“Paynet” to‘lov xizmatini boshqaruvchi “Uzpaynet” kompaniyasi ta’sischisini o‘zgartirdi. “Bankers.uz” nashri Korxona va tashkilotlarning yagona davlat reestriga kiritilgan o‘zgarishlarga e’tibor qaratdi.
Unga ko‘ra, kompaniyaning 100% ulushi “New Industrial Technologies” kompaniyasiga tegishli. Avvalroq ijtimoiy tarmoqlarda egasi o‘zgargani haqida ma’lumotlar paydo bo‘lgan bo‘lsa ham savdo jarayoni haqida rasmiy ma‘lumot mavjud emas.
“New Industrial Technologies” MChJ 2019-yilda tashkil etilgan bo‘lib, ustav kapitali 273,56 mlrd so‘mni tashkil etadi. Kompaniya ta’sischilari Aleks Li (60%) va Mustafa Abdraxmanov (40%) hisoblanadi.
Abdurahmonov, shuningdek, “Asia Alliance Bank"ning asosiy aksiyadori bo‘lgan “Asia Alliance Group"ning 77,6% aksiyalariga egalik qiladi. Qolgan 22,4%i Buyuk Britaniyada ro‘yxatdan o‘tgan “Gor Investment Ltd” kompaniyasiga tegishli.
“Paynet” xizmati 2005-yilda Botir Arifjanov tomonidan tashkil etilgan. 2022-yilning avgust oyida Davaktiv agentligi “Uzpaynet"ning 100% ulushini sotuvga qo‘yish jarayoni boshlanganini e’lon qildi. Keyingi bir oy ichida potensial xaridorlardan 7ta ariza kelib tushdi, biroq qo‘shimcha aniqlik kiritish holatlari sabab takliflarni qabul qilish kechiktirildi.

Компания Uzpaynet, управляющая платежным сервисом Paynet, сменила учредителя. На изменения в ЕГРПО обратил внимание портал Bankers.uz.
Согласно реестру, 100% компании принадлежит фирме New Industrial Technologies. О продаже доли официально не сообщалось, хотя ранее в соцсетях появлялась информация о смене владельца.
ООО New Industrial Technologies было создано в 2019 году и имеет уставной фонд в 273,56 млрд сумов. Владельцем 60% фирмы числится Алекс Ли, еще 40% принадлежит Мустафе Абдурахманову, который также указан в качестве руководителя компании.
Абдурахманов также владеет 77,6% компании Asia Alliance Group — мажоритарного акционера в Asia Alliance Bank. Остальные 22,4% принадлежат зарегистрированной в Великобритании Gor Investment Ltd.
Сервис Paynet был создан Ботиром Арифджановым в 2005 году. Позднее бизнесмен продал компанию государству в лице Народного банка и ушел из ее руководства.
Через платформу принимают оплату более 390 поставщиков услуг, включая ЖКХ, интернет и мобильную связь. На 2022 год Paynet пользовались более 1,3 млн человек в день.
В августе 2022 года АУГА объявило о выставлении на продажу 100% доли в Uzpaynet. За последующий месяц поступило семь заявок от потенциальных покупателей, однако прием предложений отсрочили под предлогом «дополнительного уточнения».