16-iyul kuni Toshkentda O‘zbekiston bosh vazirining o‘rinbosari Jamshid Xo‘jaev va Turkmaniston Vazirlar Mahkamasi raisining o‘rinbosari Botir Atdaev muzokaralar o‘tkazdi, deya xabar berdi Investitsiyalar, sanoat va savdo vazirligi matbuot xizmati.
Uchrashuv Savdo-iqtisodiy, ilmiy-texnikaviy va madaniy hamkorlik bo‘yicha O‘zbekiston-Turkmaniston komissiyasi yig‘ilishi doirasida bo‘lib o‘tdi.
Tomonlar ikki tomonlama hamkorlikni kengaytirishga doir ish masalalarini muhokama qildilar. Ishtirokchilar transport-logistika aloqalarini rivojlantirish masalalarini ko‘rib chiqdilar.
Xususan, Turkmaniston tomonining mavjud va rejalashtirilayotgan multimodal transport yo‘laklariga qo‘shilishi hamda tashuvchilar uchun viza tartiblarini soddalashtirish masalalari muhokama qilindi.
Uchrashuvda avtomobilsozlik, kimyo va elektrotexnika sanoatidagi hamkorlik masalalari ham muhokama qilindi.
Komissiyada hududlar forumi, ikki tomonlama ishbilarmonlar kengashi, savdo-sanoat ko‘rgazmalari orqali hamkorlikni rivojlantirish chora-tadbirlari ko‘rib chiqildi.
Uchrashuv yakunlari bo‘yicha yig‘ilishning yakuniy bayonnomasi imzolandi. Tomonlar, shuningdek, talabga ega bo‘lgan tovarlar va xizmatlarni o‘zaro yetkazib berish uchun yangi imkoniyatlar ochadigan bitimlar tuzdilar.
Aprel oyi o‘rtalarida turkman yuk tashuvchilardan O‘zbekiston chegarasida viza olishdagi muammolar haqida xabarlar paydo bo‘ldi. Qayd etilishicha, boshqa davlatlardan kelgan haydovchilar odatdagidek o‘tishadi.
“LogiStan” manbalariga ko‘ra, bunga Turkmanistondagi o‘zbekistonlik haydovchilar uchun teng bo‘lmagan kirish shartlari va u bilan bog‘liq xarajatlar sabab bo‘lgan. Turkmaniston tomoni kirish ruxsatnomasi uchun $700−900 undirsa, O‘zbekistonda to‘lov $200ni tashkil qiladi.
Transport vazirligi may oyida Turkmaniston transport idoralari bilan blankalar kvotasi hajmini oshirish bo‘yicha muzokaralar olib borilayotganini e’lon qildi.
Avvalroq “Spot” prezident Turkmaniston bilan chegaragacha bo‘lgan 155 km yo‘lni rekonstruksiya qilish loyihasini ma’qullagani haqida yozgandi.

16 июля вице-премьеры Узбекистана и Туркменистана Жамшид Ходжаев и Батыр Атаев провели переговоры в Ташкенте, сообщила пресс-служба МИПТ.
Встреча состоялась в рамках заседания Узбекско-туркменской комиссии по торгово-экономическому, научно-техническому и культурному сотрудничеству. Стороны обсуждали рабочие вопросы, связанные с расширением двустороннего сотрудничества.
С 2019 года объемы торговли между странами выросли вдвое и превысили отметку в $1 млрд. Отмечалась целесообразность максимального задействования возможностей в этой сфере, включая запуск зон приграничной торговли.
Участники рассматривали развитие транспортно-логистических связей. В частности, обсуждалось «присоединение туркменской стороны к действующим и планируемым мультимодальным транспортным коридорам» и упрощение визовых процедур для перевозчиков.
Также на встрече обсуждалась кооперация в автопроме, химической и электротехнической отраслях. Комиссия рассмотрела меры по развитию сотрудничества по линиям Форума регионов, двустороннего делового совета, торгово-промышленных выставок.
По итогам встречи был подписан итоговый протокол заседания. Также стороны заключили «соглашения, открывающие новые возможности для взаимной поставки востребованных товаров и услуг».
В середине апреля появились сообщения от туркменских дальнобойщиков о проблемах с оформлением виз на границе Узбекистана. Отмечалось, что водители из других стран при этом проезжают в обычном режиме.
Как заявили источники LogiStan, причиной этого стали неравные условия въезда и связанные расходы для узбекистанских водителей в Туркменистане. Если туркменская сторона взимает $700−900 за разрешение на въезд, то сборы в Узбекистане составляют $200.
Минтранс в мае сообщил о переговорах с транспортными властями Туркменистана по увеличению квоты бланков. Обсуждался вопрос «создания для национальных перевозчиков равных условий».
Ранее Spot писал, что Шавкат Мирзиёев одобрил реконструкцию дороги в Бухарской области до границе с Туркменистаном.