Raqobat qo‘mitasi tomonidan “Maxam-Chirchiq” AJda mahsulot narxlarini asossiz oshishiga olib kelgan harakatlarining alomatlari aniqlandi. Bu haqda qo‘mita matbuot xizmati xabar berdi.
Zavodda ishlab chiqarilgan mineral o‘g‘it mahsulot narxlarini shakllantirishda amaldagi normativ hujjatlarga rioya etilmagan hamda narxlar o‘rtacha 10%dan 15%gacha oshishiga sabab bo‘lgan.
Yuqoridagilarga ko‘ra, qo‘mita tomonidan “Maxam-Chirchiq” zavodiga nisbatan “Raqobat to‘g‘risida"gi qonun talablari buzilishi alomatlari bo‘yicha ish qo‘zg‘atildi.
Shuningdek, mazkur omil qishloq xo‘jaligi korxonalari (klaster, fermer, dehqon va boshqalar)ga bevosita ta’sir qilib, qishloq xo‘jaligi mahsulotlari narxlari oshishiga olib kelishi mumkin.
Qo‘zg‘atilgan ish o‘rnatilgan tartibda ko‘rib chiqilib, qaror qabul qilingandan so‘ng qo‘shimcha axborot beriladi.
Korxonada 40dan ortiq turdagi mahsulotlar, jumladan karbamid, ammiakli selitra, ammoniy sulfat, KAS, suyuq texnik ammiak, konsentrlanmagan nitrat kislotasi hamda katalizator kabilar ishlab chiqariladi.
Bundan oldin Raqobat qo‘mitasi tomonidan “Lukoil Overseas Supply and Trading Ltd” kompaniyasiga nisbatan ish qo‘zg‘atilgani haqida xabar berilgandi.

Комитет по конкуренции возбудил дело о нарушении закона «О конкуренции» в отношении компании Maxam-Chirchiq, сообщает пресс-служба ведомства.
Совместное предприятие обвиняется в несоблюдении нормативных документов при формировании цен на продукцию. Комитет выявил признаки действий, вызвавших необоснованное удорожание производимых компанией минеральных удобрений.
По данным ведомства, из-за действий Maxam-Chirchiq цены на минеральные удобрения выросли в среднем на 10−15%.
Действия компании непосредственно влияют на фермерские и дехканские хозяйства, агрокластеры и другие сельхозпредприятия, отметили в комитете. Это приводит к росту цен на сельхозпродукцию.
В июне комитет инициировал антимонопольное производство против «Навоиазота». По данным ведомства, компания получила более 20 млрд сумов необоснованной прибыли за счет завышения цен на минеральные удобрения, ПВХ и формалин.
Также на предыдущей неделе комитет возбудил дело в отношении Lukoil Overseas Supply and Trading. Компанию считают виновной в повышении цен на техническую серу из-за заниженных объемов продукции, выставляемой на торги.
Шавкат Мирзиёев на совещании в феврале ставил задачу снизить себестоимость удобрений на 15%. Для этого поручалось нарастить в 1,5 раза дневной объем их продажи на товарно-сырьевой бирже.
Ранее Spot писал, что Комитет по конкуренции изучит жалобы на завышение показателей счетчиками электроэнергии.