Markaziy bank aholiga iste’mol, ipoteka va avtokreditlar berish bo‘yicha talablarni kuchaytirishni rejalashtirmoqda. Bu haqda regulyator vakillari 4-yanvar kuni jurnalist va blogerlar bilan uchrashuvda ma’lum qildi, deya xabar bermoqda “Spot” muxbiri.
Markaziy bankning kredit tashkilotlari faoliyatini tartibga solish metodologiyasi departamenti boshlig‘i Sanjar Nosirov aholining qarz yuki ko‘rsatkichi joriy etilishini ma’lum qildi. Ushbu daraja o‘rtacha kredit to‘lovlarining qarz oluvchining o‘rtacha oylik daromadi nisbatiga ko‘ra hisoblanadi.
2024-yilning 1-iyulidan boshlab qarz yuki ko‘rsatkichini 60% etib belgilab, 2025-yildan esa 50%ga kamaytirish taklif qilinmoqda.
Markaziy bank ushbu parametr jismoniy shaxslarni mikrokreditlashda qo‘llanilib kelinayotganini ta’kidladi. Shunday qilib, mikroqarzlar berish qarz oluvchi daromadining yarmi bilan cheklangan.
Bundan tashqari, ushbu yangilik aholi daromadlarini soyadan chiqarish, norasmiy manbalarni baholash, shuningdek, tijorat banklarini mas’uliyatli kreditlash (responsible lending) sari undash imkonini beradi.
O‘rtacha oylik daromad so‘nggi 6 oydagi ko‘rsatkichlarni hisobga oladi:
- ish haqi;
- pensiya to‘lovlari va jamg‘arma hisobvarag‘iga badallar;
- bank hisobvarag‘iga olingan daromadlar;
- to‘langan soliqlar;
- foizlar, dividendlar va ijara to‘lovlari.
Bundan tashqari, agar kreditni to‘lash muddati 36 oydan oshsa, u holda o‘rtacha oylik daromad xuddi shu davr uchun hisoblanadi.
Ipoteka kreditlarini berishda Markaziy bank kredit muddatini 120 oy (10 yil) qilib belgilashni rejalashtirmoqda.
Shu bilan birga, yangi talablar banklar kredit portfelining atigi 85%iga ta’sir ko‘rsatadi. Kredit tashkilotlari kredit to‘lovlari qarz oluvchining o‘rtacha oylik daromadining yarmidan oshmasligi to‘g‘risidagi talabga rioya qilmasdan, qolgan 15% hajmni o‘z xohishiga ko‘ra idora etishlari mumkin.
Shuningdek, regulyator kredit tavakkalchilik darajasini baholash ko‘rsatkichlari — kredit/garov nisbati va qarz yuki ko‘rsatkichlarini ham joriy etishni nazarda tutadi.
Xususan, kredit/garov koeffitsienti kredit summasining garov qiymatiga nisbati bilan hisoblanadi. Aytaylik, “kvartira” $1000ni tashkil etsa, dastlabki to‘lov $200ni tashkil qiladi. Bunday holda qarz oluvchi $800lik ipoteka kreditini olishi kerak va bunda koeffitsient 80%ni tashkil qiladi.
Markaziy bank ipoteka kreditlari uchun kredit/garov nisbatini 80%, avtomobil kreditlari uchun esa 75% darajasida cheklamoqchi.
Regulyatorda ta’kidlanishicha, ular avtokreditlar uchun ipoteka kreditlariga qaraganda yuqori xavflarni baholashmoqda. Markaziy bank departamenti rahbari Sanjar Nosirov avtomobil bozorida taklif cheklanganligi sababli narxlar sun’iy ravishda oshib ketishi mumkinligini tan oldi. Bundan tashqari, bozor to‘yinganda, avtomobillar narxi ko‘chmas mulk narxlariga qaraganda osonroq tushishi mumkin, deya qo‘shimcha qildi u.
Bundan tashqari, 2024-yil 1-iyuldan boshlab iste’mol, ipoteka va avtokreditlar bo‘yicha qarz oluvchining kredit tavakkalchiligi baholanadi. Qarz yuki ko‘rsatkichi barcha kreditlar va qarzlar, shu jumladan, yangi kredit bo‘yicha o‘rtacha oylik to‘lovlar miqdorini qarz oluvchining o‘rtacha oylik daromadiga bog‘lash orqali hisoblanadi. Kredit/garov nisbati va qarz yuki ko‘rsatkichi qanchalik yuqori bo‘lsa, kredit xavfi shunchalik yuqori bo‘ladi.
Markaziy bank raisining birinchi o‘rinbosari Nodirbek Saydullaev mazkur qonun loyihasi yaqin kunlarda Normativ-huquqiy hujjatlar loyihalari muhokamasi portalida jamoatchilik muhokamasiga qo‘yilishi haqida ma’lum qildi.
Saydullaev yangi talablar faqat Kredit-axborot byurosi tizimiga ulangan tijorat banklari va mikromoliya tashkilotlariga nisbatan qo‘llanilishini ta’kidladi. Biroq u kreditlashning ayrim turlari, jumladan, kulrang to‘lovlar yangi cheklovlarga tushmasligini tan oldi.
Shunday bo‘lsa-da, Markaziy bankda taklif etilayotgan cheklovlar kuchga kirganidan so‘ng aholiga kredit berish sur’atining pasayishi kutilmayapti.
“Kreditni to‘xtatib turish haqida gapirganda ehtiyot bo‘lishimiz kerak. Buning sababi shundaki, mavjud [kredit] resurslari biror joyga yo‘naltirilishi kerak. Kredit berish to‘satdan to‘xtamaydi. [Kreditlash] yo‘nalishlari o‘zgarishi yoki qarz oluvchilarga qo‘yiladigan talablar kuchayishi mumkin. Biz bank kreditni qaytarib bera olmaydigan qarz oluvchilarga kredit bermasligini ta’minlashga intilamiz. Biroq, kreditlash to‘g‘ridan-to‘g‘ri [yangi talablar] tufayli kamayadi, deb aytish qiyin”, — deya tushuntirdi Markaziy bank bo‘limi boshlig‘i.
Nodirbek Saydullayev, shuningdek, kreditlash bo‘yicha yangi talablar mikrokredit limitini 100 mln so‘mga oshirishga ta’sir qilmasligini qo‘shimcha qildi.
Avvalroq, “Spot” Markaziy bank klassik va raqamli banklarni qonuniy ravishda ajratishni rejalashtirmayotgani haqida yozgandi.

Центральный банк планирует ужесточить требования по выдаче населению потребительских, ипотечных и автокредитов. Об этом 4 января на встрече с журналистами и блогерами сообщили представители регулятора, передает корреспондент Spot.
Глава департамента методологии регулирования деятельности кредитных организаций ЦБ Санжар Носиров анонсировал введение показателя долговой нагрузки населения. Данный уровень будет вычисляться путем отношения средних выплат по кредиту на среднемесячный доход заемщика.
С 1 июля 2024 года лимит предлагается установить на уровне 60%, а с 2025 года снизить до 50%.
В ЦБ отметили, что данный параметр уже используется при микрокредитовании физических лиц. Так, выдача микрозаймов ограничена половиной размера дохода кредитозаемщика. Вдобавок, нововведение позволит обелить доходы населения, оценить неофициальные источники, а также подтолкнет коммерческие банки к ответственному кредитованию (responsible lending).
В среднемесячном доходе учитываются показатели за последние 6 месяцев:
- заработная плата;
- пенсионные выплаты и взносы на накопительный счет;
- полученные доходы на банковском счете;
- уплаченные налоги;
- проценты, дивиденды и арендные платежи.
При этом, если срок выплат по кредиту превышает 36 месяцев, то среднемесячный доход рассчитывается за аналогичный период.
При выдаче ипотечных займов ЦБ планирует установить срок кредита в 120 месяцев (10 лет).
При этом, новые требования коснутся лишь 85% кредитного портфеля банков. Остальными 15% объема кредитные организации смогут распоряжаться по собственному усмотрению — без соблюдения требования о непревышении размера кредитных платежей половины среднемесячного дохода заемщика.
Также регулятор предусматривает введение показателей оценки кредитного риска — коэффициента «кредит/залог» и показателя долговой нагрузки.
В частности, коэффициент «кредит/залог» вычисляется путем отношения суммы кредита к стоимости залогового имущества. Предположим, что квартира стоит $1000, а первоначальный взнос равняется $200. В таком случае заемщику понадобится взять ипотечный кредит в $800, а коэффициент составит 80%.
ЦБ намерен ограничить коэффициент «кредит/залог» для ипотеки на уровне 80%, а для автокредитования — 75%.
В регуляторе подчеркнули, что оценивают риски по автокредитованию выше, чем по ипотечным займам. Глава департамента ЦБ Санжар Носиров допустил, что цены на автомобильным рынке могут быть искусственно завышены ввиду ограниченного предложения. Более того, при насыщении рынка цены на автомобили могут упасть легче, чем на недвижимость, добавил он.
Кроме того, с 1 июля 2024 года по потребительским, ипотечным и автокредитам будет оцениваться кредитный риск заемщика. ЦБ разработал шкалу измерения по разным видам кредитования с оценкой кредитного риска, вычисляемый как соотношение коэффициента «кредит/залог» и показателя долговой нагрузки.
Так, показатель долговой нагрузки рассчитывается путем отношения суммы среднемесячных платежей по всем кредитам и займам, включая по новому кредиту, к среднемесячному доходу заемщика. Чем больше коэффициент «кредит/залог» и показатель долговой нагрузки, тем выше кредитный риск.
Первый зампред Центробанка Нодирбек Сайдуллаев сообщил, что законопроект в ближайшие дни будет размещен для общественного обсуждения на портале СОВАЗ.
Сайдуллаев подчеркнул, что новые требования коснутся лишь коммерческих банков и микрофинансовых организаций, подключенных к системе Кредитно-информационного бюро. Однако зампред ЦБ признал, что некоторые виды кредитования, включая серую рассрочку, не подпадут под новые ограничения.
Тем не менее, в Центробанке не ожидают, что темпы кредитования населения замедлятся после вступления в силу предлагаемых ограничений.
«Мы должны быть осторожны, когда говорим о приостановке кредитования. Причина в том, что имеющиеся [кредитные] ресурсы нужно куда-то направить. Кредитование внезапно не останавливается. Могут измениться направления [кредитования] или ужесточиться требования к заемщикам. Мы стремимся к тому, чтобы банк не кредитовал заемщиков, которые не смогут вернуть кредит. Однако нам трудно сказать, что кредитование напрямую [из-за новых требований] уменьшится», — пояснил глава департамента ЦБ Носиров.
Также Нодирбек Сайдуллаев добавил, что новые требования кредитования не окажут влияние на увеличение лимита суммы микрокредита до 100 млн сумов.