Uzum Birlashgan Millatlar Tashkilotining Taraqqiyot dasturi (UNDP) bilan hamkorlik memorandumini imzolagan O‘zbekistondagi ilk milliy IT kompaniyalaridan biri bo‘ldi. Hamkorlik doirasida Uzum va BMTTD mutaxassislari mamlakat bo‘ylab aholining himoyalanmagan qatlamlari vakillariga moliyaviy savodxonlik va tadbirkorlik asoslarini o‘rgatadi.
O‘zbekistonda raqamli moliyaviy xizmatlar va onlayn savdoning faol o‘sishiga qaramay, bank va moliyaviy xizmatlarning kirib borishi va raqamli savodxonlik darajasi o‘sish nuqtalari bo‘lib qolmoqda — ayniqsa, mamlakatning chekka hududlarida va kichik aholi punktlarida. O‘zbekistonda raqamli platformalarning rivojlanishi va internet kirib kelishining yuqori ulushi tadbirkorlikni rivojlantirish va yangi ish o‘rinlari yaratish uchun yangi imkoniyatlar yaratmoqda. Bugungi kunda Uzum Market`da butun mamlakat bo‘ylab 10 mingdan ortiq kompaniya va tadbirkorlar o‘z mahsulotlarini sotmoqda, ularning 30 foizdan ortig‘i ayollardir.
Uzum va BMTTD ishsizlar, ayniqsa, ayollar va yoshlar o‘rtasida raqamli va moliyaviy ko‘nikmalar yetishmovchiligi muammosini hal qilishda umumiy manfaatlarga ega. Qo‘shma ta’lim dasturlarini amalga oshirish va Uzum raqamli va logistika infratuzilmasidan butun mamlakat bo‘ylab foydalanish mamlakatda bandlik o‘sishi va tadbirkorlikni rivojlantirishning omillaridan biri bo‘ladi.
“Biz raqamli savodxonlik va biznes yuritish asoslarini o‘rgatishga va ushbu ko‘nikmalarni amalga oshirish uchun qulay va tushunarli xizmatlarni taqdim etishga tayyormiz. Moliyaviy xizmatlar, marketpleys, xususiy foydalanuvchilar va tadbirkorlar uchun qulay bank vositalarini ishlab chiqish orqali biz, avvalo, mamlakatning barcha aholisi — erkaklar va ayollar, poytaxt va kichik qishloqlar aholisi uchun teng imkoniyatlar yaratmoqdamiz. Aynan shu tamoyil BMTTDdagi hamkasblarimiz va meni qo‘shma loyihada birlashishga undadi”, — deya izoh berdi Uzum operatsion direktori Roman Lavrentiyev.
reklama, uzum
“Bizning umumiy maqsadimiz — ishsizlar o‘rtasida raqamli va moliyaviy ko‘nikmalarning yetishmasligini bartaraf etish va shunga oid tushunchalarni shakllantirib, bilimlarini rivojlantirishga qaratilgan tuzilmani yaratishdir. Ushbu tashabbus ayollar va yoshlarga zamonaviy dunyoda zarur bo‘lgan bilim va ko‘nikmalarni beradi. Bu esa ularning mehnat bozorida imkoniyatlarini kengaytiradi. Biz Uzum`ni istiqbolli salohiyatga ega uzoq muddatli hamkor sifatida ko‘ramiz. Ushbu ekotizimning mamlakat iqtisodiyoti rivojiga qo‘shgan hissasi allaqachon sezilib turibdi. Masalan, sarmoyadorlar tomonidan Uzum`ning tanlanishi barqaror hamkorlikka ishonch bag‘ishlaydi va hozirda ekotizim O‘zbekistondagi birinchi va yagona hisoblanadi”, — dedi BMTTD O‘zbekistondagi doimiy vakili Anas Karman.
Tomonlar elektron tijorat uchun asosiy moliyaviy savodxonlikka yo‘naltirilgan keng qamrovli o‘quv materiallarini ishlab chiqishga, shuningdek, mamlakat aholisi tomonidan ko‘nikmalarni samarali tarqatish va o‘zlashtirishni ta’minlash uchun hududlarda seminarlar va treninglar o‘tkazishga kelishib oldi.
BMTTD O‘zbekistonga qashshoqlikni yo‘q qilish, tengsizlikni kamaytirish, raqamli tafovutlarni bartaraf etish va inklyuzivlik darajasini oshirishga qaratilgan sa’y-harakatlarda yordam berishga sodiqdir.

Uzum стал одной из первых национальных IT-компаний, подписавшей меморандум о сотрудничестве с Программой развития организации объединённых наций (UNDP) в Узбекистане. В рамках партнёрства специалисты Uzum и ПРООН обучат представителей незащищённых слоёв населения по всему Узбекистану основам финансовой грамотности и предпринимательства.
Несмотря на активный рост цифровых финансовых сервисов и онлайн-торговли в Узбекистане, проникновение банковских и финансовых сервисов и уровень цифровой грамотности остаются точками роста — особенно в отдалённых регионах и небольших населённых пунктах страны. Развитие цифровых платформ и высокая доля проникновения интернета в Узбекистане создают новые возможности для развития предпринимательства и создания новых рабочих мест. Сегодня на Uzum Market продают свои товары более 10 тысяч компаний и предпринимателей со всего Узбекистана, причём более 30% из них — женщины.
Uzum и ПРООН разделяют общий интерес в решении проблемы дефицита цифровых и финансовых навыков среди безработных, особенно женщин и молодёжи. Реализация совместных образовательных программ и использование цифровой и логистической инфраструктуры Uzum по всей стране станет одним из драйверов роста занятости и развития предпринимательства в Узбекистане.
«Мы готовы и научить основам цифровой грамотности и ведения бизнеса, и предоставить удобные и понятные сервисы для реализации этих навыков. Развивая финансовые сервисы, маркетплейс, удобные банковские инструменты для частных пользователей и предпринимателей, мы, в первую очередь, создаём равные возможности для всех жителей страны — мужчин и женщин, жителей столицы и небольших посёлков. Именно этот принцип стал для нас с коллегами из ПРООН объединяющим в совместном проекте», — прокомментировал операционный директор Uzum Роман Лаврентьев.
«Нашей общей целью является создание структуры, направленной на устранение разрыва в цифровых и финансовых навыках среди безработных. Эта инициатива направлена на расширение прав и возможностей женщин и молодёжи путём предоставления им навыков, необходимых в современном мире. Мы видим в Uzum долгосрочного партнёра с многообещающим потенциалом. Вклад экосистемы в развитие экономики страны уже заметен. Так, например, даёт уверенность в стабильном партнёрстве выбор Uzum инвесторами и то, что на данный момент экосистема является первым IT-единорогом в Узбекистане», — отметил Анас Карман, врио постоянного представителя ПРООН в Узбекистане.
Стороны договорились разработать комплексные учебные материалы ориентированные на базовую финансовую грамотность для электронной коммерции, а также провести семинары и тренинги в регионах для обеспечения эффективного распространения и усвоения навыков жителями страны.
Программа развития организации объединённых наций привержена помогать Узбекистану в усилиях по искоренению бедности, сокращению неравенства, устранении цифровых разрывов и повышении уровня инклюзивности.