Istiqbolli loyihalar milliy agentligi rahbari o‘rinbosari Davron Maqsudov elektron tijoratning rivojlanishi O‘zbekiston biznesiga ta’sir qilishini qayd etdi.
2-may kuni Toshkent xalqaro investitsiya forumi doirasida elektron tijorat bozori bo‘yicha panel sessiyasi o‘tkazildi. Unda soha mutaxassislari va hukumat vakillari O‘zbekistonda investitsiyalar va onlayn biznes-platformalarning o‘sishiga muhit yaratilgani, elektron tijoratning joriy holati haqida so‘z yuritdi.
O‘zbekiston Istiqbolli loyihalar milliy agentligi direktori o‘rinbosari Davron Maqsudovning ma’lum qilishicha, mamlakatda mazkur sohada ro‘yxatdan o‘tgan marketpleyslar soni 50dan ortiqni tashkil etadi.
“Ularning yillik aylanmasi $300 mlni tashkil etadi. 2027-yilga kelib bu $1 mlrdga yetishi kutilmoqda”, — dedi Davron Maqsudov.
Shuningdek, u mamlakatda “Meta”, “Google”, “Apple” hamda “Booking.com” kabi 57ta xorijiy kompaniya ro‘yxatdan o‘tganini, 2023-yilda ular tomonidan 70 mlrd so‘m soliq to‘langanini qayd etdia.
Bundan tashqari sessiyada so‘zga chiqqan “Uzum” kompaniyasining strategiya va biznesni rivojlantirish bo‘limi boshlig‘i Nikolay Seleznyov O‘zbekiston so‘nggi bir necha yil ichida an’anaviy bozorlardan elektron marketpleyslarga “katta sakrash"ni amalga oshirganini ta’kidladi.
2021-yilda O‘zbekiston elektron tijorat bozorining hajmi $201 mlnni tashkil etgan bo‘lsa, 2023-yilda bu $543 mlnga yetdi.
“„Uzum“ ko‘plab kompaniyalarga „yakkashox“ (bahosi $1 mlrddan ortiq bo‘lgan texnologik kompaniya) maqomga erishish yo‘lini ko‘rsatib bera oldi deb o‘ylayman”, — deya qo‘shimcha qildi Seleznyov.
Avvalroq 1-maydan “Uzum Market” sotuvchilar uchun komissiyalarni hisoblash mexanikasini o‘zgartirishi haqida xabar berilgandi.

2 мая на полях ТМИФ-2024 прошла панельная сессия, посвященная инвестициям в электронную коммерцию. Об этом сообщила пресс-служба МИПТ.
Отраслевые эксперты и представители госорганов обсудили состояние сферы онлайн-торговли в Узбекистане. Как отмечали участники сессии, в Узбекистане имеется «уникальная» бизнес-среда, созревшая для инвестиций и развития электронных платформ.
Замглавы Национального агентства перспективных проектов Даврон Максудов заявил, что сейчас в стране зарегистрировано более 50 маркетплейсов. Их годовой оборот составляет $300 млн, а к 2027 году ожидается его рост до $1 млрд.
На налоговый учет в Узбекистане встали 57 иностранных технологических компаний, включая Apple, Google, Meta и Booking.com. В прошедшем году от них поступили налоговые выплаты на 70 млрд сумов.
Также на сессии выступил руководитель отдела стратегии и развития бизнеса Uzum Николай Селезнев, который отметил качественный сдвиг рынка электронной коммерции за последние годы. Если в 2021 году его общий объем составлял $201 млн, то в 2023 — $543 млн.
«Уверен, что Uzum открыл многим компаниям дорогу к получению статуса „единорога“ [технологическая компания с оценкой свыше $1 млрд — Spot]», — заявил Селезнев.