O‘tgan yilning noyabrida “We Digital” sun’iy intellektni audio va video kontent hamda matnlarni yaratishda integratsiyalash uchun AI laboratoriyasini ishga tushirgandi.
Laboratoriya loyihalaridan biri matnlar yaratish, savollarga javob berish va tabiiy suhbatga taqlid qila oladigan ChatGPT asosidagi “Uzbek Expert” chatboti bo‘ldi.
“Mazkur chat-bot yordamida biz kopirayterlar va kontent yaratuvchilar uchun yangi imkoniyatlar ochyapmiz. Bu o‘zbek tilida ishlashni osonlashtiradi va kontekstni to‘g‘riroq tushunish evaziga material sifatini oshiradi”, — dedi “We Digital"ning boshqaruvchi hamkori Denis Roman.
“Uzbek Expert” o‘zbek tili bilan ishlaydigan kontent yaratuvchilar uchun mo‘ljallangan. Chat-bot matnlarni kontekstni hisobga olgan holda tarjima qiladi. Ayniqsa “Google” va “Yandex” tarjimonlari yordam bera olmaydigan holatlarda asqotadi.
Mazkur chat-bot PDF fayllarni o‘qiy oladi hamda o‘zbek tilida keng lug‘at bazasiga ega. Shuningdek, rus va ingliz lug‘atlaridan foydalanish imkoniyati ham mavjud.
“Uzbek Expert"ga kirish uchun $20ga “ChatGPT-4"ga obuna bo‘lish talab etiladi.
“We Digital” matbuot xizmatining “Spot"ga aniqlik kiritishicha, agentlik uchun chat-botni ishga tushirish loyihasi notijorat maqsadlarda amalga oshirilgan.
Avvalroq O‘zbekiston sun’iy intellekt bo‘yicha mintaqaviy ekspert platformasi g‘oyasini ilgari surgani haqida xabar berilgandi.

Агентство We Digital представило узбекоязычный чат Uzbek Expert на основе технологии ChatGPT. Об этом Spot сообщили в We Digital.
В ноябре прошлого года We Digital запустило лабораторию AI для интеграции искусственного интеллекта в создании аудио и видеоконтента, а также текстов. Одним из проектов лаборатории стал чат-бот Uzbek Expert на базе ChatGPT, который может генерировать тексты, отвечать на вопросы и имитировать естественный разговор.
«С помощью этого чат-бота мы открываем новые возможности для копирайтеров и контент-креаторов. Он облегчает работу с узбекским языком и повышает качество материала за счет более точного понимания контекста», — рассказал управляющий партнер We Digital Денис Роман.
Uzbek Expert предназначен для контент-креаторов, работающих с узбекским языком. Чат-бот переводит тексты с учетом контекста — особенно в ситуациях, когда не справляются переводчики Google и Yandex. Uzbek Expert умеет читать PDF-файлы, обладает обширной словарной базой на узбекском языке, а также имеет доступ к русскому и английскому словарям.
Для доступа к Uzbek Expert необходима подписка на ChatGPT-4 за $20.
Spot в пресс-службе We Digital отдельно подчеркнули, что проект по запуску чат-бота для агентства является некоммерчерским.