Top-menejerning taʼkidlashicha, Qozog‘iston, O‘zbekiston va Qirg‘iziston bilan allaqachon tegishli memorandumlar imzolangan. Uning so‘zlariga ko‘ra, loyiha quvur tarmog‘i uchun “ikkinchi tug‘ilish” bo‘ladi.
Miller tizimni rekonstruksiya qilishning birinchi bosqichi allaqachon yakunlanganini qayd etdi. Uning natijasida Rossiya gazini Qozog‘iston orqali O‘zbekistonga yetkazib berish yo‘lga qo‘yildi.
Hozirda “Gazprom” ikki mamlakatga ko‘k yoqilg‘i eksportini oshirishni, shuningdek, mintaqaning boshqa davlatlari bilan ham tranzitni yo‘lga qo‘yishni rejalashtirmoqda. Rekonstruksiya ishlaridan so‘ng gaz ta’minoti 2025-yilning 1-noyabridan kechiktirmay boshlanishi kerakligi taʼkidlangan.
Kompaniya Ostona bilan Qozog‘istonning shimoliy va shimoli-sharqiy viloyatlarini gazlashtirish masalasini ham muhokama qilmoqda. Millerning so‘zlariga ko‘ra, qo‘shni mamlakatning mazkur hududlarini Rossiya tomonidan energiya manbalari bilan ta’minlash iqtisodiy jihatdan samaraliroq bo‘ladi.
Gaz tranziti boshlangach, Energetika vaziri Jo‘rabek Mirzamahmudov “Gazprom” bilan o‘rta va uzoq muddatli gaz yetkazib berish bo‘yicha shartnomalar muhokamasi boshlanganini ma’lum qildi.
Oktabr oyi oxirida Sankt-Peterburgda o‘tkazilgan xalqaro gaz forumida Rossiya O‘zbekiston bilan kelgusi 15 yil davomida gaz bo‘yicha hamkorlik qilishni ko‘rib chiqqani xabar berildi. Gaz yetkazib berishni ko‘paytirish uchun yangi yo‘nalishlar va mavjud Buxoro-Ural gaz quvuri o‘rganilayotgani ta’kidlandi.
Qozog‘iston energetika vaziri joriy yil oxirigacha Rossiya gazining O‘zbekistonga tranzit hajmi kamida 800 mln kub metrni tashkil etishini qayd etdi. Bu ko‘rsatkich yiliga 2,8 mlrd kub metrni tashkil etadi. Vazir Almasadam Satkaliyevning so‘zlariga ko‘ra, gaz yetkazib berish hajmining oshishi O‘zbekiston ehtiyojlariga bog‘liq.

«Газпром» планирует расширить систему газопроводов «Средняя Азия — Центр» для расширения поставок газа. Об этом «Известиям» сообщил глава компании Алексей Миллер.
Топ-менеджер отметил, что соответствующие меморандумы уже подписаны с Казахстаном, Узбекистаном и Кыргызстаном. По его словам, проект станет «вторым рождением» для сети трубопроводов.
Первый этап реконструкции системы уже завершён, отметил Миллер. Его итогом стал запуск поставок российского газа через Казахстан в Узбекистан.
Сейчас «Газпром» планирует увеличить экспорт голубого топлива в обе страны, а также наладить транзит в другие государства региона. Поставка газа по окончании реконструкции должна начаться не позже 1 ноября 2025 года.
Компания также обсуждает с Астаной газификацию северных и северо-восточных регионов Казахстана. По словам Миллера, обеспечение этих частей соседней республики энергоресурсами с российской стороны будет более экономически эффективным.
Министр энергетики Узбекистана Журабек Мирзамахмудов вскоре после начала прокачки газа через «Средняя Азия — Центр» сообщил о новых переговорах с «Газпромом». Их тема — средне- и долгосрочные поставки голубого топлива.
На Петербургском газовом форуме в конце октября Миллер заявил, что Россия и центральноазиатские страны обсуждают соглашение о сотрудничестве в газовой сфере на 15 лет. Для поставок планируется задействовать в том числе газопровод «Бухара — Урал».
По данным Минэнерго Казахстана, транзит российского газа в Узбекистан до конца 2023 года составит 800 млн кубометров, а в год ожидается поставка 2,8 млрд куб. м. В соседней республике заявили, что увеличение поставок зависит от потребностей Узбекистана.