“KPMG Caucasus and Central Asia” hisobotiga ko‘ra, O‘zbekistonda moliyaviy texnologiyalar bozori faol o‘sishda davom etmoqda (“Spot"da mavjud).
Kompaniya tomonidan o‘tkazilgan tadqiqotga ko‘ra, 2022-yilda naqd pulsiz to‘lovlar va o‘tkazmalarning umumiy ulushi mamlakat YaIMining 58%ini tashkil etdi. Bozor aylanmasi $36,2 mlrdni tashkil etdi, yana $10,5 mlrdi to‘lov tashkilotlari hissasiga to‘g‘ri keldi.
2027-yilga kelib kompaniya naqd pulsiz operatsiyalar bozorida aylanma ikki baravardan ko‘proq o‘sishini kutmoqda. Ularning umumiy hajmi $107−125 mlrd oralig‘ida bo‘lishi prognoz qilinmoqda.
Moliyaviy xizmatlar va texnologiyalar sohasiga mahalliy va xorijiy investorlar tomonidan qiziqish mavjud. “KPMG Caucasus and Central Asia” direktori Farrux Abdullaxonov bozor konsolidatsiyasi trendiga, jumladan, to‘lov xizmatlariga qo‘yiladigan yangi talablar sabab bo‘lganini ta’kidladi.
“Umuman olganda, biz naqd pulsiz operatsiyalar hajmining 22%ga o‘sishini kutyapmiz, bu asosan pul o‘tkazmalarining yillik o‘sishi bilan bog‘liq. POS moliyalashtirish va muddatli to‘lovlar bozorida yanada dinamik o‘sish kutilmoqda”, — dedi Abdullaxonov.
Onlayn tijorat POS moliyalashtirish uchun asosiy o‘sish omili sifatida qaraladi. “KPMG” tahlilchilari elektron tijorat aylanmasining oshishi bilan iste’molchilarning BNPL (buy now, pay later) xizmatlariga ishonchi ortganini qayd etdi.
BNPLning jadal rivojlanishiga bozor ishtirokchilari o‘zlarining skoring modellarini joriy etishlari yordam beradi, deya qayd etdi “KPMG Caucasus and Central Asia” hamkori Vitaliy Yakovlev. Mashinali o‘rganish va davlat resurslaridan olingan ma’lumotlar hisobiga ular qaror qabul qilishni 1 daqiqagacha qisqartiradilar.
POS moliyalashtirish va BNPLning umumiy hajmi hozirda $450−600 mlnga baholanmoqda, kompaniyaning prognozlariga ko‘ra, yillik o‘sish 38−42%ga yetadi va 2027-yilga borib $1,5−2 mlrdni tashkil etadi.
“Tinkoff Bank"ning sobiq rahbari, “TBC Bank"ning xalqaro biznes bo‘yicha rahbari Oliver Xyuz O‘zbekistonning fintex sohasi haqidagi fikr bildirgandi. U elektron tijorat, to‘lovlar, kreditlash hamda kripto kabi sohalarda ko‘plab fintex kompaniyalari mavjudligini va yangilari paydo bo‘layotganini qayd etdi.

В Узбекистане продолжается активный рост рынка финансовых технологий, сообщается в отчете KPMG Caucasus and Central Asia (имеется у Spot).
Согласно проведенному компанией исследованию, в 2022 году общая доля безналичных платежей и переводов достигла 58% ВВП республики. Оборот рынка составил $36,2 млрд, еще $10,5 млрд пришлось на платежные организации.
К 2027 году компания ожидает более чем двукратного роста оборота на рынке безналичных транзакций. Их суммарный объем прогнозируется в диапазоне $107−125 млрд.
Отмечается интерес местных и зарубежных инвесторов к сфере финансовых услуг и технологий. Партнер KPMG Caucasus and Central Asia Фаррух Абдуллаханов выделил тренд на консолидацию рынка, вызванный в том числе новыми требованиями к платежным сервисам.
«В целом, мы ожидаем рост объема безналичных транзакций на 22%, что в большей степени обусловлено совокупным ежегодным ростом денежных переводов. Более динамичный рост прогнозируется на рынке POS-финансирования и рассрочки», — отметил Абдуллаханов.
Онлайн-торговля рассматривается как главный фактор опережающего роста для POS-финансирования. Аналитики KPMG отметили подъем потребительского доверия к сервисам buy now, pay later (BNPL) с увеличивающимся оборотом электронной коммерции.
Быстрому развитию BNPL способствует внедрение игроками рынка собственных скоринговых моделей, отметил партнер KPMG Caucasus and Central Asia Виталий Яковлев. За счет машинного обучения и информации от госресурсов они сокращают принятие решений до 1 минуты.
Совокупный объем POS-финансирования и BNPL сейчас оценивается в $450−600 млн. По прогнозу компании, в ближайшие годы он будет расти на 38−42% ежегодно и к 2027 году будет составлять $1,5−2 млрд.