Soliq qo‘mitasi tadbirkorlar bilan uchrashuv o‘tkazadi. Bu haqda qo‘mita matbuot xizmati xabar berdi.
Uchrashuv o‘tkazilgan davra suhbatida ko‘tarilgan masalalar, markirovka va integratsiya jarayonlarida uchrayotgan muammolarni bartaraf etish yuzasidan soliq xizmati organlari va tadbirkorlar o‘rtasida tashkil etiladi.
Tadbir joriy yilning 21-dekabr kuni soat 15:00da qo‘mitaning “Yangi texnologiyalar” ilmiy-axborot markazida o‘tkaziladi. Manzil: Muqimiy ko‘chasi, 166.
Shuningdek, o‘tkazilgan nazorat tadbirlari bo‘yicha hududiy soliq organlari tomonidan chiqarilgan qarorlar ustidan shikoyatlarni ko‘rib chiqish uchun “Soliq tekshiruvi yuzasidan shikoyat” “Telegram"-boti ishga tushirildi.
Tadbirkorlarni qo‘llab-quvvatlash maqsadida Savdo-sanoat palatasi tomonidan Soliq kodeksining 227 prim 1-moddasi qo‘llanilishi bilan bog‘liq choralarini yumshatishni nazarda tutuvchi normativ-huquqiy hujjat loyihasi tayyorlangan.
Joriy yilning mart oyida O‘zbekistonga olib kiriladigan oziq-ovqat mahsulotlarini markirovkalash tartibi o‘zgartirildi. Unga ko‘ra, oziq-ovqat mahsulotlarini davlat tilida majburiy markirovkalash kelasi yilgacha vaqtinchalik to‘xtatiladi.

Налоговый комитет сообщил о планируемом открытом диалоге сотрудников ведомства и предпринимателей.
Встреча будет посвящена решению проблем, поднятых бизнесом 18 декабря в ходе круглого стола с участием представителей общепита. В частности, будут обсуждаться проблемы в процессах маркировки продукции и интеграции систем учёта с базами налоговых органов.
Мероприятие пройдёт 21 декабря в научно-информационном центре Налогового комитета «Янги технологиялар» (Ташкент, Чиланзарский район, ул. Мукими, 166). Время начала — 15:00.
Кроме того, ведомство оповестило предпринимателей о запуске специального Telegram-бота для жалоб (ссылка). Через него можно обжаловать решения территориальных налоговых органов по итогам контрольных мероприятий.
Также сообщается, что Торгово-промышленная палата подготовила законопроект, направленный на поддержку субъектов предпринимательства. Он предусматривает смягчение санкций и мер по статье 227/1 Налогового кодекса.