Qirg‘izistonning “Tez Jet” aviakompaniyasi ikkita yo‘nalish bo‘yicha O‘zbekistonga aviaqatnovlarni amalga oshiradi. Bu haqda “O‘zaviatsiya” agentligi matbuot xizmati xabar bermoqda.
22-fevral kuni O‘zbekiston va Qirg‘iziston o‘rtasida havo qatnovi to‘g‘risidagi hukumatlararo bitimga asosan aviakompaniyaga ruxsatnoma berildi.
Muntazam aviaqatnovlar O‘sh-Toshkent-O‘sh hamda Bishkek-Toshkent-Bishkek yo‘nalishida olib boriladi.
Shuningdek, reyslar RJ-85 va MD-83 havo kemalarida amalga oshirilishi qayd etilgan.
“Tez Jet” aviakompaniyasi 2013-yilda tashkil etilgan. Kompaniya Qirg‘iziston hududi bo‘ylab yo‘lovchi tashishga ixtisoslashgan.
2023-yilning avgustida “Silk Avia” aviakompaniyasi dam olish mavsumi Issiqko‘lga charter reyslarni boshlagandi.
Avvalroq “O‘zaviatsiya” agentligi Turkiyaning “AJet” aviakompaniyasiga O‘zbekistonga parvozlarni amalga oshirishga ruxsat bergandi.

Агентство гражданской авиации сообщило о выдаче разрешения на регулярные полеты в Узбекистан авиакомпании Tez Jet.
Документ для перевозчика из Кыргызстана был оформлен 22 февраля, на базе межправительственого соглашения о воздушном сообщении. Компания планирует летать в республику по двум маршрутам, которые для нее станут первыми зарубежными направлениями.
Рейсы Ош — Ташкент — Ош и Бишкек — Ташкент — Бишкек будут выполняться на ближне- и среднемагистральных самолетах Avro RJ-85 и McDonnell Douglas MD-83.
Днем ранее «Узавиация» предоставила разрешение на полеты турецкой AJet (бывшая AnadoluJet). Компания планирует связать Ташкент и Анкару на Boeing 737−800.
Ранее Spot писал, что Qazaq Air с 15 марта запустит полеты по маршруту Туркестан — Самарканд.
Авиакомпания Tez Jet была создана в 2013 году, а год спустя начала выполнять полеты. Сейчас перевозчик базируется в аэропорту Манас Бишкека, располагает тремя самолетами (два RJ85 на 96 пассажиров и один MD-83 на 164 человека) и выполняет рейсы внутри Кыргызстана.