Shavkat Mirziyoyev 13-fevral kuni joriy yilda amalga oshirish mo‘ljallangan asosiy strategik islohotlar bo‘yicha taqdimot bilan tanishgani haqida xabar berilgandi.
Strategik islohotlar agentligi direktori Bahodir Rahmatov “O‘zbekiston 24” telekanaliga bergan intervyusida beshta asosiy yo‘nalishdan biri — transport, yo‘l qurilishi va infratuzilma sohalari bo‘yicha rejalar tafsilotlarini ma’lum qildi.
“Pullik yo‘llar to‘g‘risida"gi qonun qabul qilinishi rejalashtirilgan. Bu ularni qurish uchun huquqiy asos yaratib, faoliyati, to‘lovni qabul qilish va olingan pullarni taqsimlash tartibini belgilaydi.
Xalqaro tashkilotlardan yo‘l va ko‘priklarni qurish va ta’mirlash uchun $300 mln jalb etiladi, jarayonning o‘ziga bir qator innovatsiyalar masalan, yangi qoplamalar, yo‘llarni ta’mirlashda “sovuq regeneratsiya” texnologiyasini joriy etish rejalashtirilgan.
Shuningdek, jamoatchilik nazorati funksiyasiga ega bo‘lgan yo‘l holatini monitoring va diagnostika qilish natijasida olingan yagona onlayn ma’lumotlar bazasini yaratish rejalari ham belgilangan. Yo‘l texnikasi GPS bilan jihozlanadi va umumiy platformaga ulanadi.
Yil oxirigacha Toshkent shahrida “transport vositalari uchun diqqatga sazovor joylar"da kamida to‘rtta ko‘p qavatli avtoturargohlar qurish rejalashtirilgan. Har bir majmua dastlab 52 mlrd so‘mni tashkil etib, yetti qavatdan iborat bo‘ladi va 729ta avtomobil o‘rniga mo‘ljallangan bo‘lishi kutilmoqda.
Bundan tashqari, poytaxtning o‘nta markaziy ko‘chasida 57ta parkomatlar xizmat ko‘rsatadigan pullik avtoturargohlar joriy etiladi. Butun majmua, shuningdek, sotib olingan avtomobil-parkonlari va evakuatorlar tender asosida xususiy sektorga o‘tkaziladi.
2022-yil boshida davlat rahbari Toshkentning jamoat transporti konsepsiyasini qayta ko‘rib chiqish bo‘yicha topshiriq bergandi. Noyabrga kelib Toshkent hokimligi markaziy ko‘chalarni qamrab olgan bo‘lajak majmua loyihasini taqdim etdi.
Shahar ma’muriyati o‘tgan yilning fevral oyida pullik avtoturargoh operatori tanlovini e’lon qildi. Biroq tizimni ishga tushirish deyarli bir yilga kechiktirildi.

Как ранее писал Spot, Шавкат Мирзиёев 13 февраля ознакомился с презентацией изменений, планируемых в основных сферах экономики Узбекистана до 2030 года.
Директор Агентства стратегических реформ Баходир Рахматов раскрыл подробности планов для телеканала O’zbekiston 24. Одним из пяти главных направлений для работы станет сфера транспорта, дорожного хозяйства и инфраструктуры.
Планируется принять закон «О платных автомобильных дорогах». Он позволит создать правовую базу для их строительства, а также наладить регулирование их эксплуатации, приема оплаты и распределения поступивших денег.
На строительство и ремонт дорог, мостов от международных организаций привлекут $300 млн. В сам процесс предполагается внедрить ряд инноваций — например, новые покрытия, а также технологию «холодной регенерации» для ремонта дорог.
Также обозначены планы по созданию единой онлайн-базы данных, получаемых при мониторинге и диагностике состояния дорог, с функцией общественного контроля. Дорожную технику оснастят GPS и подключат к общей платформе.
До конца года в Ташкенте планируется построить минимум четыре многоуровневых автостоянки в «местах притяжения автотранспорта». Каждый комплекс предварительно обойдется в 52 млрд сумов и будет включать семь этажей, на которых предполагается разместить 729 машиномест.
Кроме того, на десяти центральных улицах столицы будут внедрены платные парковки, обслуживаемые 57 паркоматами. Весь комплекс, а также закупленные автомобили-парконы и эвакуаторы будут передан частному сектору на основе тендера.
В 2022 году Шавкат Мирзиёев поручил внедрить платную парковку в центре столицы до ноября. Хокимият Ташкента представил проект будущего комплекса, охватывающий центральные улицы.
Городская администрация объявила о выборе оператора платных парковок в прошлом феврале. Однако запуск системы откладывается уже почти год.