumanidagi] ikkita qo‘shimcha maydonda bo‘lishi ko‘rsatilgan, ularda [Orano] geologik qidiruv ishlarini olib boradi. Barchasi, albatta, texnik-iqtisodiy asoslash hal qilinadi, hozircha hammasi ijobiy ketmoqda. Umumiy sarmoyaning jami hajmi shartnomada $500 mlngacha qilib belgilangan”, — dedi Islomov.
Vazirning qayd etishicha, uran ishlab chiqarishning mavjud hajmlari allaqachon savdo bozorlarini topgan. Yadro yoqilg‘isini ishlab chiqarish hajmi oshishiga bilan O‘zbekiston narxlar konyunkturasidan kelib chiqib eksport qilish to‘g‘risida qaror qabul qiladi, deya qo‘shimcha qildi u.
“Uran bo‘yicha kim bilan ishlashishimizdan qat’iy nazar, biz jahon narxlariga asoslanganmiz. Agar narx ko‘tarilsa, bizda hamma narsa formulalarga bog‘liq va yetkazib berish narximiz ham ko‘tariladi”, — deya xulosa qildi vazir.
Shuningdek, Islomov joriy yilda barcha yo‘nalishlarda uran eksporti oshganini ma’lum qilib, yetkazib berishni diversifikatsiya qilish muhimligini ta’kidladi.
Fransiya prezidenti Emmanuel Makronning mamlakatga tashrifi doirasida “Orano” O‘zbekistonda geologiya-qidiruv ishlari va uran qazib chiqarish sohasida yangi loyihalarni amalga oshirishi ma’lum bo‘lgandi.
Undan oldinroq “Bloomberg” nashri Fransiya yetakchisi O‘zbekiston va Qozog‘istonga tashrifidan maqsad uran yetkazib berishni ko‘paytirish masalasini muhokama qilish ekanligini yozgandi.

Французская компания Orano инвестирует до $500 млн в добычу и переработку урана в Узбекистане. Об этом Spot заявил министр горной промышленности и геологии Бобир Исламов на Веронском евразийском экономическом форуме.
По его словам, Узбекистан имеет подписанное соглашение о стратегическом партнерстве с Orano. Сейчас французская компания осуществляет геологоразведочные работы, а до конца нынешнего года будет подготовлено предварительное технико-экономическое обоснование проекта.
«Стратегическим соглашением предусмотрено, что еще две дополнительные площади [в Тамдынском районе Навоийской области], на которых они [Orano] будут производить геологоразведочные работы. Все будет решать, конечно, технико-экономическое обоснование, но сейчас все идет очень положительно. Общая сумма инвестиций, в целом, соглашением закреплено до $500 млн», — сказал Исламов.
Министр отметил, что существующие объемы добычи урана уже нашли рынки сбыта. По мере увеличения производства ядерного топлива Узбекистан будет принимать решение об экспорте, исходя из ценовой конъюнктуры, добавил он.
«С кем бы не работали по урану, мы привязываемся к мировым ценам. Если цена растет, в принципе, все у нас с формулами подвязано и наша стоимость поставок тоже растет», — резюмировал чиновник.
Также Исламов сообщил о росте в этом году объема экспорта урана по всем направлениям, подчеркнув при этом важность диверсификации поставок.
Во время недавнего визита президента Франции Эммануэля Макрона стало известно, что Orano займется новыми проектами в области геологоразведки и добычи урана в Узбекистане.
Накануне этого Bloomberg отмечал, что целью приезда Макрона в Узбекистан и Казахстан является обсуждение расширения поставок урана, так как Франция видит в Центральной Азии замену российскому ядерному топливу.