Ispaniyaning “World2Fly” aviakompaniyasi O‘zbekistonga charter reyslarini yo‘lga qo‘yadi. Bu haqda “Uzbekistan Airports” matbuot xizmati xabar berdi.
“Iberostar Group” turizm xoldingiga kiruvchi aviatashuvchi Madridni Toshkent va Urganch bilan bog‘laydi.
Madrid-Toshkent yo‘nalishi bo‘yicha birinchi reys 23-may kuni amalga oshirilishi rejalashtirilgan.
Har ikki yo‘nalish bo‘yicha parvozlar har ikki haftada bir marta Airbus A330−300 samolyotlarida amalga oshiriladi.
Parvozlarning birinchi bosqichi iyun oyi oxirigacha davom etadi, shundan so‘ng ular sentabr-oktabr oylarida qayta tiklanadi.
Yanvar oyida “World2Meet” turoperatori Ispaniyadan O‘zbekistonga charter reyslari yo‘lga qo‘yilganini e’lon qildi.
“World2Fly” bortida parvozlarning boshlang‘ich bosqichi 8-may kuni ochilishi va 12-iyun kuni yakunlanishi rejalashtirilgan edi.
“Kannak” sayyohlik kompaniyasi direktori Karlos Florido charter reyslar doirasida kompaniya O‘zbekistonga sayyohlik yo‘nalishini ishlab chiqqanini ta’kidladi.
Uning o‘ziga xosligi shundaki, u chiziqli, ya’ni Urganchda boshlanib, Toshkentda tugaydi yoki aksincha.
Bir hafta davomida yo‘nalish O‘zbekiston hududi va to‘rtta shahar — Xiva, Buxoro, Samarqand va Toshkent bo‘ylab ming kilometrga yaqin masofani bosib o‘tadi. Respublika bo‘ylab sayohat avtobuslarda amalga oshiriladi.

Испанская авиакомпания World2Fly готовится к запуску чартерных рейсов в Узбекистан. Об этом сообщила пресс-служба Uzbekistan Airports.
Перевозчик, входящий в туристический холдинг Iberostar Group, свяжет Мадрид с Ташкентом и Ургенчем. На 23 мая запланирован первый полет по маршруту Мадрид — Ташкент.
Рейсы по обоим маршрутам будет выполняться раз в две недели на самолетах Airbus A330−300. Первая фаза полетов продлится до конца июня, после чего их возобновят в сентябре-октябре.
В январе туроператор World2Meet анонсировал запуск чартерных перелетов из Испании в Узбекистан. Стартовую фазу рейсов на бортах компании World2Fly планировалось открыть 8 мая, а завершить — 12 июня.
Директор туристической компании Kannak Карлос Флоридо сообщал о создании линейного маршрута по Узбекистану для туристов. Расстояние между Ургенчем и Ташкентом предлагается преодолеть на автобусах за неделю с заездами в Хиву, Бухару и Самарканд.