“Davlat belgisi” DUK tomonidan esdalik tangalari va suvenir to‘plamlari dizaynlarining tanlovi e’lon qilindi. Bu haqda Markaziy bank matbout xizmati xabar bermoqda.
Tanlovda tasviriy san’at, dizayn, grafika, illustratsiya, reklama va boshqa turdosh sohaga oid bilim va tajribaga ega bo‘lgan jismoniy shaxslar ishtirok etishlari mumkin bo‘ladi.
Dizayn konsepsiyasi va tematikasi quyidagilardan iborat:
• tarixiy va muqaddas qadamjolar;
• xalq qadriyatlari, madaniyati va tarixi;
• O‘zbekiston milliy valyutasi;
• Buyuk Ipak yo‘li;
• sport sohasi;
• tabiat va hayvonot olami;
• milliy hunarmandchilik;
• erkin mavzu.
Tanlov ikki bosqichda o‘tkaziladi. Birinchi bosqich doirasida dizayn muallif tomonidan chizilgan bo‘lishi va boshqa ijodkorlarning avvalgi ishlarini qaytarmasligi kerak.
Dizayn doira ichida (logotip ko‘rinishida) kompyuter grafikasidan foydalanib (CorelDraw, PhotoShop va Illustrator dasturlari) tayyorlanishi yoki A4 formatli qog‘ozga qalam bilan tushirilgan bo‘lishi hamda ularda tasvirlangan har bir element aniq ko‘rinishi lozim.
Dizayn tanga yoki suvenir to‘plamlari avers (old tomoni) va revers (orqa tomoni) ko‘rinishlardan hamda ularning qisqacha tavsifidan iborat bo‘lishi kerak.
Tayyorlangan dizaynlar joriy yilning 31-iyul kuni soat 23:00gacha designmint@davlatbelgisi.uz elektron manzili, +998 94 210 12 18 “Telegram” kanali hamda “Davlat belgisi” kompaniyasining 100114, Toshkent shahri, Javaharlal Neru ko‘chasi, 3-uy manzili orqali qabul qilinadi.
Bunda jo‘natiladigan ishlar muallifning ism-familiyasi, manzili, telefon raqami va elektron pochta manzili ko‘rsatilishi kerak.
Kelib tushgan barcha dizayn loyihalari “Davlat belgisi"ning ishchi guruhi tomonidan o‘rganib chiqiladi va eng yaxshi 30 ta dizayn loyihasi saralab olinib, dizayn mualliflari ro‘yxati e’lon qilinadi.
Ikkinchi bosqich doirasida bundan oldingi bosqichda tanlab olingan 30ta loyiha mualliflari “Davlat belgisi” mutaxassislari bilan dizaynlarga yakuniy ishlov berib, elektron fayllar EPS, AI, PDF, CDR tahrir qilinadigan raqamli vektor formatlaridan birida shakllantiradi.
30ta dizayn loyihalari Markaziy bank komissiyasi muhokamasiga kiritiladi. Komissiya taqdim etilgan dizayn loyihalarini 5 ish kuni mobaynida o‘rganib chiqib, 15ta g‘olibni tanlab oladi.
G‘oliblar quyidagi tartibda pul mukofoti bilan taqdirlanadi:
• 1-o‘rin uchun — 20 mln so‘m;
• 2-o‘rin uchun — 15 mln so‘m;
• 3-o‘rin uchun — 10 mln so‘m;
• 4−15 o‘rinlar uchun — har biriga 3 mln so‘mdan.
Mukofot pullari g‘oliblar e’lon qilingan kundan 7 ish kuni mobaynida muallifning bank plastik kartasiga to‘lab beriladi.
Tanlovda g‘olib bo‘lgan 15ta loyiha bo‘yicha mualliflik huquqi mukofot puli to‘langan vaqtdan boshlab “Davlat belgisi” tasarrufiga o‘tadi.
Mazkur loyihalar ichidan mavzuga doir yo‘nalish bo‘yicha zarb qilinib, muomalaga chiqarilgan esdalik tangalari va suvenir to‘plamlari muallifiga qo‘shimcha bir marotabalik 10 mln so‘m miqdorida gonorar to‘lab beriladi.
Tanlov haqida qo‘shimcha ma’lumotlarni havola orqali yokida 55 503 33 72 yoki 71 209 03 32 telefon raqamlari orqali olish mumkin.
Avvalroq “President Tech Award” tanlovining ikkinchi to‘lqiniga arizalar qabuli boshlangani haqida xabar berilgandi.

Центральный банк объявил конкурс на разработку дизайна памятных монет и сувенирных наборов, сообщает пресс-служба регулятора.
В конкурсе могут принять участие лица, обладающие знаниями и опытом в области изобразительного искусства, дизайна, графики, иллюстрации, рекламы и других схожих направлений. Отбор будет проводиться в два этапа.
Концепция и тематика дизайна включают:
- исторические и святые места;
- местные ценности, культуру и историю;
- национальную валюту Узбекистана;
- Великий Шелковый путь;
- спортивную сферу;
- природу и животный мир;
- национальные ремесла;
- свободную тему.
Дизайн должен быть нарисован автором и не воспроизводить предыдущие работы. Рисунок можно выполнить с использованием компьютерной графики внутри круга или нарисовать карандашом на бумаге формата А4, при этом каждый изображенный элемент должен быть четко виден. Дизайн монет или сувениров должен состоять из лицевой и обратной сторон и краткого описания.
Проекты дизайнов принимаются до 23:00 31 июля. Работы можно направить на адрес электронной почты designmint@davlatbelgisi.uz, в Telegram по номеру +998942101218 или в ГУП «Давлат белгиси».
Все дизайн-проекты, поступившие на первый этап, будут изучены специалистами рабочей группы ГУП «Давлат белгиси», из которых отберут 30 лучших дизайн-проектов и опубликуют список авторов работ.
На втором этапе авторы дизайн-проектов со специалистами ГУП «Давлат белгиси» доработают эскизы и создадут электронные файлы в одном из редактируемых цифровых векторных форматов EPS, AI, PDF, CDR. После рабочая группа внесет 30 отобранных работ на обсуждение Комиссии Центробанка, которая в течение 5 рабочих дней выберет 15 победителей.
Автор работы, занявший первое место, получит 20 млн сумов. За второе место предусмотрена выплата 15 млн сумов, за третье — 10 млн сумов. Оставшиеся участники единовременно получат по 3 млн сумов.
Все выплаты переведут в течение 7 рабочих дней со дня объявления победителей. Авторские права на 15 дизайн-проектов, признанных победителями, перейдут к ГУП «Давлат белгиси» с момента выплаты вознаграждения.
Более того, ЦБ выплатит 10 млн сумов автору, чей дизайн будет использован на отчеканенных и введенных в обращение памятных монетах и сувенирных наборах. Дополнительную информацию о конкурсе можно получить по телефонам: 55 503 33 72 или 71 209 03 32.