Buxoroda “Yangi O‘zbekiston” massivi va istirohat bog‘i barpo etilishi rejalashtirilgan. Bu haqda prezident matbuot xizmati xabar berdi.
Shavkat Mirziyoyev 31-may kuni Buxoro viloyati Qorako‘l tumanidagi “Yangi O‘zbekiston” massivida bo‘ldi.
Loyiha ikki bosqichdan iborat bo‘lib, 1380 xonadonli 71 ta ko‘p qavatli uy, ta’lim va tibbiyot muassasalari, mahalla markazi va xizmat ko‘rsatish obyektlarini qurishni nazarda tutadi.
Birinchi bosqichda 12 ko‘p qavatli uy, maktab, bolalar bog‘chasi, poliklinikalar foydalanishga topshirildi.
Prezident Buxoro shahrida “Yangi O‘zbekiston” massivi va istirohat bog‘i qurilishi loyihasining g‘oyaviy mazmuni va texnik-iqtisodiy asoslarini ishlab chiqish bo‘yicha topshiriq berdi.
So‘nggi yillarda Buxoro viloyatida yo‘l qurilishi hajmi to‘rt barobardan ziyod — 2023-yilda 250−300 kilometrdan 1255 kilometrgacha ko‘paydi.
Joriy yilda viloyatda 1316 kilometr avtomobil yo‘lini rekonstruksiya qilish va ta’mirlash rejalashtirilgan.
Yo‘l infratuzilmasini yaxshilash maqsadida G‘ijduvon tumanidan Turkmaniston bilan chegaragacha bo‘lgan 155 kilometrlik avtomobil yo‘lini rekonstruksiya qilish loyihasi tasdiqlandi.

В Бухаре планируется построить массив и парк «Новый Узбекистан». Об этом сообщает пресс-служба глава государства.
31 мая Шавкат Мирзиёев посетил массив «Новый Узбекистан» в Каракульском районе Бухарской области. На первом этапе были введены в эксплуатацию 12 многоэтажных домов, школа, детский сад и поликлиника.
Проект состоит из двух этапов и предусматривает строительство 71 многоэтажного дома на 1380 квартир, образовательных и медицинских учреждений, махаллинского центра и объектов обслуживания.
Президент поручил разработать идейное содержание и технико-экономическое обоснование проекта строительства массива и парка «Новый Узбекистан» в Бухаре.
В последние годы объем дорожных работ в Бухарской области увеличился более чем вчетверо — с 250−300 до 1255 км в 2023 года. В этом году запланированы реконструкция и ремонт 1316 км дорог в регионе.
Для улучшения дорожной инфраструктуры одобрили проект реконструкции 155 км автодороги от Гиждуванского района до границы с Туркменистаном.