Avvalroq adliya organlari va muassasalarining mas’uliyatini oshirish hamda ixcham boshqaruv tizimini shakllantirishga qaratilgan prezident farmoni qabul qilingani haqida xabar berilgandi.
Hujjat bilan, aholi va tadbirkorlarga davlat xizmatlarini ko‘rsatishda qo‘shimcha qulaylik yaratish maqsadida yangi tartib o‘rnatiladi.
Joriy yilning 1-iyulidan Mobile-ID tizimida fuqarolarni identifikatsiya qilish ularning xohishiga ko‘ra ID-karta va xorijga chiqish biometrik pasportini DXM orqali rasmiylashtirishda kompozit shaklda amalga oshiriladi.
Avval davlat ro‘yxatidan o‘tkazilgan (davlat ro‘yxatidan o‘tkazilganligi to‘g‘risida guvohnoma berilgan yoki huquqni belgilovchi hujjatga ustxat yozish yo‘li bilan tasdiqlangan) va hozir amaldagi ko‘chmas mulkka bo‘lgan huquqlar to‘g‘risidagi ma’lumotlarni onlayn davlat reyestriga kiritish va bu haqida ko‘chirma berish bepul amalga oshiriladi.
Noturar joylarni boshqa shaxsga o‘tkazishga oid bitimlarni rasmiylashtirish bitim tomonlari davlat xizmatlari markaziga kelgan va ularning shaxsi markaz xodimi tomonidan aniqlashtirilgan holda amalga oshiriladi. Rasmiylashtirilgan bitim bir vaqtning o‘zida davlat ro‘yxatidan o‘tkazish uchun kadastr organlariga yuboriladi.
2024-yil yakunigacha davlat xizmatlarini ko‘rsatishda shaxsni biometrik identifikatsiya qilish (Face-ID) usuli joriy qilinadi. Bunda fuqarolardan shaxsini tasdiqlovchi hujjatlar talab etilmaydi.
Fuqarolar tomonidan davlat xizmatlari markazlari hamda notarial idoralar orqali Mobile-ID tizimida identifikatsiya va qayta identifikatsiyadan o‘tish bepul asosda amalga oshiriladi.
Bundan tashqari, maktablarda “Huquq sinfi” va huquq fanlari chuqurlashtirilib, o‘qitilishini tashkil etish orqali yuridik kadrlarni tayyorlashda “maktab — litsey — texnikum — universitet” tizimini joriy etiladi.
Namangan va Samarqand viloyatlari yuridik texnikumlari negizida Toshkent davlat yuridik universitetining akademik litseylari tashkil etiladi. Bitiruvchilar “yurisprudensiya” yo‘nalishidagi OTMlarga suhbat asosida test sinovlarisiz qabul qilinadi.
Adliya vazirligi huzurida Yuridik kadrlarni qayta tayyorlash va malakasini oshirish instituti hamda qonunchilikni tahlil qilish va tartibga solish ta’sirini baholash instituti tashkil etiladi.
Avvalroq vazirlik tomonidan Personallashtirish agentligining ma’lumotlar bazasida jismoniy shaxsni Face-IDdan identifikatsiya qilish tizimi joriy etildi.

Шавкат Мирзиёев 24 мая подписал указ о реорганизации системы юстиции в рамках административных реформ. Об этом сообщил канал правовой информации Минюста.
Документом поручается расширить использование современных видов идентификации при оказании госуслуг. Так, к концу года ставится задача внедрить биометрическую идентификацию (Face ID) вместо запроса у гражданина удостоверения личности.
С 1 июля идентификация в системе Mobile ID будет проводиться по желанию гражданина при оформлении ID-карты или загранпаспорта в центре госуслуг. До конца года процесс идентификации будет бесплатным.
Внесение в госреестр сведений о правах на недвижимость, зарегистрированных ранее и действительных на день внесения, а также выдача выписок об этих правах будет выполняться на бесплатной основе.
Также с 1 июля оформление сделок по передаче нежилого помещения другому лицу будет проводиться при личной явке сторон сделки в центр госуслуг. Информация о сделке будет направляться в кадастровые органы для регистрации.
Начиная с этой же даты, при регистрации интеллектуальной собственности будут оформляться электронные справки с QR-кодом. Подать заявку на регистрацию компьютерного ПО можно будет через ЕПИГУ.
Минюст получит право проводить проверки бизнеса на предмет нарушения прав на интеллектуальную собственность и выносить заключения по выявленным фактам. Также ведомство сможет изымать и ликвидировать контрафактные товары.
Кроме того, в ЦГУ будут открыты консультативные бюро центра «Мадад». Их сотрудники будут проводить для населения бесплатные правовые консультации и помогать в подготовке документов для досудебного и судебного разрешения споров.
В число задач местных отделов юстиции добавляется информирование молодежи, женщин, нуждающихся граждан, а также предпринимателей о доступной господдержке. Сюда входят установленные законодательно льготы, преференции, субсидии, гранты