Oxirgi yig‘ilishda haftalik repo auksion stavkasi yillik 42,5%ni tashkil etdi. Ko‘rsatkich 2003-yildan beri yana bir bor o‘zining maksimal darajasini yangiladi, undan keyin esa 2000-yillarning boshidagi eng yuqori ko‘rsatkichdan keyin stavkalar pasayib ketdi.
Yil boshidan buyon yettinchi o‘sish avvalgilariga qaraganda kamroq keskin bo‘ldi. Bu safar Turkiya Markaziy banki boshqaruvi stavkani atigi 2,5%ga oshirgan bo‘lsa, sentabr, oktabr va noyabr oylarida bu 5%ni tashkil etdi.
Press-relizda qayd etilishicha, noyabr oyida narxlar o‘sishining biroz tezlashishi kuzatilgan. Geosiyosiy vaziyat, yuqori ichki talab va xizmat ko‘rsatish sohasida barqaror inflyatsiya fonida proinflyatsiya xavfi yuqoriligicha qolmoqda.
Biroq, so‘nggi paytlarda ichki talabning sekinlashuvi kuzatilmoqda, bunga pul-kredit siyosatining oldingi qattiqlashuvi ta’sir ko‘rsatmoqda. Turkiya Markaziy bankining qayd etishicha, inflyatsiya kutilmalari va narxlar ham mo‘tadillasha boshlagan.
Regulyator pul qat’iyligining joriy darajasini pastroq inflyatsiyaga o‘tish uchun zarur bo‘lgan “yetarlicha yaqin” deb hisoblaydi. Bo‘lim stavkalarni oshirish siklini imkon qadar tezroq yakunlanishini kutmoqda.
Iyun oyidan boshlab Turkiya Markaziy banki 2021-yil mart oyidan beri birinchi marta asosiy stavkani 8,5%dan 15%gacha ko‘tarishni boshladi. Keyingi oyda stavka 17,5%gacha ko‘tarildi, bu esa investorlarning inflyatsiyaga qarshi yetarlicha faol kurashmaganligi uchun tanqidiga sabab bo‘ldi.
Shundan so’ng, regulyator hozirgi sikldagi eng kuchli stavkaga — 7,5%ga oshirdi. Keyin turk lirasi yil davomida eng muhim mustahkamlanishni ko‘rsatdi — 2%.
Avvalroq Rossiya Markaziy banki asosiy stavkani 15%ga oshirgandi. Regulyator to‘rt oy ichida to‘rtinchi marta asosiy stavkani oshirilishini inflyatsiya bosimi kutilganidan yuqori ekanligi bilan izohladi.

Центральный банк Турции 21 декабря принял решение увеличить основную ставку, сообщается на сайте регулятора.
На последнем заседании ставка недельного репо-аукциона составила 42,5% годовых. Показатель в очередной раз обновил максимум с 2003 года, причём тогда ставки снижались после пиков начала 2000-х.
Седьмое с начала года повышение было менее резким, чем предыдущие. На этот раз правление турецкого ЦБ подняло ставку только на 2,5%, в то время как в сентябре, октябре и ноябре шаг составлял 5%.
В пресс-релизе отмечалось небольшое ускорение роста цен в ноябре. Проинфляционные риски остаются высокими на фоне геополитической ситуации, высокого внутреннего спроса и устойчивой инфляции в сфере услуг.
Однако в последнее время отмечается замедление внутреннего спроса, на который влияют предыдущие ужесточения денежно-кредитной политики. Инфляционные ожидания и ценообразование также начали приходить к умеренным показателям, отмечает ЦБ Турции.
Текущий уровень монетарной жёсткости регулятор считает «достаточно близким» к необходимому для перехода к снижению инфляции. В ведомстве ожидают по возможности скорейшее завершение цикла повышения ставок.
С июня турецкий ЦБ впервые с марта 2021 года начал поднимать ключевую ставку — с 8,5% до 15%. В следующем месяце ставка выросла до 17,5%, что вызвало критику со стороны инвесторов за недостаточно активную борьбу с галопирующей инфляцией.
После этого регулятор пошёл на самое сильное повышение ставки в нынешнем цикле — сразу на 7,5 процентов. Тогда турецкая лира продемонстрировала самое значительное укрепление за год — на 2%.