“RusGidro” tarkibiga kiruvchi “Gidroproyekt” loyiha-qidiruv va ilmiy-tadqiqot instituti Aydarko‘l va Qarateren ko‘llarida ikkita yirik gidroakkumulyatsiyalovchi elektr stansiyasini loyihalashtiradi. Bu bo‘yicha aprel oyida “O‘zbekgidroenergo” “RusGidro” bilan ikkita shartnoma tuzdi. Buyurtmachi tender natijalariga ko‘ra tanlandi.
Turbinali rejimda Qaraterendagi GAES quvvati 500 MVt, nasos rejimida esa 600 MVtni tashkil qiladi. Aydarko‘l GAESning quvvati mos ravishda — 250 MVt va 300 MVt.
“RusGidro” GAESning yuqori manevrli quvvati O‘zbekiston energiya tizimining ishonchli va samarali ishlashini ta’minlash uchun, ayniqsa, quyosh va shamol energiyasini ishlab chiqarishning muhim quvvatlarini ishga tushirishni hisobga olgan holda zarur ekanligini ta’kidlaydi.
2023-yilda “O‘zbekgidroenergo” buyurtmasi bo‘yicha mamlakatda GAESni joylashtirish sxemasi ishlab chiqildi, shuningdek, yig‘uvchi elektr stansiyalarini joylashtirish uchun 8ta istiqbolli maydonchalar aniqlandi va istiqbolli GAESning dastlabki parametrlari va texnik-iqtisodiy ko‘rsatkichlari belgilandi.
Bundan tashqari, “RusGidro” kompaniyasi Mullalak GESi qurilishining texnik-iqtisodiy asoslarini ishlab chiqdi, Pskom GESining texnik-iqtisodiy asoslarini ishlab chiqish doirasida qo‘shimcha muhandislik tadqiqotlari va loyihalash ishlarini ilmiy-texnik ta’minlashni amalga oshirdi.
28-may kuni Rossiya prezidenti Vladimir Putin Aydarko‘l va Qarateren ko‘llarida umumiy ishlab chiqarish quvvati 1 GVt bo‘lgan ikkita gidroakkumulyatsiyalovchi elektr stansiyasini (GAES) qurish rejasini e’lon qilgandi.
Avvalroq Rossiya O‘zbekistonda temir yo‘l uskunalari ishlab chiqarishni mahalliylashtirishni rejalashtirayotgani haqida xabar berilgandi.

К началу 2025 году Россия разработает технико-экономическое обоснование (ТЭО) для строительства двух гидроаккумулирующих электростанций (ГАЭС) в Узбекистане, сообщает пресс-служба энергетической компании «РусГидро».
Проектно-изыскательский и научно-исследовательский институт «Гидропроект», входящий в «РусГидро», спроектирует две крупные ГАЭС на озерах Айдаркуль и Каратерен. В апреле «Узбекгидроэнерго» заключило с «РусГидро» два договора на проектирование двух ГАЭС. Заказчика выбрали по итогам тендера.
Мощность Каратеренской ГАЭС в турбинном режиме составит 500 МВт, в насосном — 600 МВт. Мощность Айдаркульской ГАЭС — 250 МВт и 300 МВт.
В «Русгидро» подчеркивают, что высокоманевренные мощности ГАЭС необходимы для обеспечения надежной и эффективной работы энергосистемы Узбекистана — особенно с учетом запланированного ввода значительных мощностей солнечной и ветровой генерации.
В 2023 году по заказу Узбекгидроэнерго" была разработана схема размещения ГАЭС в республике, а также определены 8 перспективных площадок для размещения аккумулирующих электростанций и установлены предварительные параметры и технико-экономические показатели перспективных ГАЭС.
Кроме того, «РусГидро» разработало ТЭО строительства Муллалакской ГЭС, провело дополнительные инженерные изыскания и научно-техническое сопровождение проектных работ в рамках разработки ТЭО Пскемской ГЭС.
28 мая президент России Владимир Путин рассказал о планах по строительству двух крупных гидроаккумулирующих электростанций (ГАЭС) совокупной производительной мощностью 1 ГВт на озерах Айдаркуль и Каратерен.