Soliq qo‘mitasi yirik soliq to‘lovchilarni aniqlashda qo‘llaniladigan mezonlarga o‘zgartirishlarni tayyorladi.
Amaldagi tahrirdagi tegishli qoida 2019-yilda tasdiqlangan. Unda Soliq qo‘mitasining Yirik soliq to‘lovchilar bo‘yicha inspeksiyasi tasarrufidagi korxonalar toifalari belgilab berilgan.
Ularga aksiz to‘lanadigan mahsulotlar ishlab chiqaruvchilari va aksiz solig‘ini to‘laydigan xizmat ko‘rsatish sohasidagi kompaniyalar kiradi. Yangi qaror loyihasida pivo ishlab chiqaruvchilar uchun istisno qilish taklif qilinmoqda.
Banklar, tovar-xom ashyo, fond va valyuta birjalari bilan bir qatorda sug‘urta tashkilotlari va boshqa har qanday birjalarni yirik soliq to‘lovchilar sifatida ko‘rib chiqish taklif etilmoqda. Ushbu maqom “Olmaliq kon-metallurgiya kombinati” va “Navoiy kon-metallurgiya kombinati"dan tashqari “O‘zbekiston temir yo‘llari"ga ham berilishi rejalashtirilgan.
Shuningdek, savdo daromadlari mezonini qayta ko‘rib chiqish rejalashtirilgan. Ayni paytda yirik toifaga o‘tgan 12 oy davomida tovarlar, xizmatlar va ishlarni sotishdan tushgan sof tushumi 100 mlrd so‘mdan oshgan soliq to‘lovchilar kiradi.
Yangi tahrirda daromadlar chegarasini BHMning 735 000 baravari (249,9 mlrd so‘m) qilib belgilash taklif etilmoqda. Bundan tashqari, kompaniya yiliga o‘rtacha kamida 10 nafar xodimga ega bo‘lishi kerak.
Bundan tashqari, tuzatishlar loyihasida ushbu mezonga nisbatan bir nechta istisnolar nazarda tutilgan.
Daromad chegarasidan oshib ketgan taqdirda, yirik soliq to‘lovchilar tarkibiga g‘alla korxonalari, paxta-to‘qimachilik klasterlari, to‘qimachilik ishlab chiqaruvchilari, alkogol mahsulotlarini ulgurji sotuvchilar kiritilmaydi.
Qaror loyihasi bilan Normativ-huquqiy hujjatlari loyihalari muhokamasi portalidagi havola orqali tanishishi mumkin. Muhokama 5-iyulga qadar davom etadi.
Avvalroq “Spot” markirovkalash uchun zarur bo‘ladigan uskunalar bojxona bojidan ozod etilgani haqida yozgandi.

Налоговый комитет подготовил поправки в критерии, используемые для определения крупных налогоплательщиков.
Соответствующее положение в нынешней редакции было утверждено в 2019 году. Оно определяет категории предприятий, находящихся в ведении Инспекции по крупным налогоплательщикам Налогового комитета.
Так, к ним относятся производители подакцизной продукции и компании из сферы услуг, платящие акцизы. Проект нового постановления предлагает сделать исключение для производителей пива.
Наряду с банками, товарно-сырьевыми, фондовыми и валютными биржами предлагается считать крупными налогоплательщиками страховые организации и любые другие биржи. Помимо АГМК и НГМК, этот статус планируется присвоить «Узбекистон темир йуллари».
Планируется также пересмотреть критерий дохода от продаж. Сейчас к категории крупных причисляются налогоплательщики, чистая выручка которых от продажи товаров, услуг и работ за последние 12 месяцев превысила 100 млрд сумов.
В новой редакции предлагается установить в качестве порога выручки 735 000 БРВ (249,9 млрд сумов). При этом у компании должно быть в среднем не менее 10 сотрудников за год.
Кроме того, проект поправок предусматривает несколько исключений из этого критерия. К крупным налогоплательщикам при превышении порога выручки не будут относиться зерновые предприятия, хлопково-текстильные кластеры, производители текстиля, оптовые дистрибьюторы алкоголя.
Ознакомиться с проектом постановления можно по ссылке на портале СОВАЗ. Обсуждение продлится до 5 июля.