Yangi Bank — O‘zbekistonda jismoniy va yuridik shaxslar uchun zamonaviy bank xizmatlarini taklif etuvchi yangi, rivojlanib borayotgan raqamli bank. Asosiy eʼtibor innovatsion texnologiyalarni joriy etish va mijozlarga xizmat ko‘rsatish sifatini oshirishga qaratilgan.
Jismoniy shaxslar uchun bank quyidagilarni taklif qiladi:
- bir necha daqiqada rasmiylashtirish mumkin bo‘lgan mikroqarzlar;
- foizlari har hafta to‘lanadigan omonatlar.
Biznes uchun keng qamrovli xizmatlar:
- tranzaksiyalarni boshqarish;
- ish haqi loyihalari;
- korporativ kartalar;
- ekvayring;
- faktoring.
Yangi Bank AJ boshqaruvi raisi Svetlana Xe bank sektorining hozirgi holati va rivojlanishi, shuningdek, bank duch kelayotgan muammo hamda istiqbollar haqida gapirdi.
B2B uchun raqamli bank yaratish g‘oyasi qanday paydo bo‘ldi?
Yangi Bank‘ni tashkil etish g‘oyasi paydo bo‘lganida O‘zbekistondagi banklarning aksariyati riteylga — asosan chakana mijozlarga xizmat ko‘rsatishga yo‘naltirilganligini bilardik. Biz kichik va o‘rta biznesga raqamli formatda mavjud bo‘lgan bank mahsulotlari ham kerakligini tushunardik, bozorga nima kerakligini bilamiz va buni amalga oshira olamiz. Shuning uchun bu sohaga albatta kirishimiz kerak, deb qaror qildik.
Nima uchun Yangi Bank?
Bu ko‘pchilikni qiziqtiradigan savol. Bugungi kunda davlat Yangi O‘zbekistonni barpo etish yo‘lini tanladi, uning strategiyasi farovon jamiyat qurish va xalq uchun qulay shart-sharoitlarni yaratishdan iborat. Bu bank missiyasiga yaqin, chunki Yangi Bank odamlar va jamiyat uchun foydali mahsulotlarni yaratmoqda.
“Ayni paytda biz turli xil o‘zgarishlar va islohotlarni boshdan kechirmoqdamiz, jumladan bank sohasida. Shuning uchun ham bank xizmatlari sifati yangi bosqichda bo‘lishi kerak. Yangi nomiga munosib bo‘lish uchun bank faoliyati davomida doimiy ravishda rivojlanish, yaxshilanish va bozorga yangi mahsulotlarni olib kelish kerak”, — dedi Svetlana Xe.
Raqamli banklar qanday yaratiladi?
Agar banklar umuman qanday tuzilganligi haqida gapiradigan bo‘lsak, unda anʼanaviy bank uchun litsenziya olish, ofis, kassa tashkil qilish, bank mutaxassisini yollash kifoya va bank faoliyatini boshlash mumkin. Raqamli bankni ishga tushirish haqida gap ketganda esa, birinchi navbatda, butun IT-infratuzilmasini qurish kerak, chunki raqamli bank asosan texnologiyalarga tayanadi.
“Tayyor mahsulot bilan chiqishdan oldin juda katta hajmdagi ishlarni bajarish kerak: kuchli jamoani to‘plash, o‘z IT arxitekturasini yaratish, turli xil xizmatlar va raqamli xizmat ko‘rsatuvchi provayderlar bilan integratsiya qilish. Shuningdek, mahsulotlarning o‘zini ishlab chiqish uchun ham vaqt kerak — bu biz ishga tushirishning birinchi yilida qilgan ishlar”, — dedi Yangi Bank boshqaruvi raisi.
Qanday qiyinchiliklarga duch keldingiz?
Yangi Bank oldida barcha operatsion jarayonlar va mahsulotlarni yaratish hamda raqamlashtirish bo‘yicha katta vazifa turibdi. Mamlakat iqtisodiyotning turli sohalarida bosqichma-bosqich o‘zgarishlar va raqamlashtirish joriy etilayotgani kuzatilmoqda. Qonunchilik, shu jumladan regulyator darajasida raqamli banklarning rivojlanishiga yordam beradigan meʼyoriy hujjatlar qabul qilindi.
Biroq raqamlashtirish hamma joyda ham yetarli darajada amalga oshirilmaydi, shuning uchun barcha yechimlarni amaliyotga tatbiq etish oson emas. Shuningdek, bozorda yuqori malakali mutaxassislar yetishmayapti. Bu qiyinchilikning kichik bir qismi. Ko‘nikmalar bor, lekin ular ko‘proq bo‘lishi kerak.
Yana bir fikrni taʼkidlash mumkin — jamoatchilikning raqamli banklarga bo‘lgan ishonchi. Hali ham raqamli mahsulotlarga hadik bilan qaraydigan mijozlar bor. Shu bois bugungi kunda aholining moliyaviy savodxonligini oshirish zarurati mavjud.
Banklar aholi o‘rtasida moliyaviy savodxonlikni oshirish uchun nima qilmoqda?
Banklar moliyaviy savodxonlikni oshirish uchun turli xil o‘quv tadbirlarini o‘tkazmoqda. Jismoniy shaxslar uchun bank mahsulotlari tushunarli bo‘lsa, kichik va o‘rta biznes uchun mo‘ljallangan mahsulotlarning xususiyatlari, masalan, tashqi iqtisodiy faoliyatni yuritishning nozik jihatlari bilan tanishtirish kerak bo‘ladi — Yangi Bank ushbu yo‘nalishda treninglar o‘tkazmoqda.
“Masalan, biz kichik va o‘rta biznes uchun taklif etilgan mutaxassislar ishtirokida o‘quv tadbirlarini o‘tkazyapmiz. Xususan, Rossiya, Xitoy va Turkiya bilan qanday biznes yuritish haqida „Murakkab mavzular haqida sodda tilda“ ruknida bir nechta onlayn vebinarlar o‘tkazdik. Fikr-mulohazalar ijobiy bo‘ldi,jismoniy shaxslar uchun esa Telegram‘da o‘quv botini ishga tushirdik”, — dedi Svetlana Xe.
Siz qancha vaqtdan beri mavjudsiz va bu vaqt ichida nimalar qilishga muvaffaq bo‘ldingiz?
Bank bozorda bir yildan beri faoliyat yuritmoqda. Shu vaqt ichida biz bank va IT sohalaridan ajoyib jamoani to‘pladik. Xalqaro darajaga mos keladigan va moliyaviy texnologiyalar hamda juda mustahkam IT komponentga ega bank aralashmasidan iborat kompaniya yaratdik.
“Ushbu qisqa vaqt ichida biz jismoniy shaxslar uchun qarz, omonat va mikroqarz xizmatlari mavjud bo‘lgan qulay mobil ilovani ishga tushirdik. Shuningdek, biz kichik va o‘rta biznes uchun o‘z internet-bankimizni ishlab chiqishga va ishga tushirishga muvaffaq bo‘ldik. Bugungi kunda mijozlar tranzaksion xizmatlar, ish haqi loyihalari, korporativ kartalar, ekvayring xizmatlaridan, yaʼni kichik va o‘rta biznes uchun zarur bo‘lgan barcha mahsulotlardan foydalanishlari mumkin. Bundan tashqari, tashqi iqtisodiy faoliyat operatsiyalari bo‘yicha xizmatlar ko‘rsatishni boshladik, faktoring kabi mahsulotni ishga tushirdik”, — dedi Svetlana Xe.
Biz kompaniyalarning katta qismi turli xil moliyaviy bo‘shliqlarga va qisqa vaqt ichida moliyalashtirish zaruratiga duch kelishini tushunamiz. Bozor ehtiyojlaridan kelib chiqib, debitorlik qarzlarini tayinlash uchun faktoringni moliyalashtirish kabi mahsulotni ishga tushirdik. Yetkazib beruvchilar ko‘pincha tovarlarni jo‘natadilar yoki kechiktirilgan to‘lov bilan xizmat ko‘rsatadilar va daromadlarini kutishlari kerak. Faktoring yetkazib beruvchilarga tasdiqlangan hisobvaraq-faktura asosida mahsulot jo‘natilgan kuni daromad olishga yordam beradi. Buning yordamida yetkazib beruvchilar yetkazib berish hajmini oshirishi va o‘z biznesining aylanmasini ko‘paytirishi mumkin.
Bank boshqaruvining ayol raisi nimani his qiladi?
Bankda gender mansublik farqlanmaydi. Asosiy jihat — bu professionallik, tajriba, malaka — biz doimo bunga rioya qilamiz. Ammo murakkablik masalasiga qaytsak, bu yerda yaratilayotgan barchasi har qanday holatda ham jamoaviy ish ekanligini va barcha natijalarga kuchli jamoa tufayli erishilganligini taʼkidlash kerak.
Siz qanday sifatlarga ega odamlarni ishga olasiz?
Yangi bank ochilayotgan hamda barcha jarayonlar noldan qurilayotgan vaqtda jamoa tajribali va malakali odamlardan iborat bo‘lishi muhim. Birinchidan, Yangi Bank o‘z sohasidagi haqiqiy mutaxassislarni jalb qiladi. Ikkinchidan, avtonomlik — xodim to‘laqonli mutaxassis bo‘lishi, mustaqil ishlay olishi, qarorlar qabul qilishi va vazifalarni oxiriga yetkazishi kerak. Uchinchidan, inson hayotining salmoqli qismini ishda o‘tkazadi, shuning uchun kompaniya ko‘pqirralilik, yumor tuyg‘usi va ko‘ngilchanlilik kabi fazilatlarga eʼtibor qaratadi.
Bank uchun ular nafaqat ish jarayonlarini samarali uddalaydigan, balki jamoada ijobiy muhit yaratadigan odamlardir. Bunday xodimlar bankning umumiy rivojlanishiga o‘zlarining professional hissalarini qo‘shibgina qolmay, kompaniyada shaxsiy va martabaviy maqsadlariga ham erishishlari mumkin.

Yangi Bank — новый и прогрессивный цифровой банк в Узбекистане, предлагающий современные банковские услуги как для физических, так и для юридических лиц. Основное внимание уделяется внедрению инновационных технологий и улучшению качества обслуживания клиентов.
Для физических лиц банк предлагает:
- микрозаймы, которые можно оформить за несколько минут;
- депозиты с еженедельной выплатой процентов.
Комплексные услуги для бизнеса:
- управление транзакциями;
- зарплатные проекты;
- корпоративные карты;
- эквайринг;
- факторинг.
Председатель правления АО Yangi Bank Светлана Хе рассказала о текущем состоянии и развитии банковского сектора, а также о вызовах и перспективах, с которыми сталкивается банк.
Как возникла идея создания цифрового банка для B2B?
Когда пришла идея создания Yangi Bank, мы знали, что большая часть банков Узбекистана сфокусирована на ритейле — главным образом это услуги для розничных клиентов. Мы понимали, что малому и среднему бизнесу также нужны банковские продукты, которые были бы доступны в цифровом формате, мы знаем, что нужно рынку и можем это сделать. Поэтому решили, что сюда точно нужно идти.
Почему все-таки Yangi Bank?
Это тот вопрос, который интересует многих. На сегодняшний день государством взят курс на строительство «Нового Узбекистана» и эта стратегия заключается в том, чтобы построить благополучное общество, создать для народа максимально благоприятные условия. Это очень откликается — ведь Yangi Bank создает продукты полезные для людей и общества.
«На данный момент мы переживаем много различных преобразований и реформ, в том числе и в банковском секторе. Поэтому качество банковских услуг должно быть на новом уровне. Чтобы соответствовать названию Yangi — нужно постоянно, на протяжении всей деятельности банка развиваться, становиться лучше и привносить что-то новое в рынок», — поделилась Светлана Хе.
Как делаются digital-банки?
Если говорить, как делаются банки вообще, то для традиционного банка достаточно получить лицензию, организовать офис, кассу, нанять банковского специалиста и можно начинать банковскую деятельность. Когда речь заходит о запуске digital-банка, то в первую очередь нужно выстроить всю IT-инфраструктуру, потому что цифровой банк главным образом опирается на технологии.
«Прежде чем выйти с готовым продуктом, нужно проделать очень большой объем работ: собрать сильную команду, выстроить собственную IT-архитектуру, провести интеграцию с различными сервисами и поставщиками цифровых услуг. Также необходимо время на разработку самих продуктов — это то, чем мы занимались в первый год запуска», — рассказала председатель правления Yangi Bank.
С какими трудностями приходилось сталкиваться?
Перед Yangi Bank стоит большая задача создания и оцифровки всех операционных процессов и продуктов. В стране наблюдается поэтапная трансформация и внедрение цифровизации в различных секторах экономики. На законодательном уровне, в том числе на уровне регулятора приняты нормативные акты, которые способствует тому, чтобы цифровые банки могли развиваться.
Однако не везде цифровизация внедрена на достаточном уровне и поэтому не все решения легко внедрить. Также на рынке не хватает специалистов с высокой экспертизой. В этом и есть небольшая доля сложности. Компетенции есть, но их должно быть больше.
Можно выделить еще один момент, доверие населения к цифровым банкам — есть большая доля клиентов, которые все еще с опаской относятся к цифровым продуктам. Поэтому сегодня существует необходимость повышения финансовой грамотности населения.
Что делают банки для того, чтобы повысить финансовую грамотность у населения?
Банки организуют различного рода обучающие мероприятия для повышения финансовой грамотности. Если банковские продукты для физических лиц более понятны людям, то с особенностями продуктов для малого и среднего бизнеса клиентов необходимо знакомить, например с тонкостями ведения ВЭД — и Yangi Bank проводит обучение в этом направлении.
«Например, для малого и среднего бизнеса мы проводим обучающие мероприятия с участием наших и приглашенных экспертов. В частности, уже провели несколько онлайн-вебинаров в рубрике „Просто о сложном“, на которых рассказали как вести бизнес с Россией, Китаем и Турцией. Отклики были положительными, а для физических лиц мы запустили обучающий бот в Telegram», — поделилась Светлана Хе.
Сколько вы уже существуете и что за это время удалось сделать?
На рынке банк существует год. За это время мы собрали классную команду из банковской сферы и сферы IT. Создали компанию, которая соответствует международному уровню и представляет собой микс финтеха и банка с очень мощной и прочной IT-составляющей.
«За этот небольшой срок мы запустили удобное мобильное приложение для физических лиц в котором доступны услуги кредитования, депозитов и микрозаймов. Нам также удалось разработать и запустить свой интернет-банк для малого и среднего бизнеса. На сегодняшний день клиентам доступны транзакционные услуги, зарплатные проекты, корпоративные карты, услуги эквайринга — то есть все, что нужно для малого и среднего бизнеса. Мы также начали предоставление услуг по операциям ВЭДа, а также запустили такой продукт как факторинг», — рассказала Светлана Хе.
Мы понимаем, что большая доля компаний сталкивается с различного рода кассовыми разрывами и необходимостью получения финансирования в короткие сроки. Опираясь на потребности рынка, мы запустили такой продукт как факторинг — финансирование под переуступку дебиторской задолженности. Поставщики часто отгружают товары или оказывают услуги с отсрочкой платежа и вынуждены ждать свою выручку. Факторинг помогает поставщикам получить выручку в день отгрузки на основании подтвержденной счет-фактуры. Благодаря этому поставщики могут увеличивать объемы поставок и наращивать обороты своего бизнеса.
Каково быть женщиной-председателем правления банка?
В банковской деятельности нет никакой разницы в гендерной принадлежности. Ключевым аспектом является профессионализм, опыт, компетенция — мы всегда придерживаемся этого. Но если возвращаться к вопросу о сложности, то здесь важно подчеркнуть, что все что создается — это в любом случае командная работа и все результаты были достигнуты благодаря сильной команде.
Людей с какими качествами вы берете на работу?
Когда открывается новый банк и все процессы выстраиваются с нуля, важно, чтобы команда состояла из опытных и компетентных людей. Во-первых, Yangi Bank привлекает настоящих профессионалов своего дела. Во-вторых, это навыки работать автономно — сотрудник должен быть специалистом полного цикла, уметь работать самостоятельно, принимать решения и доводить задачи до конца. В-третьих, нужно учитывать, что на работе человек проводит значительную часть своей жизни и поэтому компания обращает внимание на такие качества как многогранность, чувство юмора и доброжелательность.
Для банка — это те люди, которые не только эффективно справляются с рабочими процессами, но и создают позитивную атмосферу в команде. Такие сотрудники смогут не только внести свой профессиональный вклад в общее развитие банка, но и реализовать свои личные и карьерные цели в компании.