O‘zbekistonda elektr energiyasi va tabiiy gaz uchun tariflarning oshishi umumiy inflyatsiya darajasini 2,4 foiz bandga tezlashtiradi. Bu haqda Markaziy bankning birinchi chorak uchun pul-kredit siyosati sharhida keltirilgan.
Ayrim tartibga solinadigan narxlar indeksatsiyasi va energiya narxlarining oshirilishi ikkinchi chorakdan inflyatsiyaga bir martalik ta’sir etishi kutilmoqda.
Energiya resurslari narxlarining oshirilishi inflyatsiyaga birlamchi ta’siri 2,4 foiz bandni, jumladan, elektr energiyasi uchun 1,2 foiz band, tabiiy gaz — 1 foiz, suyultirilgan gaz — 0,2 foizni tashkil etishi taxmin qilinmoqda.
Bunda yuridik shaxslar uchun narxlar o‘zgarishsiz qoldirilgani va bu faqat uy-xo‘jaliklariga nisbatan amalga oshirilayotgani uchun uning ikkilamchi ta’siri yuqori bo‘lmasligi mumkin. Bu asosan inflyatsion kutilmalarning o‘zgarishi darajasi bilan bog‘liq bo‘ladi.
Ijtimoiy norma va to‘lovlarni kechiktirish kutilmalarga bo‘lgan salbiy ta’sirlarni yumshatishga xizmat qilishi mumkin. Biroq, o‘zgarishni baholash ma’lum bir vaqt kuzatuvni talab etadi.
Shuningdek, aprel oyidan tibbiy xizmatlar, dori-darmonlar va ayrim kommunal xizmatlarga QQS joriy etilishi bazaviy inflyatsiyaning pasayuvchi tendensiyasini sekinlashtirishi mumkin.
Bunda bazaviy inflyatsiyani 0,9% bandga, umumiy inflyatsiyaga esa qo‘shimcha 1,0 foiz bandga oshiradi. To‘rtinchi chorakdan pasayuvchi trendga qaytishi kutilmoqda.
Markaziy bank 2024-yildagi umumiy inflyatsiya prognozini 9−11%gacha oshirdi. Bu yoqilg‘i-energetika resurslari tariflarining oshirilishi va QQS bo‘yicha imtiyozlarning bekor qilinishi bilan bog‘liq.
1-maydan elektr energiyasi va tabiiy gaz uchun tariflar oshirilib, ijtimoiy norma belgilandi. Kelgusi yilning aprel oyidan jismoniy shaxslar uchun tariflar yana oshiriladi.

Повышение тарифов на электроэнергию и природный газ в Узбекистане ускорит общий уровень инфляции на 2,4 процентных пункта, говорится в комментарии Центробанка о денежно-кредитной политике за первый квартал.
Со второго квартала регулятор ожидает повышательное давление на инфляцию из-за подорожания тарифов, что окажет разовое влияние на общую инфляцию.
Рост цен на электроэнергию добавит к инфляции 1,2 процентных пункта, природный газ — 1 процентный пункт, сжиженный газ — 0,2 процентных пункта.
ЦБ не ожидает, что вторичное влияние изменения регулируемых цен окажется высоким, так как они затрагивают только физических лиц. Однако вторичный эффект объясняется давлением на инфляционные ожидания населения.
Установление соцнорм потребления энергоресурсов с льготным тарифом и введение двухмесячной отсрочки помогут смягчить проинфляционный эффект. Тем не менее, на изучение влияния на инфляцию понадобится некоторое время.
В свою очередь, отмена льгот по НДС на лекарства и медицинские услуги ускорит базовую инфляцию на 0,9 п.п., а общую инфляцию — на 1 п.п. С четвертого квартала этот проинфляционный эффект замедлится.
В результате индексации энерготарифов регулятор прогнозирует некоторое охлаждение потребительского спроса в экономике. По итогам 2024 года ЦБ повысил прогноз по инфляции до 9−11%, отмечая сложности прогнозирования.
В марте Fitch Ratings опубликовал прогноз, по которому индексация тарифов для граждан увеличит инфляцию на 3 процентных пункта — до 13% в этом году.
В прошлом месяце МВФ ухудшил прогноз по инфляции на 2024 год на 0,6 процентных пункта — до 11,6%, что сильно хуже прошлогоднего показателя.
С 1 мая в Узбекистане повысились тарифы на электроэнергию и природный газ для населения, а также были введены соцнормы потребления энергоресурсов. С апреля 2025 года запланировано очередное увеличение расценок.
Ранее Spot писал, что Центробанк ограничил операции четырех банков за невыполнение требований к уставному капиталу.