Yaponiya bir qator mamlakatlar, jumladan, O‘zbekiston kompaniyalariga nisbatan Rossiyaga qarshi sanksiyalarni chetlab o‘tgani uchun sanksiyalar joriy etish masalasini ko‘rib chiqmoqda. Bu haqda hukumat bosh kotibi Yosimasu Xayasiga tayanib, “RIA Novosti” xabar bermoqda.
Tokiodagi matbuot anjumanida amaldor ilgari kiritilgan cheklovchi choralardan qochishga “qat'iy munosabat bildirish” zarurligini ta’kidladi.
13-iyun kuni Italiyada boshlangan G7 sammitida Yaponiya tomoni uchinchi davlat kompaniyalariga qarshi sanksiyalar joriy etish rejasini e’lon qildi.
“Ro‘yxat Xitoy, Hindiston, BAA, O‘zbekiston, Qozog‘iston kompaniyalarini o‘z ichiga oladi”, dedi Xayasi.
“Ushbu sanksiyalar muayyan davlatlarga qarshi emas, biz ularni sanksiyalarni chetlab o‘tishda ishtirok etgan alohida kompaniyalarga qarshi choralar sifatida ko‘ramiz”.
Vazirlar Mahkamasi hozirda yangi sanksiyalar paketi tafsilotlarini yakunlamoqda. Xayashi tez orada rasman nashr etilishi haqida ma’lum qildi.
Yaponiya TIV ma’lumotlariga ko‘ra, “Katta yettilik” sammiti chog‘ida bosh vazir Fumio Kisida yangi sanksiyalar paketiga uchinchi davlat kompaniyalarini kiritish niyatini bildirgan.
Cheklovlar o‘tgan oy G7 va ularning ittifoqchilari tomonidan ishlab chiqilgan chora-tadbirlar majmuasining bir qismi bo‘ladi.
2023-yil dekabr oyida Yaponiya O‘zbekistonning ikki kompaniyasi — “Alfa Beta Creative” va “GFK Logistic Asia"ga nisbatan eksport cheklovlarini joriy qilgandi.
Bungacha aprel oyida ikkala kompaniya ham sanksiyalarni chetlab o‘tib, Rossiya mudofaa sanoati uchun tovarlarni sotib olgani uchun AQSh sanksiyalariga uchragandi. Ikki oy o‘tgach, Yevropa Ittifoqi ham ularga qarshi eksport cheklovlarini joriy etdi.
Avvalroq “Spot” Yaponiya Rossiyaga 164 turdagi tovarlarni eksport qilishni taqiqlagani haqida yozgandi.
Taqiq motor moyi, litiy-ionli akkumulyatorlar va elektr asboblarni, bir qancha kimyoviy moddalar, gaz va neft uchun quvurlar hamda boshqa mahsulotlarni o‘z ichiga oladi.

Япония рассматривает ввод ограничений за обход санкций против России на компании из ряда стран, включая Узбекистан. Об этом пишет РИА со ссылкой на генерального секретаря правительства Ёсимасу Хаяси.
На пресс-конференции в Токио чиновник подчеркнул необходимость «жестко реагировать» на уклонение от ранее введенных ограничительных мер. На саммите G7, стартовавшем в Италии 13 июня, японская сторона сообщила о планах ввести санкции против компаний из третьих стран.
«[В список войдут] компании из Китая, Индии, ОАЭ, Узбекистана, Казахстана», — заявил Хаяси. — «Эти санкции направлены не против конкретных стран, мы рассматриваем их как меры против отдельных компаний, причастных к обходу санкций».
Сейчас кабинет министров завершает согласование деталей нового пакета санкций. Хаяси обещал, что в скором времени он будет опубликован официально.
По заявлению японского МИД, в ходе саммита G7 премьер-министр Фумио Кисида выразил намерения включить в новый санкционный пакет компании из третьих стран. Ограничения войдут в набор мер, разработанный «семеркой» и их союзниками в прошлом месяце.
В декабре 2023 года Япония ввела экспортные ограничения против двух компаний из Узбекистана — Alfa Beta Creative и GFK Logistic Asia. До этого они попали под санкции США и Евросоюза.
Ранее Spot писал, что Япония ввела запрет на поставку в Россию литий-ионных аккумуляторов и еще более 160 товаров.