O‘tgan yilning oktabr-dekabr oylarida Markaziy bank $717 mln miqdorida sof valyuta intervensiyalarini amalga oshirdi. Bu haqda regulyator hisobotida qayd etilgan.
Uchinchi chorakga nisbatan sof valyuta intervensiyalari hajmi 2,63 barobarga, ya’ni 3,3 trln so‘mdan 8,7 trln so‘mga oshgan.
Biroq, regulyator ichki valyuta bozoridagi intervensiyalar bo‘yicha umumiy ma’lumotlarni taqdim etmadi. Masalan, iyul-sentabr oylarida tartibga soluvchi organ tomonidan 22,8 trln so‘mlik intervensiyalar amalga oshirildi, bu o‘tgan chorakga nisbatan 18%ga kam.
2023-yilning oktabrdan dekabrigacha tartibga soluvchi organ monetar oltin sotib olishga 21,5 trillion so‘m sarfladi, bu uchinchi chorakdagiga nisbatan 10,2 foizga ko‘pdir.
Regulyator Iqtisodiyot va Moliya vazirligidan xarid qilingan valyuta mablag‘lari bo‘yicha berilgan likvidlik keyingi chorakda muomalaga chiqishi hamda ichki valyuta bozorida intervensiyalar orqali sterilizatsiya qilinishini kutmoqda.
Bundan tashqari, valyuta bozoridagi talabning muvozanatlashishi hisobiga intervensiyalar orqali sterilizatsiya qilinishi mumkin bo‘lmagan likvidlik regulyatorning likvidlikni jalb etish operatsiyalari orqali tartibga solindi.
Avvalroq Markaziy bank AQSh dollarining so‘mga nisbatan rasmiy kursini yangi rekord darajada — 12 427 so‘m etib belgilagandi.

В октябре-декабре прошлого года Центральный банк провел чистые валютные интервенции на сумму $717 млн. Об этом говорится в отчете регулятора.
По сравнению с третьим кварталом, объем чистых валютных интервенций увеличился в 2,63 раза — с 3,3 до 8,7 трлн сумов.
Однако регулятор не привел общие данные по интервенциям на внутреннем валютным рынке. Например, в июле-сентябре регулятор провел интервенции на 22,8 трлн сумов, или на 18% меньше по сравнению с предыдущим кварталом.
С октября по декабрь 2023 года регулятор потратил на покупку монетарного золота 21,5 трлн сумов. Сумма выросла на 10,2% к показателю третьего квартала.
Регулятор ожидает, что дополнительная ликвидность, купленная у Министерства экономики и финансов, будет стерилизована в следующем квартале за счет валютных интервенций.
Кроме того, ликвидность, которую не удалось стерилизовать за счет интервенций из-за сбалансированности спроса и предложения на валютном рынке, регулировалась путем операций по изыманию ликвидности из оборота.