Avvalroq “Humo” to‘lov tizimini boshqaruvchi Milliy banklararo protsessing markazining ustav kapitalidagi davlat ulushi Davlat aktivlarini boshqarish agentligiga o‘tkazilishi haqida xabar berilgandi.
Agentlik matbuot xizmatining “Spot"ga ma’lum qilishicha, “Humo” to‘lov tizimidagi davlat ulushini Davaktiv agentligiga o‘tkazish kelgusida xususiylashtirish bilan bog‘liq emas.
“Humo” to‘lov tizimini boshqaruvchi MBPM Markaziy bankning Bosh axborotlashtirish markaziga tegishli edi. Shu bilan birga, “Markaziy bank to‘g‘risida"gi qonunning 12-moddasiga muvofiq tartibga soluvchi organning funksiyalariga banklar, to‘lov tashkilotlari va to‘lov tizimlari operatorlari faoliyatini litsenziyalash kiradi.
Biroq, davlat mulkini boshqarish to‘g‘risidagi qonunning 12-moddasiga ko‘ra, davlat korxonalariga nisbatan bir vaqtning o‘zida ham mulkdor, ham tartibga soluvchi funksiyalarni bajarishga yo‘l qo‘yilmaydi. Bunday hollarda korxonalar Davaktiv agentligiga o‘tkaziladi yoki tartibga soluvchining funksiyalari boshqa davlat organiga o‘tkazilganda tugatiladi.
“Humo"ning Markaziy bankdan agentlikka o‘tkazilishi mulkdor va tartibga soluvchi o‘rtasidagi manfaatlar to‘qnashuvining bartaraf etilishi bilan izohlanmoqda.
Davlat aktivlarini boshqarish agentligining ta’kidlashicha, hozirda “Humo” to‘lov tizimini xususiylashtirish ko‘zda tutilmagan.
Avvalroq “Spot” Markaziy bank shubhali operatsiyalar uchun kartalar va hisoblarni bloklashni talab qilishi mumkinligi haqida yozgandi.

Как писал Spot, госдоля в уставном капитале Национального межбанковского процессингового центра, который управляет платёжной системой Humo, будет передана АУГА.
Передача государственной доли в платежной системе HUMO в состав Агентства по управлению государственными активами не связана с будущей приватизацией. Об этом Spot сообщили в пресс-службе АУГА.
Национальный межбанковский процессинговый центр, управляющий платежной системой Humo, принадлежал Главному центру информатизации Центрального банка. При этом, в соответствии с 12 статьей закона о Центробанке, в функции регулятора входит лицензирование деятельности банков, платежных организаций и операторов платежных систем.
Однако, согласно 12 статье закона об управлении госимуществом, в отношении госпредприятий не допускается одновременное выполнение функций как собственника, так и регулятора. В таких случаях предприятия передаются АУГА или ликвидируются при передаче функций регулятора другому госоргану.
Таким образом, передача Humo от ЦБ в состав АУГА объясняется устранением конфликта интересов между собственником и регулятором.
В Агентстве по управлению государственными активами подчеркнули, на данный момент приватизация платежной системы Humo не предусмотрена.