Istiqbolli loyihalar milliy agentligi (NAPP) “Kapital Sug‘urta” tashkilotini jarimaga tortdi. Bu haqda agentlik matbuot xizmati xabar berdi.
Unga ko‘ra, tashkilotning moliyaviy hisobotlarini o‘rganish natijasida qonunchilik hujjatlarida belgilangan me’yorlarga rioya qilinmaganlik faktlari aniqlangan.
Buning natijasida sug‘urta tashkilotiga nisbatan 162 mln so‘m miqdorida jarima solindi. Shuningdek, tashkilotning sug‘urta faoliyatini amalga oshirish bo‘yicha berilgan litsenziyasi 11-yanvardan 10 kun muddatga to‘xtatildi.
Mazkur muddat davrida sug‘urta tashkilotiga yangi sug‘urta (qayta sug‘urta) shartnomalarini tuzish, amaldagi sug‘urta shartnomalarini uzaytirish ta’qiqlanadi.
“Kapital Sug‘urta” ilgari tuzilgan sug‘urta (qayta sug‘urta) shartnomalari bo‘yicha o‘z zimmasiga olgan majburiyatlarni belgilangan tartibda bajarishi shartligi qayd etilgan.
2023-yilning oktabrida NAPP 8ta sug‘urta tashkilotiga nisbatan jarima sanksiyalarini qo‘llagandi. Ular orasida “Kapital Sug‘urta” ham bor bo‘lib, 22,5 mln so‘m miqdorida jarima solingan.
Tushuntirish: “Kapital Sug‘urta” AK sug‘urta kompaniyasi “Kapitalbank"ning bo‘linmasi yoki hamkori emas. ATB “Kapitalbank” sug‘urta xizmatlarini ko‘rsatmaydi.

Национальное агентство перспективных проектов сообщило о применении санкций в отношении компании Kapital Sug’urta.
Регулятор приостановил лицензию страховщика на десять дней, начиная с 11 января. На это время компании запрещается заключать новые либо переоформлять текущие страховые договоры, но требуется исполнять действующие обязательства.
Кроме того, в ходе изучения финансовой отчетности были выявлены факты несоответствия обозначенным в законодательстве критериям. По этой причине НАПП наложило на Kapital Sug’urta штраф в размере 162 млн сумов.
Функции регулятора страхового рынка были переданы НАПП в сентябре. За это время агентство аннулировало лицензии четырёх страховых компаний — Unipolis, Farovon Sug’urta, Sharq Sug’urta и Asko-Vostok (последняя отказалась от лицензии).
Также регулятор приостановил действие лицензий трех организаций, последней из которых в декабре стала Omad Sug’urta. Еще восемь страховщиков были оштрафованы за нарушения нормативов на общую сумму 252 млн сумов.
Ранее Spot писал, что Узбекистан, Казахстан, Азербайджан и Грузия создали перестраховочный пул.
Страховая компания «АО Kapital Sug’urta» не является подразделением или партнёром «Капиталбанка». АКБ «Капиталбанк» не оказывает услуги страхования.