May oyida O‘zbekistonda iste’mol narxlari 2,8%ga oshdi. Bu haqda Statistika agentligining oylik hisobotida ma’lum qilindi.
O‘tgan yilga nisbatan elektr energiyasi va tabiiy gaz uchun tariflarning oshishi hisobiga oylik inflyatsiya sezilarli darajada tezlashdi.
Yil boshidan beri narxlarning o‘sishi 5,5%zga yaqinlashdi, bu 2022-yilgi rekorddan bir oz past.
Yillik inflyatsiya may oyining oxirida 10,55%ni tashkil etdi va oy davomida taxminan 2,5% punktga qo‘shildi. Aprel oyida kuchli o‘sishga qaramay, inflyatsiya darajasi avvalgi to‘rt yil darajasida qolmoqda.
Oziq-ovqat inflyatsiyasi oy davomida 2%ga kamaydi, garchi oldingi uch yil ichida u may oyida o‘sgan. Yillik asosda oziq-ovqat narxlari 4,2%ga oshdi — bu o‘tgan yilga nisbatan uch baravar kam.
May oyida narxlar o‘sishi bo‘yicha yetakchilar alkogolsiz ichimliklar (+1,7%), baliq va dengiz mahsulotlari (+1%), qandolat mahsulotlari (0,6%) bo‘ldi. Shu bilan birga, sabzavotlar 17,3%ga, sut mahsulotlari 4,3%ga, moy va yog‘lar 0,7%ga arzonlashdi.
Yil davomida sabzavotlar 20,1%ga arzonlashdi. Narxlarni pasaytirish bo‘yicha piyoz (-56,9%), karam (-43,9%) va bulg‘or qalampiri (-37,2%) yetakchilik qildi. Shu bilan birga, bir yil davomida meva tannarxi 29,3%ga oshdi. Xususan, anor narxi 2,5 barobar, limon 43,7%, olma 27,3%, banan 8,3%ga oshgan.
Ishlab chiqarilgan mahsulotlar narxlarining o‘sish sur’ati oyiga 0,3% va yillik 7,5%gacha tezlashdi. May oyida kiyim-kechak va poyabzal narxlari o‘zgarmadi — yil davomida 5,7% va 5,2%.
Aprel oyida mebel 0,3%ga, yil davomida 5%ga, maishiy texnika 0,4%ga va 6,5%ga qimmatlashdi. Yil davomida telefonlar 0,2%ga arzonlashgan, kompyuterlar 1,3%ga qimmatlashgan.
May oyida benzin narxi 0,8%ga (yil davomida +27,9%ga) pasaydi. Metan (yiliga +22,2%) va propan (+15,9%) narxi deyarli o‘zgarishsiz qoldi.
Bundan tashqari, xizmat ko‘rsatish sohasida inflyatsiyaning keskin tezlashishi kuzatildi — may oyida 15,2%gacha va 12 oy davomida 27%ga, birinchi navbatda, energiya tariflarining oshishi hisobiga.
Umumiy ovqatlanish korxonalari narxlari yil davomida 0,7 va 15,3%ga oshgan. May oyida mehmonxona xizmatlari narxi o‘zgarmadi, biroq yillik asosda u 17,6%ga oshdi.
O‘tgan oyda temir yo‘l chiptalari 1,8%ga, yil davomida esa 40,3%ga oshgan. Havo transporti bir oy davomida 1,5%ga, yil davomida esa 9%ga qimmatlashdi.

В мае потребительские цены в Узбекистане выросли на 2.8%. Об этом сообщается в месячном отчете Агентства по статистике.
По сравнению с прошлым годом месячная инфляция значительно ускорилась на фоне повышения тарифов на электроэнергию и природный газ. Прирост цен с начала года приблизился к 5,5%, что немного уступает рекорду 2022 года.
Годовая инфляция на конец мая составила 10,55%, прибавив за месяц около 2,5 процентных пунктов. Несмотря на сильный прирост к апрелю, показатель инфляции остается на уровне предыдущих четырех лет.
Продовольственная инфляция за месяц снизилась на 2%, хотя в предыдущие три года росла в мае. На годовой дистанции цены на продукты питания прибавили 4,2% — это более чем в три раза меньше, чем было годом ранее.
Лидерами по росту цен в мае стали безалкогольные напитки (+1,7%), рыба и морепродукты (+1%), кондитерские изделия (0,6%). При этом, овощи стали дешевле на 17,3%, молочная продукция — на 4,3%, масла и жиры — на 0,7%.
За год овощи упали в цене на 20,1%. Лидерами по удешевлению стали репчатый лук (-56,9), капуста (-43,9%) и болгарский перец (-37,2%). В то же время стоимость фруктов за год выросла на 29,3%. В частности, гранат подорожал в 2,5 раза, лимоны — 43,7%, яблоки — 27,3%, бананы — 8,3%.
Темпы роста цен на промтовары ускорились до 0,3% за месяц и 7,5% в годовом измерении. В мае цены на одежду и обувь не изменились — 5,7% и 5,2% за год.
Мебель стала дороже на 0,3% к апрелю и 5% за год, бытовая техника — на 0,4% и 6,5%. Телефоны подешевели за год на 0,2%, компьютеры подорожали на 1,3%.
Цены на бензин в мае снизились на 0,8% (+27,9% за год). Стоимость метана (+22,2% за год) и пропана (+15,9%) практически не изменилась.
Кроме того, отмечалось резкое ускорение инфляции в сфере услуг — до 15,2% в мае и 27% за 12 месяцев, в первую очередь из-за роста энерготарифов. Цены в общепите выросли на 0,7% и 15,3% за год. В мае стоимость гостиничного обслуживания не изменилась, но на годовой дистанции подорожала 17,6%.
Железнодорожные билеты в прошлом месяце прибавили на 1,8%, за год — на 40,3%. Авиаперевозки за месяц стали дороже на 1,5%, а за год — на 9%.
Ранее Spot писал, что в Хорезмской области с 16 июня повышаются тарифы на холодную воду и канализацию.