Yangi Toshkentda 25 ming gektar maydonga 2,5 mlndan ortiq aholini joylashtirish rejalashtirilgan. Hudud bo‘ylab Qorasuv va Chirchiq daryolari oqib o‘tadi. Birinchi tuman maydoni 6 ming gektardan oshadi.
Hududning qariyb yarmi turar-joy ko‘chmas mulki uchun, uchdan biroz kamroq qismi esa tijorat ko‘chmas mulki uchun ajratiladi. Shuningdek, hududning 20%i yashil maydonlarga, 18%i davlat obyektlariga, 6%i madaniyat muassasalariga ajratiladi.
Birinchi bo‘limda “Yangi O‘zbekiston” universiteti va Nizomiy nomidagi Toshkent davlat pedagogika universiteti kampuslari, egizak minoralar, davlat muassasalari, piyodalar uchun mo‘ljallangan “Silk City”, madaniyat, tibbiyot va media zonasi hamda texnopark maydonchasi joylashadi.
Toshkent va “Yangi Toshkent” timsoli bo‘lgan egizak minoralarda hashamatli savdo nuqtalari, terassali restoran, tom ustidagi bog‘, ko‘rgazmalar, galereyalar va turli madaniy tadbirlar uchun maydonlar joylashadi.
Egizak minoralarning balandligi 575 metrni tashkil etadi va bu poytaxt osmono‘par binosini dunyodagi eng baland 12-binoga aylantiradi.
Bundan tashqari, “Yangi Toshkent"da piyodalar uchun ko‘chalar, integratsiyalashgan suv yo‘llari, kontekstual arxitekturaga ega binolar, jamoat joylari va savdo do‘konlari joylashgan tor yo‘laklarni qurish rejalashtirilmoqda.
Yangi Toshkent loyihasi
O‘tgan yilning mart oyida Shavkat Mirziyoyev Yangi Toshkent qurilishiga tamal toshi qo‘ydi. Birinchi bosqichda 6 ming gektarda bunyodkorlik qilish rejalashtirilgan. Yangi Toshkent konsepsiyasi va bosh rejasini ishlab chiqish 4 bosqichda amalga oshiriladi.
Tuman administratsiya, iqtisodiyot, ta’lim, sog‘liqni saqlash va madaniyat kabi 5ta negiz asosida quriladi. 2023-yilning iyul oyida Yangi Toshkent shahrini barpo etish chora-tadbirlari bo‘yicha prezident qarori qabul qilindi.
Yuqori Chirchiq tumanidan 17,3 ming gektar va O‘rta Chirchiq tumanidan esa 2,4 ming gektar yer ajratiladi. Bunda, Yuqori Chirchiq tumanidagi 33ta mahalla (20tasi to‘liq, 13tasi qisman) va O‘rta Chirchiq tumanidagi 7ta mahalla (4tasi to‘liq, 3tasi qisman) poytaxt tarkibidagi Yangi Toshkentga o‘tkaziladi.

В июне правительство утвердило мастер-план строительства первого района «Нового Ташкента». Об этом сообщила британская компания Cross Works, выступающая генеральным проектировщиком и ведущим консультантом.
Над разработкой мастер-плана проекта работал консорциум компаний, который возглавляла Cross Works. Среди них — Buro Happold, Gillespies, KPMG Uzbekistan, BuroAtlas, Hartek Muhendislik, DOME+PARTNERS, SKAB, Synthesis, Udevs, CAMC Engineering, ATCHAIN, SNT Visual и другие участники.
В «Новом Ташкенте» предполагается расселить более 2,5 млн человек на 25 тыс. га. По бокам 13-го столичного района будут протекать реки Карасу и Чирчик. Площадь первого района составит свыше 6 000 га.
Около половины района будет отведено под жилую недвижимость, чуть меньше трети — под коммерческую. Также 20% территории выделят для зеленых насаждений, 18% — общественных объектов, 6% — культурных учреждений.
На первом участке расположатся кампусы Университета «Янги Узбекистон» и Ташкентского государственного педагогического университета имени Низами, башни-близнецы, госучреждения, пешеходный «Шелковый город» (Silk City), культурная, медицинская и медиазона, а также площадка технопарка.
В башнях-близнецах, символизирующих Ташкент и «Новый Ташкент», разместят элитные розничные точки, ресторан с террасой, сад на крыше, пространства для проведения выставок, галерей и различных культурных мероприятий.
Высота башен-близнецов составит 575 метров, что сделает столичный небоскреб 12-м самым высоким зданием в мире.
Кроме того, в «Новом Ташкенте» планируется построить пешеходные улицы, интегрированные водные артерии, здания с контекстуальной архитектурой, общественные пространства и узкие проходы с розничными магазинами.
Строительство «Нового Ташкента»
В марте прошлого года Шавкат Мирзиёев заложил символический первый камень городка «Новый Ташкент». Глава государства объяснил строительство нового района демографической необходимостью.
В июле президент поручил создать Дирекцию по возведению «Нового Ташкента». До 2027 года дирекция, ее подрядчики и участвующие в проекте инвесторы освобождаются от пошлин на импорт строительной техники, комплектующих и запчастей, которые не производятся в Узбекистане.
В сентябре Мирзиёев ознакомился с генеральным планом «Нового Ташкента». На первом этапе на площади 2,5 тыс. гектар планируется построить жилые и инфраструктурные объекты для 100 тыс. жителей.
В начале апреля президент запустил строительство первых объектов в «Новом Ташкенте». Вначале планируется возвести кампусы двух университетов, библиотеку, театр и школы творчества.