Istiqbolli loyihalar milliy agentligi “Universal Sug‘urta” sug‘urta kompaniyasining litsenziyasi bekor qilinganini ma’lum qildi.
“Ixtiyoriy sug‘urta faoliyatini amalga oshirish uchun 2022-yil 7-iyulda berilgan 031932-sonli litsenziya (1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16 va 17-toifali umumiy sug‘urta turlari) 2024-yil 2-aprelda bekor qilinadi”, — deyiladi xabarda.
Shu bilan birga, kompaniya ilgari tuzilgan sug‘urta va qayta sug‘urta shartnomalari bo‘yicha o‘z majburiyatlarini belgilangan tartibda bajarishi shart, deya ta’kidladi agentlik.
Sug‘urta bozorini tartibga soluvchining funksiyalari 2023-yil sentabr oyida NAPPga o‘tkazilgandi.
Shuningdek, regulyator uchta tashkilotning litsenziyalarini to‘xtatdi, ularning oxirgisi dekabr oyida “Omad Sug‘urta” bo‘ldi. Yana sakkiz nafar sug‘urtalovchi normativlarni buzganlik uchun jami 252 mln so‘m jarimaga tortildi.
Fevral oyida NAPP direktorining birinchi o‘rinbosari Vyacheslav Pak sug‘urta bozorida “nosog‘lom raqobat rivojlanganini” ta’kidladi.
U ba’zi kompaniyalarning boshqalarga nisbatan “aniq ustunligi"ga ishora qildi va bu masala amaldagi talab va qoidalarga rioya qilish bilan bog‘liqligini qo‘shimcha qildi.
Avvalroq “Spot” 1-iyuldan sug‘urta polisi bo‘lmagan qurilishlarni davlat tomonidan moliyalashtirish taqiqlanishi haqida yozgandi.
Bunda qurilish tavakkalchiliklarini majburiy sug‘urta qilish bo‘yicha sug‘urta polisi to‘liq qurilish davri uchun olingan bo‘lishi zarur.

Национальное агентство перспективных проектов сообщило об аннулировании лицензии страховой компании Universal Sug’urta.
«Лицензия под номером 031932 на осуществление деятельности по добровольному страхованию (классы 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16 и 17 общего страхования), выданная 7 июля 2022 года, аннулируется 2 апреля 2024 года», — говорится в сообщении.
При этом компания должна исполнять в установленном порядке обязательства по ранее оформленным договорам страхования и перестрахования, подчеркнуло агентство.
Функции регулятора страхового рынка были переданы НАПП в сентябре 2023 года. За это время агентство аннулировало лицензии страховых компаний Unipolis, Farovon Sug’urta, Sharq Sug’urta и Euroasia Life Insurance. Еще один страховщик — Asko-Vostok отказался от лицензии.
Также регулятор приостановил действие лицензий трех организаций, последней из которых в декабре стала Omad Sug’urta. Еще восемь страховщиков были оштрафованы за нарушения нормативов на общую сумму 252 млн сумов.
В феврале первый замдиректора НАПП Вячеслав Пак отметил, что на страховом рынке «сложилась нездоровая конкуренция». Он указал на «явное преимущество» одних компаний перед другими и добавил, что вопрос связан с соблюдением действующих требований и норм.
Ранее Spot писал о планах запустить рейтинг страховых компаний и поэтапно повысить минимальный уставной капитал для них.