20-iyun kuni Savdo-sanoat palatasi tomonidan umumiy ovqatlanish va savdo sohasi tadbirkorlari bilan o‘tkazilgan ochiq muloqotda restoratorlar yozgi ayvonlarni o‘rnatishdagi muammolar haqida gapirdi, deya xabar berdi “Spot” muxbiri.
“Giotto” tarmog‘i asoschisi Kemal Kayaning so‘zlariga ko‘ra, bundan olti yil avval Mirzo Ulug‘bek tumani hokimligi vakili yozgi ayvon o‘rnatishga ruxsat berish uchun restoratordan $15 ming pora talab qilgan.
“U menga agar bu pulni to‘lamasam, ular meni hech qachon tinch qo‘ymasligini aytdi. Oxirgi olti yil ichida tinchlik ko‘rmadim”, dedi u va tovlamachi hozir qamoqda ekanligini qo‘shimcha qildi.
Kemal Kaya Bosh prokuratura huzuridagi Majburiy ijro byurosi orqali Mirzo Ulug‘bek va Mirobod tumanalari hokimliklarining “Giotto” tarmog‘iga bosimidan shikoyat qildi. Fevral oyida Majburiy ijro byurosi Taras Shevchenko ko‘chasidagi “Giotto” yozgi terrasasini buzib tashlamoqchi edi, lekin uni demontaj qilmadi.
“To‘g‘risini aytsam, mening eng asosiy dushmanim — hokimlik. Soliq va boshqa nazorat organlariga hech qanday shikoyatim yo‘q”, — dedi u.
“Giotto” asoschisi prezident va prokuraturaning virtual qabulxonasiga javobsiz qolgan yoki natija bermagan shikoyatlar yuborilgani haqida xabar berdi. Shikoyatlar ular qarshi qaratilgan organga tushdi.
Turkiyalik tadbirkorning qayd etishicha, yozgi terrasalarni o‘rnatish uchun ruxsatnomalar berish tartibi korrupsiyaga moyil.
Davlat idoralarida aloqalar bo‘lmagani uchun umumiy ovqatlanish korxonalariga bosim o‘tkazilmoqda, dedi u.
“Bu yerda muammo pastki xodimlarning o‘z yoki boshqa odamlar manfaatlarini ko‘zlab harakat qilayotgan o‘yinlarida. Bugun hokimlikdan kimdir sizning muassasangizni yoqtirmasa, ertaga ertalab gaz, elektr, suv va kadastrdan eshigingizga kelishadi”, — deya xulosa qildi Kemol Kaya.
Maqom Bar
“Chaykof” qahvaxonalar tarmog‘i, “Maqom Bar” va “Moloko” kafesi boshqaruvchi hamkori Alina Simerman qo‘shni hududlarni ro‘yxatga olish tartibi yo‘qligini aytdi. Shunday qilib, “Maqom Bar” Toshkentning sobiq hokimi Jahongir Ortiqxo‘jaevning taklifi bilan yozgi ayvon o‘rnatdi, u buning evaziga hududni obodonlashtirishni talab qildi, biroq kelishuvlar so‘zda edi.
“Taxminan bir hafta avval Yakkasaroy tumanining yangi hokimi “Ko‘k gumbazlar” bog‘ini ko‘zdan kechirish uchun kelib, biz obodonlashtirilgan yozgi hududdan chiqib ketishimizni so‘radi. Biz qonunga qarshi chiqa olmaymiz, shuning uchun stollarimizni yig‘ib, u yerdan chiqdik. Biroq, biz huquqiy tartibga solish bo‘lishini juda xohlaymiz “, dedi u.
Bundan tashqari, Simerman onlayn auksionn o‘tkazishga qarshi bo‘lib, uning o‘rniga restoratorlar qo‘shni hududlarning ijara haqini to‘lashi mumkin
“Ayvonimiz yopilishi bilan „Maqom Bar“ daromadi 50%ga tushib ketdi, garchi o‘tgan yili aylanmamiz 10 mlrd so‘mdan oshib daromad solig‘i stavkasi pasaytirilgan edi. Afsuski, bu yil biz buni uddalay olmasligimiz mumkin”, dedi restorator.
Shuningdek, “Maqom Bar"ning boshqaruvchi hamkori yozgi terrasali boshqa muassasalarga nisbatan stollar sonining kamayishi va raqobatbardoshligi yo‘qligi sababli ish o‘rinlarini qisqartirish rejalarini e’lon qildi.
Noqonuniy qo‘shimcha qurilmalarni demontaj qilish
2023-yil may oyida poytaxtning “Markaz-1” hududidagi kengaytmalarni demontaj qilish bo‘yicha yirik operatsiya o‘tkazildi. O‘sha yilning noyabr oyida shahar ma’muriyati noqonuniy binolarni yangi buzish ishlarini amalga oshirish rejasini e’lon qildi.
Fevral oyida Toshkent hokimligi noqonuniy binolarni buzishning navbatdagi to‘lqinini e’lon qilgandi. Poytaxtda aholiga to‘sqinlik qilayotgan umumiy ovqatlanish shoxobchalari, sun’iy to‘siqlar va ruxsat etilmagan panjaralarni demontaj qilmoqchi.
Boshqa obyektlar qatorida Taras Shevchenko ko‘chasidagi “Giotto” restoranining yozgi terrasasi demontaj qilish navbatiga kiritilgan. Tarmoq asoschisi Kemal Kaya, joy ochilishidan oldin, qurilishning qonuniyligi haqida savollar ko‘tarilmaganini ta’kidladi va buzish bo‘yicha qaror qabul qilishning noaniqligiga ishora qildi.
Aprel oyida Toshkent shahrining Mirobod tumanida bir nechta ruxsat etilmagan kengaytmalar va boshqa inshootlar, shuningdek, Toshkent viloyatidagi yaroqsiz binolar demontaj qilingan edi.
Avvalroq “Spot” Toshkentda yozgi terrasalar uchun qo‘shni hududlarni ijaraga berish “vaqtinchalik to‘xtatilgani” haqida yozgandi.

20 июня на открытом диалоге с предпринимателями сфер общепита и торговли, организованном Торгово-промышленной палатой, рестораторы рассказали о проблемах с установкой летних террас, передает корреспондент Spot.
По словам основателя сети Giotto Кемаля Каи, шесть лет назад представитель хокимията Мирзо-Улугбекского района вымогал у ресторатора взятку в размере $15 тыс. за выдачу разрешения на установку летней веранды.
«Он мне сказал, что если я не заплачу эти деньги, то меня никогда не оставят в покое. Я не видел покоя в течение последних шести лет», — заявил он, добавив, что сейчас вымогатель сидит в тюрьме.
Кемаль Кая посетовал на тяжелую систему и выборочное давление со стороны хокимиятов Мирзо-Улугбекского и Мирабадского районов на сеть Giotto через Бюро принудительного исполнения при Генпрокуратуре. В феврале БПИ хотело снести летнюю террасу Giotto на улице Тараса Шевченко, но не демонтировало.
«Скажу честно, мой самый главный враг — это хокимият. К налоговым и другим надзорным органам у меня претензий нет», — подчеркнул он.
Основатель Giotto сообщил о направлении жалоб в виртуальную приемную президента и прокуратуру, которые остались без ответа или не привели к результату. Жалобы попадали в орган, против которого они были направлены.
Турецкий предприниматель отметил, что порядок выдачи разрешений на установку летних террас подвержен коррупции. При отсутствии связей в госорганах оказывается давление на заведения общепита, констатировал он.
«Здесь проблема в играх низовых сотрудников, действующих в личных или чужих интересах. Если сегодня ваше заведение не понравится кому-то из хокимията, то уже завтра утром к вашим дверям придут из газа, электроэнергии, воды и кадастра», — резюмировал Кемаль Кая.
Maqom Bar
Управляющий партнер сети кофеен «ЧайКоф», Maqom Bar и кафе «Молоко» Алина Цимерман заявила об отсутствии процедуры оформления прилегающих территорий. Так, Maqom Bar разместил летнюю веранду по предложению бывшего хокима Ташкента Джахонгира Артыкходжаева, который взамен потребовал облагородить территорию, но договоренности были на словах.
«Около недели назад новый хоким Яккасарайского района пришла на проверку в парк „Голубые купола“ и попросила нас убраться с летней территории, которую мы облагородили. Мы не можем противоречить закону, поэтому мы собрали свои столики и убрались оттуда. Однако мы бы очень хотели, чтобы был законный регламент», — сказала она.
Более того, Цимерман выступила против проведения онлайн-аукциона, предложив вместо этого разработать обычный регламент, по которому рестораторы будут платить за аренду прилегающих территорий.
«С закрытием нашей веранды касса Maqom Bar упала на 50%, хотя в прошлом году наш оборот превысил 10 млрд сумов, и мы получили пониженную ставку налога на прибыль. К сожалению, в этом году мы, наверное, сделать этого не сможем», — поделилась ресторатор.
Также управляющий партнер Maqom Bar сообщила о планах по сокращению рабочих мест из-за уменьшения числа столов и неконкурентоспособности по сравнению с другими заведениями, у которых есть летние террасы.
Демонтаж незаконных пристроек
В мае 2023 года прошла крупная операция по демонтажу пристроек в столичном массиве Ц-1. В ноябре того же года городская администрация сообщила о планах провести новые сносы нелегальных построек.
В феврале хокимият Ташкента анонсировал очередную волну сноса незаконных строений. В столице хотят демонтировать точки общепита, искусственные заграждения и самовольно построенные заборы, мешающие жителям.
В апреле в Мирабадском районе Ташкента были демонтированы несколько несанкционированных пристроек и других сооружений, а также непригодные строения в Ташкентской области.
Ранее Spot писал, что в Ташкенте «временно приостановлена» аренда прилегающих территорий под летние террасы.