Markaziy bankning mehnat bozori haqidagi hisobotida qayd etilishicha, o‘tgan yili Rossiyadan pul o‘tkazmalari hajmi deyarli ikki barobarga kamaydi.
2018-yildan 2023-yilgacha migrantlarning transchegaraviy pul o‘tkazmalari uy xo‘jaliklari umumiy daromadining 16%ini tashkil etdi. Ularning kirib kelishi savdo balansi defitsitining katta qismini qopladi va valyuta bozorida taklifning asosiy manbalaridan biri bo‘ldi.
Regulyator mehnat oqimlarining bosqichma-bosqich geografik diversifikatsiya qilinishini qayd etdi. Rubl kursining yuqori volatilligi, inflyatsiyaning kuchayishi va migratsiya oqimining biroz qisqarishi fonida Rossiyadan transferlarning umumiy hajmdagi ulushi 2022-yildagi 87%dan 2023-yildagi 78%gacha kamaydi.
Rossiyadan yuk tashish hajmi yil davomida 41,7%ga, ya’ni $14,7 mlrddan $8,58 mlrdgacha kamaydi.
Rossiya davlat idoralari ma’lumotlariga ko‘ra, yilning birinchi yarmida o‘zbekistonliklarga berilgan patentlar va ishlash uchun ruxsatnomalar soni o‘tgan yilning shu davriga nisbatan 12%ga kamayib, 1,2 mln donani tashkil qilgan. Migratsiya hisobiga qo‘yilgan fuqarolar soni 43%ga — 1,7 mln nafarga kamaygan.
Bundan tashqari, o‘tgan yili boshqa davlatlardan pul o‘tkazmalari hajmi 14%ga oshgan. Faol mehnat migratsiyasi siyosati va bu yo‘nalishda hamkorlik olib borilayotgan davlatlar sonining ko‘payishi o‘rta va uzoq muddatli istiqbolda pul o‘tkazmalari oqimi tarkibining o‘zgarishiga olib kelishi mumkin, deyiladi hisobotda.
Markaziy bank 2024-yilda transchegaraviy o‘tkazmalar hajmi 10−12%ga — $12−12,5 mlrdgacha oshishini prognoz qilmoqda.
Yanvar oyida Jahon banki O‘zbekistonda iqtisodiy o‘sish bo‘yicha o‘rta muddatli prognozini yomonlashtirgandi. Buning sabablari orasida Xitoyda o‘sish sur’atlarining sekinlashishi va Rossiyadan pul o‘tkazmalarining qisqarishi bor, bu esa Markaziy Osiyoga salbiy ta’sir ko‘rsatishi mumkin.
O‘tgan hafta prezident Bandlik vazirligiga 100 ming nafar o‘zbekistonlikni o‘qitish hamda Yevropa va Osiyo mamlakatlariga jo‘natish bo‘yicha topshiriq bergandi. Hozir mehnat muhojirlarining atigi 6%i uyushgan holda chet el korxonalariga ishga yuborilgan.
Avvalroq O‘zbekistonda o‘rtacha nominal ish haqi yil davomida 18%ga oshgani haqida xabar berilgandi.

В прошлом году объем денежных переводов из России уменьшился почти в два раза, говорится в отчете Центрального банка, посвященного рынку труда.
С 2018 по 2023 год трансграничные переводы от трудовых мигрантов составляли 16% всех совокупных доходов населения. Их приток компенсировал большую часть дефицита торгового баланса и являлся одним из основных источников предложения на валютном рынке.
Регулятор отмечает постепенную географическую диверсификацию трудовых потоков. На фоне высокой волатильности обменного курса рубля, усиления инфляции и некоторого сокращения миграционных потоков доля переводов из России в общем объеме сократилась с 87% в 2022 году до 78% в 2023 году.
Объем отправлений из России за год уменьшился на 41,7% — с $14,7 млрд до $8,58 млрд.
Согласно данным российских госорганов, в первом полугодии число выданных патентов и разрешений на работу для узбекистанцев составило 1,2 млн единиц, снизившись год к году на 12%. Число постановок на миграционный учет граждан Узбекистана сократилось на 43% — до 1,7 млн.
Однако объем денежных переводов из других стран в прошлом году увеличился на 14%. Активная трудовая миграционная политика и увеличение числа стран, с которыми ведется сотрудничество в этом направлении, в среднесрочной и долгосрочной перспективах могут привести к изменениям в структуре притоков денежных переводов, говорится в докладе.
В 2024 году Центробанк прогнозирует рост объема трансграничных переводов на 10−12% — до $12−12,5 млрд.
В январе Всемирный банк ухудшил среднесрочный прогноз по росту экономики Узбекистана. Среди причин — замедление роста в Китае и сокращение переводов из России, что может негативно повлиять на Центральную Азию.
На прошлой неделе президент поручил Минзанятости обучить 100 тыс. узбекистанцев и направить их в страны Европы и Азии. Сейчас туда отправлено только 6% трудовых мигрантов от запланированного.