Avvalroq Raqobat qo‘mitasi tomonidan “Anglesey Food” aybdor deb topilib, belgilangan tartibda moliyaviy jarima qo‘llash yuzasidan sudga da’vo kiritilishi ma’lum qilingandi.
“Korzinka” supermarketlar tarmog‘i matbuot xizmatining xabar berishicha, Maxsus komissiya qarori va qonunbuzarliklarni bartaraf etish bo‘yicha ko‘rsatmalar kompaniyaga taqdim etilmagan.
17-iyul kuni qo‘mitada mazkur ish bo‘yicha tinglovning ikkinchi bosqichi bo‘lib o‘tdi. Unda qo‘shimcha ma’lumotlar taqdim etilib, ishni o‘rganishga ko‘maklashilgani qayd etildi. Yig‘ilish yakunlari bo‘yicha Maxsus komissiya qarori 5 ish kuni ichida taqdim etilishi ma’lum qilindi.
“Biroq ayni vaqtda, Maxsus komissiya qarori va Qo‘mita xabarida ko‘rsatilgan qonunbuzarliklarni bartaraf etish bo‘yicha ko‘rsatmalar kompaniyaga taqdim etilmagan. Shunga qaramay, Qo‘mita ushbu qaror va ko‘rsatmalarni bizga taqdim etgani haqida xabar berdi, bu esa haqiqatga to‘g‘ri kelmaydi”, — deyiladi xabarda.
“Korzinka” kompaniya qonunchilikka zid harakat amalga oshirmagan, deb hisoblashini yana bir bor ta’kidladi. “Qaror matni va ko‘rsatmalar bilan tanishish imkonimiz yo‘q bo‘lgan hozirgi holatda, qo‘mitaning mazkur bayonotini ham asossiz deb hisoblaymiz”, deya qayd etilgan.
Shuningdek, Maxsus komissiya qarori yozma shaklda taqdim etilsa va “Korzinka” unga rozi bo‘lmasa, kompaniya mazkur qaror ustidan 30 kun ichida sudga shikoyat qilish huquqiga egaligi ta’kidlangan.
“Korzinka” matbuot xizmati “Spot” muxbirining sud qaroriga e’tiroz bildirish haqidagi so‘roviga javoban, “bu Maxsus komissiya qarori […] va ko‘rsatmalariga bog‘liq bo‘lishini” bildirdi. Hozirda rasmiy qaror yo‘qligi sababli kompaniya “bu savolga aniq javob bera olmaydi”.
“Eng arzon narx”
15-iyul kuni Raqobat qo‘mita “Korzinka” supermarketlar tarmog‘iga nisbatan ish qo‘zg‘atilganini ma’lum qildi. Bunda aksiya doirasida e’lon qilingan arzon mahsulotlar narxi boshqa supermarket va dehqon bozorlaridagilardan farq qilmasligi aniqlangandi.
Undan keyin “Korzinka” supermarketlar tarmog‘i bosh direktori Rud Pedersen qo‘mita rahbariyatiga bayonot berdi. Uning qayd etishicha, dastur kompaniyaning narxlar bo‘yicha yangi strategiyasi hisoblanib, kundalik xaridlar uchun tovarlar savatiga arzon narxlarni shakllantirishga qaratilgan.
17-iyulga kelib, qo‘mita Maxsus komissiyasi “Anglesey Food” aybdor deb topib, belgilangan tartibda moliyaviy jarima qo‘llash yuzasidan sudga da’vo kiritilishini bildirdi. Qo‘mita matbuot xizmatining aniqlik kiritishicha, bu summa BHMning 50−70 barobarini yoki 17−23,8 mln so‘mni tashkil etishi mumkin.

Как ранее писал Spot, Комитет по конкуренции объявил о признании компании Anglesey Food виновной в нарушении закона «О рекламе».
Пресс-служба сети супермаркетов Korzinka сообщила, что не получала официальной копии решения Спецкомиссии по делу. В день объявления, 17 июля, прошел второй этап слушаний в Комитете (предыдущий состоялся днем ранее, 16 июля).
В релизе подчеркивается, что представители компании «всесторонне содействовали процессу», дали ответы на вопросы ведомства и «дополнительную информацию». На встрече говорилось, что решение Спецкомиссии будет предоставлено в течение 5 рабочих дней.
«Однако, на данный момент, решение Специальной комиссии и указания для устранения нарушений, упомянутых в сообщении Комитета, не были предоставлены компании», — отмечается в релизе. Заявление комитета о предоставлении решения «не соответствует действительности».
Korzinka настаивает на отсутствии нарушений со своей стороны и считает заявление комитета «необоснованным». В случае получения решения Спецкомиссии в письменном виде компания имеет право обжаловать его в суде в течение 30 дней.
На запрос корреспондента Spot об оспаривании решения в судебном порядке пресс-служба Korzinka заявила, что «это будет зависеть от решения Специальной комиссии […] и указаний». Сейчас из-за отсутствия официального решения компания «не может точно ответить на этот вопрос».
«Самые низкие цены»
15 июля Комитет по конкуренции сообщил о возбуждении дела в отношении Korzinka. Ведомство сочло фразу о «самых доступных ценах» в рекламной кампании ритейлера вводящей в заблуждение.
Днем позже пресс-служба компании заявила, что речь идет о ценовой стратегии, «направленной на формирование низких цен на корзину из товаров для ежедневных покупок». Ритейлер отметил, что цены некоторых товаров «могут временами быть равными с другими участниками рынка», но отказался признавать факт нарушения.
Основатель Korzinka Зафар Хашимов предоставил разъяснения по поводу программы «Самая низкая цена на ежедневные покупки». По его словам, это добровольно принятая компанией постоянная ценовая политика по продаже востребованных товаров по цене ниже рыночных.
Бизнесмен отметил, что цены на некоторые товары из программы «могут иногда совпадать» с предложениями других продавцов. Для большей прозрачности компания будет публиковать на сайте список включенных в программу товаров, чтобы любой желающий мог сравнить цены.