O‘zbekiston va Rossiya gaz yetkazib berish hajmini oshirish bo‘yicha yangi uzoq muddatli shartnoma tuzishni muhokama qilmoqda. Bu haqda Rossiyaning mamlakatdagi elchisi Oleg Malginovga tayanib, “TASS” axborot agentligi xabar berdi.
“Ha, Rossiya gazi yetib keldi va bu O‘zbekiston iqtisodiyoti hamda ijtimoiy hayotini barqarorlashtirishga qo‘shilayotgan salmoqli hissadir. O‘tgan yil biroz sovuq va ayozli keldi, lekin bu yil hech qanday muammosiz o‘tdik. Hozir uzoqroq muddatga va yetkazib berishni ma’lum darajada oshirish bilan istiqbolli shartnoma tuzish bo‘yicha muhokama ketmoqda”, — deya o‘rtoqlashdi diplomat.
Uning so‘zlariga ko‘ra, 2023-yilning dekabrida O‘zbekiston-Rossiya hukumatlararo komissiyasi tomonidan hozirda ishlab turgan 80dan ortiq loyiha aniqlangan.
Oleg Malginovning ayrim tashqi o‘yinchilar O‘zbekistonning YeOIIga a’zo bo‘lishiga qarshi ekanligini qayd etdi. Biroq, mamlakatning iqtisodiy birlashmaga kirish masalasi ikki tomonlama munosabatlarning kun tartibida qolmoqda.
“So‘nggi paytlarda YeOII va O‘zbekiston tuzilmalari o‘rtasida ishchi guruh faoliyat yuritib, bugungi kunda O‘zbekistonda mavjud o‘ziga xosliklarni hisobga olgan holda to‘liq qo‘shilish uchun qonunchilik, tartib va boshqa jihatlarni isloh qilish loyihasini ishlab chiqmoqda”, — dedi Rossiya elchisi.
Shuningdek, Malginov yaqin kelajakda O‘zbekistonning Yevroosiyo iqtisodiy ittifoqiga qo‘shilish jarayoni tezlashishiga umid bildirdi.
Rossiya gazini Qozog‘iston orqali O‘zbekistonga yetkazib berish 7-oktabrdan boshlangan. Qozog‘iston Energetika vazirligi ma’lumotlariga ko‘ra, joriy yil oxirigacha tranzit 800 mln kub metrni tashkil etishi va yil davomida 2,8 mlrd kub metr yetkazib berish kutilmoqda.

Узбекистан и Россия обсуждают заключение нового долгосрочного газового контракта с увеличением объема поставок. Об этом сообщает информагентство ТАСС со ссылкой на посла РФ в республике Олега Мальгинова.
«Да, российский газ пошел, и это достаточно весомый вклад в стабилизацию экономики и социальной жизни Узбекистана. В прошлом году здесь немножко было холодновато, морозно, в этом году прошли без проблем. Сейчас идет разговор о заключении перспективного контракта на более длительный срок и с определенным наращиванием поставок», — поделился дипломат.
По его словам, в декабре 2023 года узбекско-российская межправкомиссия определила 80 с лишним проектов, которые сейчас находятся в работе.
Олег Мальгинов рассказал, что некоторые внешние игроки выступают против членства Узбекистана в ЕАЭС. Однако вопрос вступления республики в экономическое объединение остается на повестке двусторонних отношений.
«В последнее время действует рабочая группа между структурами ЕАЭС и Узбекистаном, которая занимается разработкой проекта реформ законодательства, процедур и других аспектов, чтобы вступить полноценно, с учетом специфики, которая есть сегодня в Узбекистане», — отметил российский посол.
Посол РФ Мальгинов выразил надежду на ускорение в ближайшее время процесса вступления Узбекистана в Евразийский экономический союз.
Поставки российского газа через Казахстан в Узбекистан стартовали 7 октября. По данным казахстанского Минэнерго, транзит до конца нынешнего года составит 800 млн кубометров, а за год ожидается поставка 2,8 млрд куб. м.