Iqtisodiy tadqiqotlar va islohotlar markazi “Gallup” tadqiqot va konsalting tashkiloti tomonidan tayyorlanayotgan yillik so‘rovnomasi bo‘yicha hisobotini tahlil qildi.
2022-yilda mamlakatda farovonlik indeksi maksimal 10 balldan 6 ballni tashkil etdi. Postsovet Yevroosiyo mintaqasida (Qozog‘iston, Qirg‘iziston, Tojikiston, Turkmaniston, Ozarbayjon, Armaniston, Gruziya, Rossiya, Belarus, Ukraina, Moldova kiradi) o‘rtacha ko‘rsatkich 5,7ga teng.
So‘rov natijalariga ko‘ra, o‘zbekistonliklarning 39%i o‘z farovonligi oshib borayotganini qayd etgan, bu mintaqaviy o‘rtacha 30%dan sezilarli darajada yuqori. Faqat 2% aholi hayotda qiyinchiliklarga uchrayotganini bildirgan, bu mintaqaviy ko‘rsatkichdan 6%ga past.
O‘zbekiston farovonlik ko‘rsatkichlari bo‘yicha mintaqa mamlakatlari orasida eng yaxshi natijani qayd etgan. 80% aholi hozirgi moliyaviy holatidan qoniqayotganligini bildirgan bo‘lsa, bu mintaqadagi eng yuqori ko‘rsatkich bo‘lib, mintaqa uchun o‘rtacha 60%ni tashkil etgan.
Aholining 44%i (mintaqada 33%) hozirgi daromadlarida yaxshi hayot kechirayotganliklarini bildirishgan.
Mamlakat keyingi besh yil ichida kutilayotgan farovonlik bo‘yicha eng yuqori ballga ega bo‘ldi — 8,7 ball, mintaqaviy o‘rtacha ko‘rsatkich — 7,4 ball. O‘zbekistonlik ishtirokchilarning 86%i turmush darajasi yaxshilanayotganini ta’kidlagan (mintaqada 40%).
O‘zbekistonlik ishchilarning 15%i stressni boshdan kechirishlari mumkinligini aytgan (mintaqada 24%). 63%i hozirgi vaqtni ish topish uchun eng yaxshi vaqt deb hisoblaydi. Bu ko‘rsatkich kki yil avvalgidan 17%ga yuqori. Iqtisodiyotning yaxshilanishiga ishonch esa 7%ga oshib, 82%ni (mintaqada 51%) tashkil etdi.
Hukumatga ishonch 92%ni (mintaqada 68%) tashkil etadi. Tahlil mintaqa mamlakatlari orasidagi eng yaxshi natijalardan biri ekanini qayd etgan.
Ikki yilda o‘zbekistonliklarning sud tizimi faoliyatiga ishonchi 10%ga oshib, 74%ni tashkil etgan. MIntaqada bu ko‘rsatkich o‘rtacha 45% bo‘lib, sezilarli darajada past.
Shuningdek, mamlakat aholisining 82%i bank-moliya tizimiga “juda katta” ishonch bildirishgan (mintaqada 55%). 93% fuqaro O‘zbekistonda bilim olish va o‘sish uchun barcha imkoniyatlar bor, deb hisoblaydi. Mintaqada ko‘rsatkich — 68%.

Индекс благополучия Gallup в Узбекистане стал самым высоким среди стран бывшего СССР, сообщил Центр экономических исследований и реформ со ссылкой на отчет института.
По итогам всемирного опроса 2022 года индекс благополучия в республике составил 6 баллов из максимальных 10. Средний показатель в регионе (куда входят Казахстан, Кыргызстан, Таджикистан, Туркменистан, Азербайджан, Армения, Грузия, Россия, Беларусь, Украина, Молдова) оценивается в 5,7.
В ходе исследования 39% узбекистанцев отметили рост своего благосостояния при 30% по региону в среднем. О значительных затруднениях в жизни сообщили лишь 2%, или на 6% меньше регионального показателя.
Из каждых 5 респондентов 4 выразили удовлетворение своим нынешним материальным положением, тогда как по постсоветским странам в среднем — три из пяти. 44% узбекистанцев (33% по региону) считают, что живут хорошо относительно текущих доходов.
Кроме того, в республике отмечался наивысший балл относительно ожидаемого в ближайшие пять лет благополучия — 8,7 при среднем региональном в 7,4 балла. 86% участников из Узбекистана заявили, что уровень их жизни улучшается (в регионе — 40%).
Уровень удовлетворенности работой также был максимальным в экс-СССР — на вопрос положительно ответили более трети респондентов (27% по региону). С другой стороны, 15% работников заявили, что могут испытывать стресс (24%).
63% опрошенных считают настоящее время наилучшим для поиска работы — на 17% больше, чем двумя годами ранее. Уверенность в улучшении экономики прибавила 7% и достигла 82% (51%).
Доверие к деятельности правительства составило 92% (в регионе 68%). Почти три четверти узбекистанцев — на 10% больше 2020 года — также стали больше доверять судам (45%).
Также 82% жителей республики выражают «довольно большое» доверие к банковско-финансовой системе (55%). Подавляющее большинство — 93% считают, что в Узбекистане есть все возможности для роста.