“E-aktiv” tizimini joriy etish bekor qilindi. Bu haqda Soliq qo‘mitasi raisi Sherzod Qudbiyev 4-iyul kuni sog‘liqni saqlash va farmatsevtika sohasidagi tadbirkorlar bilan o‘tkazilgan ochiq muloqotda ma’lum qildi.
Bugungi kungacha “Yagona ijtimoiy himoya reestri"ga kiritilgan 49 455 nafar fuqaroga dori vositalari xaridi uchun “Soliq” ilovasi orqali 7,7 mld so‘mlik keshkeb berilgan.
““E-aktiv"dan voz kechdik, E-Aktiv bo‘lmaydi. Tizimni amalga oshirish juda qiyin ekan, shuning uchun undan voz kechildi”, — dedi Sherzod Qudbiyev.
Bundan tashqari, qo‘mita raisi ta’kidlashicha, markirovka nimaga kerak, uning kodlari qanday edi, MXIK nimaga kerak edi va u qanday bo‘lyapti — bularning barchasini aniqlash uchun raqamli markirovkalash joriy etilgani Soliq qo‘mitasiga mahalla darajasida dori vositalarini xarid qilish bo‘yicha ma’lumotlarni olish imkonini bergan.
“Bu nafaqat soliq idoralarining fiskal nuqtayi nazaridan kerak, balki Sog‘liqni saqlash vazirligi va ishlab chiqaruvchilar ham foydalanadilar”, — dedi u.
Soliq qo‘mitasi hozirda farmatsevtika bozorining to‘liq tahlilini tayyorlamoqda, unga kirish hamma uchun ochiq bo‘ladi. Keyingi bosqichda mahalliy ishlab chiqarish va import qilinadigan dori vositalari, jumladan, ularning miqdori va narxi haqidagi ma’lumotlarni taqdim etish ko‘zda tutilgan.
Taqdim etilgan ma’lumotlarga ko‘ra, joriy yilning birinchi yarmida O‘zbekistonda farmatsevtika bozorining aylanmasi 9,36 trln so‘mni tashkil etgan, uning chorak qismidan kamrog‘i mahalliy dori vositalari hissasiga to‘g‘ri keladi. Bu davrda aholi jon boshiga xarid miqdori 250 ming so‘mdan ortiqni tashkil etgan.
“Aprel oyidan boshlab [farmatsevtika kompaniyalari] o‘z aylanmalarini keskin qisqartirdi. Nima uchun bu sodir bo‘layotganini oldin o‘zimizdan so‘rab ko‘raylik. Dori-darmonlarga bo‘lgan talabimiz 30−40%ga, ayrim hollarda esa 80%ga kamayib ketdi. Bunda biz nima qilishimiz mumkin?”, — deya yuzlandi Qudbiyev va birgalikda yechim topishni taklif qildi.
1-apreldan O‘zbekistonda farmatsevtika mahsulotlari aylanmasi va importiga QQS bo‘yicha imtiyozlar bekor qilindi. Dori vositalarining savdo aylanmasidan va importidan qo‘shilgan qiymat solig‘i undirila boshlandi.
Avvalroq tibbiy buyumlar savdosida narx cheklovini bekor qilish rejalashtirilayotgani haqida xabar berilgandi. Farmatsevtika tarmog‘ini rivojlantirish agentligi direktori Abdulla Azizov cheklangan ustamani olib tashlashni nazarda tutuvchi farmon loyihasi tayyorlanganini ma’lum qildi.

Председатель Налогового комитета Шерзод Кудбиев сообщил об отказе от внедрения системы E-aktiv. Об этом 4 июля он заявил на открытом диалоге с представителями сфер фармацевтики и медицины.
По его словам, на сегодняшний день 49,5 тыс. гражданам, включенным в «Единый реестр социальной защиты», выплатили кэшбек за лекарства на 7,7 млрд сумов, который можно получить через приложение Soliq.
«Мы отказались от E-aktiv, ее не будет. Систему оказалось трудно внедрить, поэтому решили отменить», — рассказал Кудбиев под аплодисменты зала.
Кроме того, чиновник отметил, что благодаря внедрению цифровой маркировки на лекарства и ИКПУ Налоговый комитет получает данные о покупке препаратов на уровне махаллей. Затем информацию будут использовать не только налоговые и фискальные органы, но и Минздрав с производителями.
Налоговый комитет сейчас готовит полноценную аналитику фармацевтического рынка, доступ к которому будет открытым для всех. На следующей стадии планируется предоставлять данные о местном производстве препаратов и импорте, включая их количество и сумму.
Согласно представленным данным, за первую половину этого года оборот «белого» рынка фармацевтики в Узбекистане составил 9,36 трлн сумов, из которых меньше четверти пришлось на местные лекарства. На душу населения сумма покупки за этот период превысила отметку 250 тыс. сумов.
«Начиная с апреля, [фармкомпании] резко сократили оборот. Нам нужно задать себе вопрос, почему так происходит. Разве у нас спрос на лекарства сократился на 30−40%, а в некоторых случаях на 80%?», — задался вопросом Кудбиев, предложив совместно найти решение.
С 1 апреля в Узбекистане перестали действовать льготы по уплате НДС на оборот и импорт фармацевтической продукции. Налогом на добавленную стоимость начали облагать оборот по реализации и ввоз лекарств.