Soliq qo‘mitasi elektron tovar-transport yuk xati va elektron hisobvaraq-fakturalarni birlashtirishni rejalashtirmoqda. Bu haqda 17-iyul kuni oziq-ovqat sanoati korxonalari bilan bo‘lib o‘tgan ochiq muloqotda boshqarma raisi Sherzod Qudbiyev ma’lum qildi.
Qudbiyev yuk xatlarini noto‘g‘ri rasmiylashtirgani uchun hozircha jarima undirilmaganini aytib, korxonani bir yil davomida jarimaga tortmaslikka va’da berdi.
Qayd etilishicha, Soliq qo‘mitasi Vazirlar Mahkamasi va Prezident Administratsiyasiga ularning ijobiy javobini kutib, tegishli taklifni kiritdi.
Shuningdek, u biznes uchun yangi “Soliq” mobil ilovasi yaratilishini ma’lum qildi, bu esa yuk xatlarini tayyorlashni osonlashtiradi.
Biroq, hisob-fakturalarni bekor qilish rejalashtirilmagan, chunki bu umume’tirof etilgan xalqaro amaliyot va “davlat uchun tovarlar harakatini kuzatish juda muhim”, dedi Qudbiyev.
1-iyuldan boshlab barcha tadbirkorlik subyektlari elektron raqamli imzo bilan sertifikatlangan elektron hujjat aylanishi operatorlari tizimlari orqali elektron tovar-transport yuk xatlarini rasmiylashtirishi shart.
Yuk xati orqali yuklarni jo‘natish, yetkazib berish va qabul qilish jarayonlari elektron raqamli imzo yordamida tasdiqlanadi yoki rad etiladi.
Elektron hisobvaraq-faktura Soliq qo‘mitasining ma’lumotlar bazasida kamida besh yil davomida saqlanishi kerak.
Soliq qo‘mitasi ishtirokchilar o‘z takliflarini yuborishlari mumkin bo‘lgan tovar-transport yuk xatini muhokama qilish guruhini tuzdilar. Qudbiyev tadbirkorlarni jazolamaslikka, quloq solib, kamchiliklarni tuzatishga va’da berdi.
Avvalroq “Spot” Soliq qo‘mitasi tadbirkorlarga onlayn cheklarni tahrirlashga ruxsat berayotgani haqida yozgandi.
Tadbirkorlar QQS summasi va stavkasi, mahsulot va xizmatlar identifikatsiya kodi, komitent STIRi, mahsulot miqdori va o‘lchov birligi hamda to‘lov turini tahrirlashlari mumkin.

Налоговый комитет планирует объединить электронные товарно-транспортные накладные (ЭТТН) и электронные счета-фактуры (ЭСФ). Об этом 17 июля заявил председатель ведомства Шерзод Кудбиев на открытом диалоге с компаниями из сферы пищевой промышленности, состоявшемся в гостинице International.
Он сообщил, что штрафы за неправильное оформление грузовых накладных пока не выписывались, пообещав не штрафовать бизнес на протяжении года. Налоговый комитет внес соответствующее предложение в Кабинет министров и Администрацию президента, ожидая положительного ответа с их стороны.
Шерзод Кудбиев сообщил о планах по автоматизации заполнения минимум 15 пунктов в ЭТТН, а остальные можно будет заполнить за несколько нажатий.
Также он анонсировал создание нового мобильного приложения Soliq для бизнеса, которое облегчит оформление грузовых накладных.
Однако отменять товарно-транспортные накладные не планируется, так как это общепринятая международная практика и «государству важно наблюдать за перемещениями грузов», подчеркнул чиновник.
С 1 июля все хозяйствующие субъекты должны оформлять электронные товарно-транспортные накладные через системы операторов электронного документооборота с заверением электронной цифровой подписью.
Процессы отправки, доставки и приема груза через ЭТТН подтверждаются либо отклоняются при помощи ЭЦП. Электронная накладная должна будет храниться в базе данных Налогового комитета минимум пять лет.
Налоговый комитет создал группу для обсуждения товарно-транспортных накладных, в которой участники могут отправлять свои предложения. Кудбиев обещал не наказывать бизнес, а прислушиваться и исправлять недостатки.