“A” seriyasida lid-investor sifatida “Finsight Ventures” global venchur fondi, “Xanara Investment Management” Hindistondan boshqaruv kompaniyasi va “Uzum” ekotizimining bir qator top-menejerlari ushbu raundga izdoshlar sifatida qo‘shilishdi.
Kapitalga investitsiyalar $50 mlnan oshdi, $50 mlndan ko‘proq mablag‘ni ekotizim ilgari qarz mablag‘lari shaklida jalb qilgan
“Uzum” O‘zbekiston tarixida qiymati $1 mlrddan ortiq bo‘lgan birinchi texnologik “yakkashox” kompaniya bo‘ldi.
2024-yilda ekotizim respublikada elektron tijorat uchun eng yirik logistika majmuasini ochish niyatida, bu esa elektron tijorat aylanmasini 2,5 barobarga oshiradi.
“Uzum” jismoniy shaxslar, kichik va o‘rta biznes subyektlarinii garovsiz kreditlash sohasida mahsulotlar ishlab chiqarishni yo‘lga qo‘yish va to‘plangan mablag‘larni logistika va IT infratuzilmasini rivojlantirishga yo‘naltirishni, shuningdek, o‘zining to‘lov xizmatini moliyalashtirishni rejalashtirmoqda.
“O‘tgan yili $100 mlnga yaqin sof foyda oldik, joriy yilda esa bu ko‘rsatkichni „Uzum“ ekotizimiga xizmatlarni integratsiyalashuvi hisobiga oshirish niyatidamiz. Bu yil ekotizimda biznes va xususiy foydalanuvchilar uchun yangi yo‘nalishlar va xizmatlar paydo bo‘ladi”, — dedi “Uzum” asoschisi va bosh direktori Jasur Jumaev.
O‘tgan yili “Uzum"ning oylik auditoriyasi 10 mln kishiga yetdi, elektron tijorat aylanmasi esa $150 mlndan oshdi.
Hozirda ekotizimning barcha komponentlari birlashtirilmoqda: jismoniy shaxslar uchun “Uzum”, yuridik shaxslar uchun “Uzum Business”.
“Yagona platforma va superapp doirasida xususiy foydalanuvchilar va yuridik shaxslar uchun marketpleys, qulay to‘lov yechimlari va moliyaviy xizmatlarni birlashtirish bizga mamlakatga xos xizmatlarni rivojlantirishga imkon beradi”, — dedi “Uzum” strategiya va biznesni rivojlantirish bo‘yicha direktori Nikolay Seleznev.
Uning ta’kidlashicha, internetning kirib borishi va smartfon foydalanuvchilari sonining ko‘payishi bilan onlayn to‘lov bozori hajmi ham oshadi.
“2026-yilga kelib u 6 baravar, e-commerce bozori xuddi shu davrda 8−9 baravar, FinTech esa 8 baravar o‘sishi kutilmoqda”, dedi Seleznev.
Raund natijalariga ko‘ra, investorlar 5% dan kam paketni olishadi. 2024-yil davomida “Uzum” ekotizimi Yaqin Sharq mamlakatlari, Buyuk Britaniya va AQSh fondlari ishtirokida davomida $200 mln jalb qilishni rejalashtirmoqda.
Avvalroq “Spot” “Uzum” moliya va xaridlar bo‘yicha ixtisoslashtirilgan media-loyiha ochgani haqida yozgandi.
Saytda moliyaviy savodxonlik va xavfsizlik mavzulari bo‘yicha materiallar, shuningdek sharhlar nashr etiladi.

Цифровая экосистема Uzum привлекла иностранные инвестиции на $100 млн. Об этом Spot сообщили в пресс-службе компании.
Лид-инвестором в series A раунде выступил глобальный венчурный фонд FinSight Ventures, а индийская Xanara Investment Management и ряд топ-менеджеров Uzum присоединились к раунду как последователи. Инвестиции в капитал превысили $50 млн, еще $50 млн привлечены ранее в виде займов.
Uzum стала первой в истории Узбекистана технологической компанией-«единорогом» с оценкой более $1 млрд.
В 2024 году экосистема намерена открыть крупнейший в республике логистический комплекс для электронной торговли, что позволит увеличить оборот e-commerce в 2,5 раза. Uzum планирует запустить продукты в сфере необеспеченного кредитования физических лиц, малого и среднего бизнеса, а привлеченные средства направить на развитие логистической и IT-инфраструктуры, а также фондирование собственного сервиса рассрочки.
«За прошлый год мы заработали порядка $100 млн чистой прибыли, и в этом году намерены увеличить этот показатель, в том числе за счет интеграции сервисов внутри экосистемы Uzum. В этом году в экосистеме появятся новые направления и сервисы для бизнеса и частных пользователей», — заявил основатель и СЕО Uzum Джасур Джумаев.
В прошлом году ежемесячная аудитория Uzum достигла 10 млн человек, а оборот электронной торговли превысил $150 млн. Сейчас все компоненты экосистемы проходят интеграцию: Uzum для физлиц, Uzum Business для юрлиц.
«Объединение маркетплейса, удобных платежных решений и финансовых сервисов для частных пользователей и юридических лиц в рамках единой платформы и супераппа позволяет нам развивать уникальные для страны сервисы. С ростом проникновения интернета и числа пользователей смартфонов будет увеличиваться и объем рынка онлайн-платежей: к 2026 году, по нашим прогнозам, он вырастет в 6 раз, рынок e-commerce за тот же период вырастет в 8−9 раз, а финтех — в 8 раз», — поделился директор по стратегии и развитию бизнеса Uzum Николай Селезнев.
По итогам раунда инвесторы получат пакет менее 5%. В течение нынешнего года Uzum планирует привлечение еще порядка $200 млн с участием инвестиционных фондов из Ближнего Востока, Великобритании и США.