Avvalroq Shavkat Mirziyoyev ijtimoiy himoya sohasidagi qo‘shimcha chora-tadbirlar taqdimoti bilan tanishgani haqida xabar berilgandi.
Joriy yilning 1-oktabridan aholiga ko‘rsatiladigan barcha ijtimoiy yordamlarni “ijtimoiy karta” orqali moliyalashtirish tizimi joriy etilishi belgilangan. Taqdimotda mazkur tizim haqida ma’lumot berildi.
Xususan, “ijtimoiy karta” orqali ijtimoiy to‘lovlar va subsidiyalar, xizmatlar va yordamlarni tayinlash, taqdim etish, monitoring qilish va baholash jarayonlari to‘liq avtomatlashtiriladi.
Mazkur karta bir vaqtning o‘zida ham to‘lov vositasi, ham ehtiyojmand toifaga mansublik tasdig‘i hisoblanadi. Uni birinchi bosqichda Toshkent shahri va Yangiyo‘l tumanida, 2025-yildan esa mamlakatning boshqa hududlarida ham joriy etish belgilangan.
Loyiha natijasida 72 turdagi ijtimoiy xizmatlar, 76 turdagi yordamlar va 200ga yaqin imtiyozlar yagona elektron tizimga umumlashtiriladi. Qog‘oz shaklidagi hujjatlar bekor qilinib, vaqt va mablag‘ tejaladi.
Soha to‘liq raqamlashtirilishi orqali har bir oilaning ehtiyojlari va imkoniyatlarini aks ettiradigan “ijtimoiy-raqamli pasporti” joriy etiladi, deyiladi xabarda.
Davlat rahbari bu borada tegishli hujjatlarni ishlab chiqib, samarali joriy etish, ehtiyojmand insonlarning hayotda o‘z o‘rnini topishiga ko‘maklashish bo‘yicha ko‘rsatmalar berdi.
Bundan tashqari, mamlakatda har bir muhtoj fuqaro bo‘yicha individual ijtimoiy xizmatlar dasturi yaratiladi. Mahalladagi barcha xizmatlarni bosqichma-bosqich ijtimoiy xizmat ko‘rsatish shartnomasi orqali taqdim etish yo‘lga qo‘yiladi.
Avvalroq fuqarolarga bepul birlamchi yuridik yordam ko‘rsatish tartibi joriy etilishi haqida xabar berilgandi. Ijtimoiy daftarlarga kiritilgan aholiga bepul birlamchi yuridik yordam ko‘rsatilishi ta’minlanadi.

Шавкат Мирзиёев 10 июня ознакомился с новыми инициативами в сфере социальной защиты, сообщила пресс-служба президента.
Одним из приоритетных проектов стала «социальная карта». Как отмечалось на презентации, ее внедрение позволит автоматизировать назначение и предоставление выплат, оказание социальных услуг, мониторинг и оценку их выполнения.
На пилотном этапе социальные карты будут выдавать в Ташкенте и Янгиюльском районе Ташкентской области. С 2025 года планируется внедрить их по всему Узбекистану.
Впервые о планах создать социальную карту стало известно в феврале — тогда сообщалось, что их выдача стартует с 1 октября. Единая электронная система объединит 72 вида социальных услуг, 76 видов помощи и около 200 льгот.
Карта будет выступать одновременно как средство оплаты и подтверждение уязвимого статуса. Для каждой семьи будет создан «социальный цифровой паспорт», в котором будут в режиме реального времени отражаться ее потребности и возможности.
Также планируется перейти на цифровую систему присвоения инвалидности. Ее внедрение начнется со столицы и Навоийской области, а до сентября 2025 года она должна охватить все регионы.
Оценка будет проводиться сотрудниками местных центров «Инсон» на базе адаптированных критериев Всемирной организации здравоохранения. Для лиц с инвалидностью будет формироваться персональная программа реабилитации с ориентацией на спорт, труд и образование.
Для строящихся и ремонтируемых зданий вводится обязательная экспертиза на предмет безбарьерной среды. Планируется создать электронную интерактивную карту объектов, приспособленных для лиц с особыми потребностями.
В рамках проекта «Инсон» при поддержке Всемирного банка откроется 55 многофункциональных региональных центров обслуживания, где будет оказываться 20 видов услуг. Также планируется создать 4 центра инклюзивного профессионального образования.
Ранее Spot писал, что АСР предлагает отменить эксклюзивное право «Народного банка» на выплату пенсий.