Paynet 2024-yil 20-may kuni aksiyadorlik jamiyati bo‘ldi. O‘zgarishlar boshqa kompaniyalar yordamisiz amalga oshirildi.
O‘zbekiston Respublikasi prezidentining 2023-yil 30-noyabrdagi PQ-381 sonli qaroriga binoan, 2024-yil 1-iyuldan O‘zbekistondagi to‘lov tizimlari operatorlari va to‘lov tashkilotlari o‘z faoliyatini aksiyadorlik jamiyati shaklida amalga oshirishlari lozim.
Qaror raqamli iqtisodiyotni yanada rivojlantirish, iste’molchilar huquqlari himoyasini kuchaytirish, shuningdek, aholining raqamli moliyaviy savodxonligini oshirish maqsadida qabul qilindi.
Yangi qarorning kuchga kirishi nafaqat kompaniya tuzilishida qator o‘zgarishlarni, balki foydalanuvchilarga xizmat ko‘rsatish to‘g‘risida ma’lumot taqdim etish borasida shaffoflikni ham ta’minlaydi.
Shu tariqa Paynet o‘zining paynet.uz saytiga bir necha qo‘shimchalar kiritdi, bu orqali foydalanuvchi nafaqat xizmatlar va funksiyalar bilan tanishib chiqishi, balki quyidagilarni ham topishi mumkin:
• ichki hujjatlar — ustav, litsenziyalar, kompaniya to‘g‘risidagi ma’lumotlar;
• foydalanuvchilar uchun tez-tez beriladigan savollarga javoblar bilan yaxshilangan yordam ko‘rsatish sahifasi;
• kompaniyaning 2024−2025-yillar uchun rivojlanish strategiyasi, shuningdek, xizmatni boshqarish haqidagi ma’lumotlar.
Ushbu transformatsiya kompaniya maqsadini rivojlantirish va unga erishishda muhim qadamdir: har bir foydalanuvchi joylarda kontaktsiz to‘lovlarni amalga oshirishidan tortib, turli raqamli mahsulotlar va xizmatlarni sotib olishgacha bo‘lgan barcha muhim moliyaviy masalalarni hal qila oladigan universal platformaga aylanish. Paynet platformasi orqali uy-joy kommunal xizmatlari, internet va uyali aloqani o‘z ichiga olgan 1500 dan ortiq xizmat uchun to‘lovlar qabul qilinadi.

20 мая 2024 года Paynet был преобразован в акционерное общество. Преобразование прошло без помощи сторонних компаний.
Согласно Постановлению Президента Республики Узбекистан от 30 ноября 2023 года за №ПП-381, с 1 июля 2024 года операторы платежных систем и платежные организации в Узбекистане должны осуществлять свою деятельность в форме акционерного общества.
Постановление было принято в целях дальнейшего развития цифровой экономики, усиления защиты прав потребителей, а также повышения цифровой финансовой грамотности населения.
Вступление нового постановления в силу повлекло за собой ряд изменений не только в структуре компании, но и в прозрачности относительно предоставления пользователям информации о сервисе.
Так, Paynet внёс ряд дополнений на сайте, благодаря которым пользователь сможет ознакомиться как с услугами и функциями, так и найти:
- внутренние документы — устав, лицензии, презентации о компании;
- улучшенную вкладку помощи пользователям с FAQ;
- стратегию развития компании на период 2024 — 2025 годов, а также информацию о руководстве сервиса.
Данное преобразование является важным шагом в развитии и достижении поставленной цели компании: становление универсальной площадкой, на которой каждый пользователь сможет решить все актуальные финансовые вопросы — от бесконтактной оплаты на местах до покупки различных цифровых продуктов и сервисов.
Через платформу Paynet принимают оплату более 1500 поставщиков услуг, включая ЖКХ, интернет и мобильную связь.