Jahon oltin kengashi (World Gold Council) ma’lumotlariga ko‘ra, O‘zbekiston aprel va may oylarida dunyoda oltin savdosini sezilarli darajada qisqartirgan.
Aprel oyida markaziy banklarning oltin-valyuta zaxiralari 33 tonnaga o‘sib, fevral oyidagi ko‘rsatkichdan biroz oshdi. Xususan, qimmatbaho metallarni xarid qilish hajmi deyarli mart oyidagi darajada (36 tonna) saqlanib qoldi, sotish esa 12 baravarga — 36 tonnadan 3 tonnagacha kamaydi.
Turkiya 8 tonna qimmatbaho metal bilan yirik xaridor bo‘ldi. Keyingi o‘rinlarda Qozog‘iston va Hindiston (har biri 6 tonnadan) turibdi.
Oltin sotuvida sezilarli pasayish O‘zbekiston va Iordaniyaga to‘g‘ri keldi, ular zaxiralari bor-yo‘g‘i 1 tonnaga kamaydi hamda fevral va mart oylariga nisbatan sezilarli o‘zgarishni tashkil etdi.
Oltin savdosining sezilarli pasayishi O‘zbekiston va Iordaniya tufayli ro‘y berdi, ularning zaxiralari fevral va mart oylariga nisbatan sezilarli o‘zgarish bilan atigi 1 tonnaga kamaydi.
May oyida markaziy banklar tomonidan qimmatbaho metallarni sotib olishning sof hajmi 10 tonnani tashkil etdi. Shu bilan birga, xaridlar hajmi kamaydi, sotish esa sezilarli darajada oshdi.
Qimmatbaho metalning asosiy xaridori 10 tonna bilan Polsha bo‘ldi. Ikkinchi va uchinchi o‘rinlarni Turkiya (6 tonna) va Hindiston (4 tonna) egalladi. Qozog‘iston esa 10 tonna oltin sotib, dunyoning eng asosiy sotuvchisiga aylandi.
Yil boshidan buyon O‘zbekiston 17−18 tonna oltin sotdi va Filippindan keyingi ikkinchi o‘rinni egalladi. Dunyodagi eng yirik sotuvchilar beshligiga Tailand, Iordaniya, shuningdek, Sent-Marten va Kyurasao orollari kiradi. O‘z navbatida, oltinning asosiy xaridorlari Turkiya, Xitoy va Hindistondir.
Statistika agentligi ma’lumotlariga ko‘ra, aprel va may oylarida O‘zbekiston umumiy qiymati $1,53 mlrdga teng oltin eksport qilgan. Ikki oy ichida zaxiradagi oltin tonnaji biroz — martdagi 11,5 mln troy unsiyadan may oyida 11,4 mlngacha pasaydi.
Fevral va mart oylarida O‘zbekiston dunyodagi eng yirik oltin sotuvchisiga aylandi. 2023-yil oxirida mamlakat qimmatbaho metall savdosi bo‘yicha Qozog‘istondan bir oz ortda qolib, ikkinchi o‘rinni egalladi.
Iyun oyi boshida mamlakat Markaziy banki birinchi marta xorijiy davlat qimmatli qog‘ozlariga investitsiya kiritgandi. Jahon banki ko‘magida oltin-valyuta zaxiralarini diversifikatsiya qilish uchun investitsiya portfeli shakllantirildi:

Узбекистан в апреле и мае значительно сократил продажу золота за рубеж, следует из данных Всемирного совета по золоту (World Gold Council).
В апреле золотовалютные резервы центральных банков выросли на 33 тонны, что незначительно превысило февральский уровень. Так, объем покупки драгметалла остался почти на уровне марта (36 тонн), а продажи снизились в 12 раз — с 36 до 3 тонн. Крупнейшим покупателем с 8 тоннами выступила Турция. Далее расположились Казахстан и Индия (по 6 тонн каждый).
Значительное сокращение продажи золота произошло из-за Узбекистана и Иордании, чьи резервы уменьшились лишь на 1 тонну — заметное изменение по сравнению с февралем и мартом.
В мае чистый объем покупки драгметалла со стороны центробанков составил 10 тонн. При этом, объем покупки сократился, в то время как продажи заметно выросли. Главный приобретатель драгметалла — Польша с 10 тоннами. На втором и третьем местах расположились Турция (6 тонн) и Индия (4 тонны). Казахстан продал 10 тонн золота, став тем самым основным продавцом в мире.
С начала года Узбекистан реализовал 17−18 тонн золота, расположившись на втором месте после Филиппин. В пятерку крупнейших продавцов мира входят Таиланд, Иордания, а также остров Сен-Мартен и Кюрасао. В свою очередь, основными покупателями золота являются Турция, Китай и Индия.
По данным Агентства статистики, в апреле и мае Узбекистан экспортировал золота на общую сумму $1,53 млрд. За два месяца тоннаж золота в резервах немного сократился — с мартовских 11,5 до майских 11,4 млн тройских унций.
В феврале и марте Узбекистан становился крупнейшим продавцом золота в мире. По итогам 2023 года республика заняла второе место по чистым продажам драгметалла, немного уступив Казахстану.