Avvalroq hukumatda yashirin iqtisodiyotga qarshi kurashish bo‘yicha qaror loyihasi muhokama qilinayotgani haqida xabar berilgandi.
Hujjat bilan soliq ma’muriyatchiligi jarayonlariga bir qator o‘zgartirishlar kiritilmoqda. Xususan, 1-iyuldan soliq organlari xodimlariga korxonalar hududiga kirish va binoni ko‘zdan kechirish vakolatini berish rejalashtirilgan.
Agar mazkur tadbirlar davomida quyidagilar aniqlansa, soliq organlari oldindan xabardor qilmasdan va Biznes ombudsmanni tekshirish kunida xabardor qilgan holda belgilangan tartibda sayyor tekshiruvlarni o‘tkazishlari mumkin:
- to‘lov intizomi, shu jumladan nazorat-kassa texnikasidan foydalanish yoki fiskal chek berish tartibini buzish;
- ishchi xodimlar sonini yashirish;
- yer qa’ridan foydalanishda soliq qonunchiligini buzish.
Yirik soliq to‘lovchilar bo‘yicha inspeksiya yillik aylanmasi 170 mlrd so‘mdan ortiq bo‘lgan korxonalar bilan shug‘ullanadi. Paxta-to‘qimachilik klasterlari, to‘qimachilik va “sharov savdo” korxonalari ma’murchiligi hududiy soliq boshqarmalariga o‘tkaziladi.
Bundan tashqari, to‘lanishi lozim bo‘lgan bojxona to‘lovlarini kamaytirib ko‘rsatganlik uchun javobgarlik joriy etilishi ko‘zda tutilgan. Quyidagi harakatlar majburiyat summasining 20%i miqdorida jarima solishga sabab bo‘ladi:
- tovarlarni deklaratsiyamaslik yoki noto‘g‘ri deklaratsiyalash natijasida bojxona to‘lovlari to‘liq to‘lanmasa yoki miqdori kamaytirilsa;
- imtiyozli tovarlardan boshqa maqsadlarda foydalanish yoki tasarruf etish tartibi buzilsa;
- tovarlar shartli chiqarib yuborilgan vaqtdan uch yil ichida boshqa maqsadlarda foydalanganda.
2023-yil oxirida ayrim qonun hujjatlariga kiritilgan o‘zgartirish va qo‘shimchalar bilan kameral soliq tekshiruvida soliq nazorati tadbirlarini o‘tkazish taqiqlangandi.
Joriy yilning martidagi hukumat qarori bilan kameral tekshiruvlarni o‘tkazishda soliq organlarining ayrim huquqlari bekor qilindi.

Как ранее писал Spot, на обсуждении в правительстве находится проект постановления о борьбе с теневой экономикой.
Документ предусматривает ряд изменений в процессах налогового администрирования. Так, с 1 июля планируется дать сотрудникам налоговых органов полномочия входить на территорию предприятий и наблюдать за зданиями.
Налоговые органы смогут проводить выездные проверки без предварительного оповещения, если в ходе этих мероприятий были выявлены:
- нарушения платежной дисциплины, в том числе порядка использования контрольно-кассовой техники или выдачи чеков;
- скрытие количества сотрудников;
- нарушение законодательства об использовании недр.
Инспекция по крупным налогоплательщикам будет заниматься компаниями с годовым оборотом свыше 170 млрд сумов. Хлопково-текстильные кластеры, текстильные предприятия и дистрибьюторы алкоголя переходят в ведение местных инспекций.
Кроме того, планируется ввести ответственность за действия по занижению подлежащих уплате таможенных платежей. Штрафом в размере 20% от размера обязательства будут наказываться следующие действия:
- неуплата таможенных платежей либо их занижение по причине отсутствия декларации на товар или ее неправильного заполнения;
- нецелевое использование импортированных в льготном порядке товаров;
- использование ввезенного с особыми условиями товара в целях, отличных от заявленных, в течение трех лет после ввоза.