“Visa Everywhere Initiative 2024” fintech sohasida innovatsion yechimlar tanloviga ro‘yxatdan o‘tish boshlandi.Bu haqda “Spot"ga “Visa” matbuot xizmati ma’lum qildi.
Tanlov ikkita — mintaqaviy va global bosqichdan iborat. Markaziy Yevropa, Yaqin Sharq va Afrika (CEMEA) mintaqasidan O‘zbekiston startaplari tanlovda ishtirok etish uchun taklif etiladi.
Tashkilotchilar quyidagi yo‘nalishlarda iste’molchilar va biznes uchun innovatsion to‘lov va savdo yechimlarini taklif qiluvchi mahsulotlarga qiziqish bildirmoqda:
- pul o‘tkazmalari va transchegaraviy to‘lovlar;
- neobanklar, raqamli banklar va hamyonlar;
- kredit xizmatlari, shu jumladan iste’mol va muqobil kreditlash;
- elektron tijorat, onlayn bozorlar;
- fintech agregatorlari;
- banking xizmati sifatida (BaaS);
- sun’iy intellekt, Big Data, Open Banking sohalarida yechimlar;
- muqobil moliyalashtirish;
- moliyaviy sektorda kiberxavfsizlik, firibgarlikka qarshi kurash;
- kripto birjalari va kripto aktivlari bilan bog‘liq boshqa xizmat ko‘rsatuvchi provayderlar;
- NFT bozorlari;
- kontent yaratuvchilar uchun platformalar va xizmatlar;
- gig iqtisodiyoti vositalari va boshqalar.
Tanlangan ishtirokchilar Markaziy va Sharqiy Yevropa, Yaqin Sharq va Afrika (SEMEA) mintaqasida 17-iyul kuni virtual shaklda o‘tkaziladigan tanlovning keyingi bosqichiga yo‘l olishadi.
Mintaqaviy bosqichda g‘olib chiqqan startap 2024-yil 29-oktabrda San-Fransiskoda bo‘lib o‘tadigan “TechCrunch Disrupt” konferentsiyasida Yevropa, Osiyo-Tinch okeani, Lotin Amerikasi va Shimoliy Amerika tanlovlari g‘oliblari bilan raqobatlashib, global finalda ishtirok etadi.
Tanlov bosqichlari g‘oliblari pul mukofotlari bilan taqdirlanadilar. Mintaqaviy bosqichda birinchi o‘rin uchun $20 000, finalda g‘olib bo‘lganlar uchun $50 000 mukofot beriladi.
O‘zbekistonlik nomzodlar ishtirok etish uchun arizalar 6-maygacha havola orqali ingliz tilida qabul qilinadi.
“Visa Everywhere Initiative” global veb-saytida ishtirok etish shartlari bilan tanishish va tanlov bosqichlari haqidagi ma’lumotlar bilan tanishish mumkin.

Начинается регистрация на конкурс инновационных решений в финтех-сфере Visa Everywhere Initiative 2023. Об этом Spot сообщила пресс-служба Visa.
Конкурс состоит из двух стадий — региональной и глобальной. Стартапы из Узбекистана приглашаются к участию в конкурсе от региона Центральная Европа, Ближний Восток и Африка (CEMEA).
Организаторов интересуют продукты, предлагающие инновационные платежные и торговые решения для потребителей и бизнеса в следующих сферах:
- денежные переводы и трансграничные платежи;
- необанки, цифровые банки и кошельки;
- заемные сервисы,
в т. ч. потребительское и альтернативное кредитование; - электронная коммерция, онлайн-маркетплейсы;
- финтех-агрегаторы;
- платформы «банкинг как услуга» (BaaS);
- решения в сферах ИИ, Big Data, Open Banking;
- альтернативное финансирование;
- кибербезопасность в финансовой сфере, борьба с мошенничеством;
- криптобиржи и другие провайдеры услуг, связанных с криптоактивами, Web3;
- NFT-маркетплейсы;
- платформы и сервисы для создателей контента;
- гиг-экономика
Финал регионального этапа по странам CEMEA пройдет в виртуальном формате 17 июля. Победитель регионального этапа выйдет в глобальный этап, который состоится 19 сентября в Сан-Франциско.
Победители этапов конкурса получат денежные призы. Награда за первое место на региональном этапе составит $20 000, за победу в финале — $50 000.
Кандидатам из Узбекистана для участия необходимо подать заявки на английском языке до 6 мая. Пройти регистрацию заявку на участие можно по ссылке.
Узнать об условиях участия и ознакомиться с информацией об этапах конкурса можно на глобальном сайте Visa Everywhere Initiative.
Ранее Spot писал о начале регистрации на выставку E-Commerce Central Asia Expo 2024.
В странах Центральной Азии программа VEI впервые прошла в 2019 году. Тогда стартап из Узбекистана Marta стал одним из победителей регионального этапа VEI. Позже стартап MayaSoft совместно с Visa и OFB запустил первое в стране решение для бесконтактных платежей на основе технологии Tap to Phone.