Shavkat Mirziyoyev 12-mart kuni “Ish haqini himoya qilish to‘g‘risida"gi konvensiyani ratifikatsiya qilish to‘g‘risidagi qonunni imzoladi. Bu haqda “Huquqiy axborot” kanali xabar berdi.
Qonun fevral oyida Senat tomonidan ma’qullangan edi. U imzolangandan so‘ng O‘zbekiston 1949-yilda Jenevada imzolangan mehnatni muhofaza qilish va mehnatni muhofaza qilish bo‘yicha xalqaro konvensiyaning yuzinchi ishtirokchisi bo‘ladi.
Shartnoma ish beruvchilarning ish haqini o‘z vaqtida to‘lashini ta’minlashga qaratilgan. Uning ta’siri iqtisodiy faoliyatning barcha sohalariga, shuningdek, barcha toifadagi ishchilarga tegishli.
Konvensiyaga ko‘ra, ish haqi qat’iy ravishda mamlakatda qonuniy ravishda muomalada bo‘lgan valyutada to‘lanishi kerak. Ish haqini veksellar, kvitansiyalar, kuponlar yoki valyutaga mos keladigan boshqa shakllarda to‘lash taqiqlanadi.
Ayrim tarmoqlar va kasblarda tovarning “adolatli va oqilona qiymati”, shuningdek, xodimga foyda keltirishi sharti bilan ish haqini natura shaklida qisman to‘lashga ruxsat etiladi. Spirtli ichimliklar va giyohvand moddalar ko‘rinishidagi to‘lovga yo‘l qo‘yilmaydi.
Konvensiya, shuningdek, ish haqidan faqat milliy qonunchilik yoki jamoa shartnomasida belgilangan miqdorda ushlab qolishga ruxsat beradi.
Ish haqi ishchilar va ularning oila a’zolarining yashashi uchun zarur bo‘lgan darajada bezak berishdan himoyalangan.
O‘zbekistondan oldin konvensiya boshqa davlatlar qatorida Rossiya, Qozog‘iston, Qirg‘iziston, Tojikiston, Turkiya, Isroil, Italiya, Fransiya va Braziliya tomonidan ratifikatsiya qilingan.

Шавкат Мирзиёев 12 марта подписал закон, ратифицирующий Конвенцию об охране заработной платы. Об этом сообщил канал правовой информации Минюста.
Закон был одобрен Сенатом в феврале. После его подписания Узбекистан станет сотым участником конвенции Международной охраны труда (№95), подписанной в 1949 году в Женеве.
Соглашение направлено на обеспечение своевременной выплаты работодателями заработной платы. Его действие распространяется на все сферы экономической деятельности, а также все категории работников.
Согласно Конвенции, зарплата должна выдаваться строго в валюте, имеющей законное обращение в стране. Запрещается выплата заработной платы в виде долговых обязательств, расписки, купонов или иных форм, якобы соответствующих валюте.
В отдельных отраслях и профессиях допускается частичная выдача зарплаты натурой при условии «справедливой и разумной стоимости» товаров, а также их пользы для работника. Не допускается выплата в виде спиртных напитков и наркотических веществ.
Также Конвенция разрешает производить вычеты из зарплаты только в размерах, определяемых национальным законодательством или коллективным договором. Зарплата охраняется от ареста в мере, которая считается необходимой для проживания работников и их семей.
До Узбекистана конвенцию среди прочих ратифицировали Россия, Казахстан, Кыргызстан, Таджикистан, Турция, Израиль, Италия, Франция и Бразилия.