Toshkent hokimligi issiq suv ta’minoti va issiqlik energiyasi uchun tariflarni oshirishga tayyorgarlik ko‘rmoqda. Bu bo‘yicha, 8-noyabr kuni xalq deputatlari shahar kengashi tegishli qarorni qabul qildi.
Hujjatda joriy yilning sentabr oyida qabul qilingan energetika bozoriga bozor mexanizmlarini joriy etish to‘g‘risidagi hukumat qarori ilova qilingan.
Bunda, “Veolia Energy Tashkent” kompaniyasi tomonidan ko‘rsatiladigan issiqlik energiyasi hamda issiq suv ta’minoti xizmatlari uchun bazaviy tarif 67,3%ga oshirilib, energiya gigakaloriyasi uchun 664 465 so‘mni tashkil etadi.
Xususan, yuridik shaxslar uchun 1 Gkalning yangi narxi 212 606 so‘mni tashkil etib, bu amaldagi tarifdan 1,5 barobar ko‘p. Budjet tashkilotlari uchun narxlar 801 963 so‘mgacha oshiriladi (+59,7%).
Shu bilan birga, aholi uchun tarif o‘zgarishsiz qoldirilmoqda — bir Gkal uchun 91 960 so‘m.
Isitish tariflarining oldingi o‘zgarishi 2022-yilning oktabrida amalga oshirilib, faqat budjet tashkilotlariga ta’sir qilgandi. Shu bilan birga, tadbirkorlar uchun tarifni bazaviy tarifga, aholi uchun esa 119 548 so‘mga bosqichma-bosqich oshirish ko‘zda tutilgan.
“Veolia” va poytaxt hokimligi o‘rtasida 2021-yilda isitish tizimini boshqarish bo‘yicha shartnoma tuzilgan. Fransiya kompaniyasining sho‘ba korxonasi 30 yil davomida DXSh asosida issiqlik tarmog‘ini boshqaradi va sof foydaning 10%iga infratuzilmani bosqichma-bosqich modernizatsiya qiladi.

Хокимият Ташкента готовит повышение тарифов на горячее водоснабжение и теплоснабжение. Столичный Кенгаш принял соответствующее постановление 8 ноября.
В документе приводится ссылка на сентябрьское постановление о внедрении рыночных механизмов на энергетическом рынке. Базовый тариф на теплоснабжение от Veolia Energy Tashkent повышается на 67,3% — до 664 465 сумов за гигакалорию энергии.
Новая цена 1 Гкал для юридических лиц составит 212 606 сумов. Это в 1,5 раза больше, чем действующий сейчас тариф.
Стоимость теплоснабжения для бюджетных учреждений увеличивается до 801 963 сумов за 1 Гкал (+59,7%). При этом тариф для населения останется без изменений — 91 960 сумов за Гкал.
Предыдущее изменение отопительных тарифов произошло в октябре 2022 года и практически затронуло только бюджетные организации. Вместе с тем планируется постепенно поднять тариф для бизнеса до базового, а для населения — до 119 548 сумов.
Veolia и столичный хокимият заключили соглашение об управлении отопительной системой в 2021 году. «Дочка» французской компании будет управлять теплосетью на основе ГЧП в течение 30 лет и поэтапно модернизировать инфраструктуру за 10% чистой прибыли.
Новый оператор приступил к своим обязанностям с июля 2022 года. По данным Минфина, за первые пять лет работы компания получит из бюджета 8,4 трлн сумов субсидий для компенсации затрат.