Bu faqat kuniga 24 soat ishlaydigan kompaniyalar uchun amal qiladi. Xodimlarning ushbu ish jadvalidagi ishtiroki ixtiyoriydir va ular 40% qo‘shimcha ish haqi oladi.
Gretsiya Bosh vaziri Kiriakos Mitsotakisning aytishicha, qonun iqtisodni rivojlantirish va mehnat sharoitlarini yaxshilash, shu bilan birga mamlakatni Yevropa standartlariga moslashtirishni maqsad qilgan.
Qayd etilishicha, mazkur qonun turizm va oziq-ovqat biznesiga taalluqli emas.
“BBC” shuningdek, ushbu qonun to‘rt kunlik ish haftasi ommalashib borayotgan boshqa Yevropa davlatlari va AQShdagi tendensiyalarga zid ekanligini ta’kidlaydi.
Bunday tartiblarni amalga oshiruvchi kompaniyalarning ta’kidlashicha, kamroq soat ishlash unumdorlikni oshiradi va xodimlarning farovonligini yaxshilaydi.
Avvalroq “Spot” Germaniya 1-fevraldan to‘rt kunlik ish haftasini sinovdan o‘tkazishi haqida yozgandi.
Tajriba olti oy davom etadi va unda 45 ta kompaniya ishtirok etadi. Maqsad qisqaroq ish haftasi samaradorlikni oshiradimi yoki yo‘qligini aniqlashdir.

Греция стала первой страной Европейского союза, которая ввела шестидневную рабочую неделю. Новый закон позволяет работникам трудиться до 48 часов в неделю вместо 40, сообщает BBC.
Это касается только компаний, работающих круглосуточно. Участие сотрудников в этом режиме работы является добровольным, при этом они будут получать на 40% больше за сверхурочные.
Премьер-министр Греции Кириакос Мицотакис заявил, что этот закон ориентирован на рост экономики и улучшение условий труда, а также приводит Грецию в соответствие с европейскими нормами.
Закон не распространяется на туристические и пищевые предприятия.
BBC также отмечает, что данный закон противоречит трендам в других странах Европы и США, где более популярной становится четырехдневная рабочая неделя. Компании, внедряющие такие режимы, утверждают, что меньшее количество рабочих часов повышает продуктивность и улучшает благосостояние сотрудников.