Iqtisodiyot va moliya vazirligi ayrim bojxona to‘lovlarining yangi stavkalarini tasdiqlash to‘g‘risidagi qaror loyihasini e’lon qildi.
Bojxona deklaratsiyasi taqdim etilganda import qilinadigan tovarlarni bojxona rasmiylashtiruvi uchun to‘lovlarni kamaytirish taklif etilmoqda.
Shuningdek, bojxona organlarining asosiy ish vaqtidan tashqari deklaratsiyalarni rasmiylashtirish uchun yig‘im ham pasaytiriladi.
Tovarlarni bojxona hududida yoki undan tashqarida eksport, reeksport va qayta ishlash bojxona rejimlarida rasmiylashtirganlik uchun alohida yig‘im undirilmaydi.
To‘lovlar qanday o‘zgaradi:
To‘plam turi
Hozirgi stavka
Taklif qilinayotgan stvaka
BHM
mln so‘m
Ekvivalent bojxona qiymatiga ega bo‘lgan yuklarni deklaratsiya bo‘yicha bojxona rasmiylashtiruvi (tranzit, yo‘q qilish, vaqtincha saqlash, davlat rejimlari foydasiga begonalashtirish bundan mustasno)
$10 000 gacha
1
0,34
$10 000 — 20 000
1,5
0,51
$20 000 — 40 000
2,5
0,85
2
0,68
$40 000 — 60 000
4
1,36
$60 000 — 100 000
8
2,72
6
2,04
$100 000 — 200 000
5,1
$200 000 — 500 000
30
10,2
4,08
$500 000 — 1 000 000
58
19,72
16
5,44
$1 mlndan yuqori
75
25,5
20
6,8
Bojxona organlarining ish vaqtidan tashqari vaqtlarda, dam olish va bayram kunlarida yuklarni rasmiylashtirish (onlayn to‘ldirilgan deklaratsiyalar bundan mustasno)

Минэкономфин опубликовал проект постановления, которым утверждаются новые ставки некоторых таможенных сборов. Они должны придти на смену ставкам, обозначенным в 2020 году.
Предлагается уменьшить платежи за таможенное оформление ввозимых грузов по предъявлению таможенной декларации. Также будет снижен сбор за оформление деклараций вне основного рабочего времени таможенных органов.
Исключается отдельный сбор за оформление грузов в таможенных режимах экспорта, реэкспорта, переработки на таможенной территории либо за ее пределами.
Как изменятся сборы:
Вид сбора
Текущая ставка
Предлагаемая ставка
БРВ
млн сумов
Таможенное оформление груза по декларации, с таможенной стоимостью в эквиваленте (кроме режимов транзита, уничтожения, временного хранения, отчуждения в пользу государства)
до $10 000
1
0,34
$10 000 — 20 000
1,5
0,51
$20 000 — 40 000
2,5
0,85
2
0,68
$40 000 — 60 000
4
1,36
$60 000 — 100 000
8
2,72
6
2,04
$100 000 — 200 000
15
5,1
$200 000 — 500 000
10,2
4,08
$500 000 — 1 000 000
58
19,72
16
5,44
свыше $1 млн
75
25,5
6,8
Оформление грузов в периоды вне рабочего времени таможенных органов, в выходные и праздничные дни (кроме деклараций, оформленных онлайн)
0,25
0,085
В случае принятия документа новые ставки вступят в силу с 1 января 2026 года.
Полная версия проекта постановления размещена на портале СОВАЗ. Обсуждение продолжается до 28 марта.